15 nejčastějších příznaků menopauzy

Už vám dávno není 20, ale zároveň máte do důchodu daleko. Necítíte se ve své kůži a nálada se u vás střídá jako na houpačce. K tomu všemu vám začala vynechávat menstruace. Co to jen může být? Pokud se nesnažíte o miminko, možná už u vás nastává období přechodu.

Nedostatek spánku je obecně známý problém také v průběhu menopauzy. Podívejte se, co všechno byste měla o menopauze znát dříve, než přijde.

Jenže jak skutečně poznat začátek menopauzy? Prozradíme vám 15 nejčastějších příznaků menopauzy, které vám napoví, jestli opravdu jde o klimakterium a zároveň pro vás máme tipy, které vám pomůžou snížit její příznaky.

Co je to menopauza?

Menopauza je lékařské označení pro poslední menstruační krvácení v životě ženy. S menopauzou úzce souvisí klimakterium, známé také pod pojmem přechod. Jde o období, které zahrnuje různé fáze menopauzy, které předchází, nebo nastávají po samotné menopauze.

Během klimakteria dochází k postupnému snižování činnosti ženských pohlavních orgánů a produkci ženských hormonů, jako je estrogen. To následně vede až k vymizení menstruace. Období přechodu u žen přichází mezi 40. a 60. rokem.

Jak poznat začátek menopauzy? 15 nejčastějších příznaků menopauzy

Každé tělo je jiné, a proto i rozdílně reaguje na hormonální změny v organismu. Stejně jako začátek menopauzy, může být i samotný průběh klimakteria u každé ženy odlišný. Některé ženy zjistí, že jsou v přechodu tak, že jim pouze vynechá menstruace a jiné zase pocítí snad všechny příznaky menopauzy, které existují.

Podle odborných průzkumů ale mnoho žen většinou pocítí kombinaci různých příznaků. Které patří mezi ty nejčastější a jak poznat začátek menopauzy?

  1. Objeví se u vás změny v menstruačním cyklu, a to nejen vynechání samotné menstruace, ale časté jsou také změny v délce periody, nebo intenzitě krvácení.
  2. Přestanete mít chuť na sex, nebo je pro vás milování bolestivé, protože vás trápí vaginální suchost. 
  3. Potíte se víc než dřív, a to jak přes den, tak i v noci, nebo máte nekontrolovatelné návaly. 
  4. Nemůžete usnout, nebo špatně spíte. Může se objevit pravidelné noční buzení a následná nespavost.
  5. Jste během dne hrozně unavení. Kvůli tomu můžete být podráždění, nebo se hůř koncentrovat.
  6. Máte výpadky paměti. 
  7. Necítíte se psychicky dobře. Máte špatnou náladu, která může přejít až do depresí.
  8. Cítíte úzkost, které může způsobit až panické záchvaty. 
  9. Trápí vás zažívací, nebo vyprazdňovací potíže.
  10. Pravidelně vás bolí hlava, svaly, klouby, nebo poprsí.
  11. Buší vám srdce, nebo máte závratě.
  12. Objevila se u vás inkontinence, tedy samovolný únik moči.
  13. Zhoršila se vám kvalita vlasů a nehtů.
  14. Vaše pokožka je citlivější, sušší a může i svědit. Případně se objeví pigmentové skvrny a rozšířené žilky. 
  15. Z ničeho nic jste přibrali větší počet kilogramů. 

TIP: Mnoho žen si myslí, že v přechodu už nemůžou otěhotnět. Je tomu skutečně tak? Odpovíme vám, jak je to s početím během klimakteria.

Menopauza a výtok: je to normální a co s tím dělat?

Menopauza a výtok: je to normální a co s tím dělat?

Kdy u vás nastane menopauza? Geny vám napoví

Zajímá vás, jaký bude váš přechod, na jaké konkrétní příznaky se připravit, nebo kdy u vás nastane menopauza? I přesto, že jde o individuální věc, kterou ovlivňuje mnoho okolností, je zde možnost, jak zjistit trochu víc. Zkuste se zeptat na průběh menopauzy vaší matky, nebo dalších žen z vaší rodové linie. Kdy pocítili začátek menopauzy a jaké příznaky je při klimakteriu trápily?

Z jejich odpovědí můžete čerpat inspiraci, co by mohlo nastat i u vás. Genetické predispozice totiž také hrají velkou roli v tom, jak bude probíhat i vaše klimakterium. Opět ale připomínáme, že jde spíše o informace pro vaši představu. Není stoprocentně jisté, že začátek menopauzy se u vás dostaví ve stejném věku, jako u vaší matky, nebo babičky.

5 tipů, jak snížit nepříjemné příznaky menopauzy

Bohužel, neexistuje jeden univerzální lék, který by vyřešil všechny příznaky menopauzy. Lékaři se snaží pomoci ženám vyřešit aktuální problémy, které je trápí. Předepisují jim různá léčiva podle typu problému. Pokud jsou projevy přechodu opravdu silné, lékař může ženě doporučit také hormonální léčbu.

