Nejčastější dotazy o menopauze

Menopauza je v životě ženy přirozená, avšak velmi obávaná změna. Nejčastěji nastává přibližně v rozmezí 40 a 60 let. V podstatě se jedná o fyziologickou změnu, kdy přestávají ženské pohlavní orgány plnit svou primární funkci, tedy připravovat se na těhotenství a jeho přirozený a zdravý průběh. Podíváme se na nejčastější otázky spojené s touto proměnou, nebo chcete-li přechodem, jak se často menopauze běžně říká.

Menopauza se odborně nazývá klimakterium. Je provázena ztrátou menstruace a nedá se tomu nijak zabránit. Obavy spojené s menopauzou často plynou z mýtů, které jsou mezi ženami po generace zakořeněny. Na druhou stranu ale lze menopauzou projít i poměrně poklidně. Proto se vám pokusíme zodpovědět nejčastější dotazy, které k menopauze máte, abychom zmírnili vaše obavy. Pamatujte, že po menopauze život nekončí, ale mnohdy právě může i začínat.

Menopauza je přirozený proces v životě ženy, kdy dochází ke ztrátě menstruace, což je typický jev pro menopauzu. Ženské pohlavní orgány přestávají plnit svou hlavní funkci, tedy připravovat se na těhotenství. Žena po menopauze by tak neměla být schopna otěhotnět. Ovšem existují studie dokládající úspěšnost umělého oplodnění, i když těhotenství v takovém věku je velmi rizikové. Odborně se menopauza nazývá klimakterium a bere se jako přirozený fyziologická změna v životě ženy.

Pokud si myslíte, že vstupujete do menopauzy, nebo se blíží, vyzkoušejte test na menopauzu.

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy, je samozřejmě individuální. Ovšem obecně se udává, že je to v rozmezí od 40 do 60 let věku. Hranice 60 let je značně ojedinělá a posunutá, některé zdroje uvádějí maximálně 55 let. Nejpravděpodobnější je, že menopauza přijde mezi 45. a 55. rokem života ženy. Menopauzu není možné úspěšně oddálit ani přivolat či zrychlit. Můžete pouze samy nebo pomocí lékaře mírnit její příznaky.

Pokud je vám do 30 let věku, pak ano. Jestliže pociťujete příznaky spojené s menopauzou, je velmi pravděpodobné, že ve skutečnosti je zdroj obtíží jinde. Ovšem od 35 let už se může jednat o menopauzu, která přichází s předstihem. Menopauza je velmi individuální a záleží na mnoha aspektech, kdy se u vás projeví. Rozhodně je vhodné navštívit lékaře a poradit se s ním, navíc může provést i vyšetření, které menopauzu potvrdí či vyvrátí.

Mezi typické příznaky menopauzy patří především nadměrné pocení a návaly horka, a to především v noci během spánku. Dalším častým příznakem je bušení srdce a tlak na hrudi, který je podobný úzkosti. S tím vším se pojí také poruchy spánku a celková nespavost i nadměrná únava. Často se také můžete setkat se změnami nálad, nervozitou a podrážděností. Ojedinělé případy dokazují, že může nastat i deprese. Podívejte se na více příznaků menopauzy.

Perimenopauza je v podstatě stádium menopauzy, kdy dochází k trvalému a neměnnému ukončení menstruace. Období perimenopauzy je spojeno se stejnými příznaky, jako v případě běžné menopauzy, často ale mohou být intenzivnější.

Příznaky menopauzy trvají po celou dobu menopauzy. To je sice velmi individuální, ale délka trvání menopauzy je i několik let. Samozřejmě příznaky nejsou po celou dobu menopauzy stejně intenzivní a mění se, zatímco například návaly horka mohou odeznít, přijdou bolesti hlavy a migrény. Samozřejmě ale máte mnoho možností, jak příznaky menopauzy úspěšně mírnit. Pomohou vám k tomu doplňky stravy.

Samozřejmě, menopauza se odhaluje pozorováním mnoha příznaků v porovnání s věkem a dalšími aspekty. Až na základě toho všeho a zároveň vyšetření je možné diagnostikovat menopauzu. Například návaly horka nebo bolesti hlavy jsou spojeny s mnoha zdravotními obtížemi, stejně jako únava, špatná nálada a úzkost. Stoprocentně může menopauzu potvrdit či vyvrátit jen lékař.

S návštěvou gynekologa určitě zbytečně neotálejte. Jakmile začnete pozorovat příznaky menopauzy, nebo i jiné obtíže, je samozřejmě na místě navštívit gynekologa. Ten vás odborně vyšetří a pomůže vám zjistit příčinu vašich zdravotních komplikací.

Celá menopauza, a tedy i její příznaky jsou spojeny se hormonálními změnami. Mohou za to tedy hormony a měnící se jejich hladina. Stejně tak emocionální výkyvy jsou způsobeny hormonálními změnami. Právě i proto je těžké někdy projevy menopauzy zvládat, protože hormony jsou mnohdy zkrátka silnější. Oblíbená je v poslední době hormonální léčba, která sice pomáhá, ale zase přináší vážná rizika.

Proto je vždy vhodné vyzkoušet i jiné metody. Podívejte se, jak si můžete v průběhu menopauzy pomoci sama.

Určitě ano, každá žena prožívá menopauzu jinak. Zatímco některé ženy mohou menopauzu zvládnout poměrně lehce a bez obtíží, jiné ženy mohou mít výrazně sníženou kvalitu života.

Opět je to dáno i hormony, jejichž zásobu má každá žena jinou. Samozřejmě záleží také na věku, protože v pozdějším věku se příznaky menopauzy snášejí mnohem hůře. Každopádně určitě vám během menopauzy pomůže relaxace během dne, která vás