Pokud vás ale trápí jen mírné příznaky menopauzy, existuje mnoho způsobů, jak zmírnit negativní dopad hormonálních změn ve vašem organismu i bez prášků. Začátek menopauzy a její příznaky nemusíte protrpět. Přinášíme vám 5 efektivních tipů, jak snížit příznaky menopauzy. Které to jsou?

Zaměřte se na váš jídelníček

První, co můžete udělat, abyste snížili příznaky menopauzy, je sestavit si správný jídelníček, který bude odpovídat vašim potřebám. Každý vyvážený jídelníček by měl obsahovat nejen správný poměr makroživin, ale také dostatečné množství všech prospěšných látek. Začněte jíst více čerstvé zeleniny a ovoce. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, které podpoří normální fungování vašeho organismu.

Navíc v nich najdete i prospěšnou vlákninu, která má pozitivní vliv na vaše trávení. Naopak vyhněte se jídlům z fast foodů a průmyslově zpracovaným potravinám. Často mají vysoký podíl kalorií, a přitom jen velmi zanedbatelné množství prospěšných látek.

Méně seďte a víc se hýbejte

Mnoho žen si myslí, že aby zhubly přebytečná kila, musí se každý den doslova dřít v posilovně. Není tomu tak. Snížit vaši váhu totiž můžete i jinak. Stačí, když budete mít dostatek přirozeného pohybu během dne. Jak na to? Zkuste auto, nebo výtah, používat co nejméně.

Choďte víc pěšky, nebo na menší vzdálenosti použijte kolo. Ideální je zařadit pravidelné procházky ve vašem okolí, které vám pomůžou nejen spálit více kalorií, ale také mají pozitivní vliv na vaše psychické zdraví. 

Menoxin - Vynikající produkt na menopauzu

Zkuste sílu přírody

Zmírnit negativní příznaky menopauzy můžete pomocí darů přírody. Existují totiž bylinky a rostliny, které mají blahodárné účinky na ženský organismus. Vyzkoušet můžete už namíchané bylinné směsi pro ženy v přechodu, nebo přírodní doplňky stravy pro ženy.

Jejich velkou výhodou je fakt, že v jejich složení najdete pouze extrakty z bylinek, vitamíny a minerály, a naopak v nich nejsou žádné chemické přísady. Proto se nemusíte bát nežádoucích účinků, které jsou typické pro klasické léky. Mezi nejlepší přípravky na snížení příznaků menopauzy dle mých testů, patří zejména Menoxin a Feminus.

Na chvíli vypněte a odpočiňte si

Dobře si uvědomujeme, že v dnešní době je těžké zpomalit a nestresovat se. Jenže pro vaše psychické zdraví je potřeba, abyste se během dne také uměli na chvíli zastavit.

Neustálý stres a honba za výkonem může nepříjemné příznaky klimakteria ještě zhoršit. Každý den si najděte pár minut času, který věnujete jen sobě. Můžete meditovat, cvičit jógu, nebo si přečíst pár stránek knížky. Dělejte něco, co vás baví a zároveň dokáže na chvíli uvolnit vaši mysl. 

Dejte sbohem nešvarům

Alkohol neobsahuje žádné prospěšné látky, pouze mnoho kalorií, které můžou pořádně zahýbat s vaší váhou směrem nahoru. Kouření zase narušuje vnitřní prostředí organismu a má negativní vliv na jeho normální fungování.

Proto asi nebude překvapením, že zlozvyky, jako je pití alkoholu, nebo kouření, nijak nepřispívají k hladkému průběhu klimakteria a často ho navíc zhoršují. A to je pouze špička ledovce. Alkohol a kouření totiž také můžou způsobit vážné zdravotní problémy, které v některých případech končí fatálně. 

TIP: Štíhlou postavu můžete mít i v pozdním věku. Ukážeme vám, že hubnutí v menopauze není žádná věda. Budete překvapeni, jak snadné to může být. 

Nedovolte, aby vám menopauza vzala radost ze života

Klimakterium a s ním spojená menopauza je přirozenou součástí života každé zdravé ženy. Tento fakt je velmi důležité si uvědomit. Uvidíte, že už jen taková malá věc vám pomůže k lepší psychické pohodě. S přechodem nebojujte a přijměte tuto životní změnu s pokorou.

Mnoho žen si klimakterium spojuje s tím, že si už nic neužijí, protože mají nejlepší léta za sebou. Zkrátka si připadají staré. To ale není pravda. Aktivní život plný radosti můžete mít i po 50. Pamatujte však, že pokud vám příznaky menopauzy narušují běžné fungování a výrazně snižují kvalitu vašeho života, je vhodné navštívit lékaře.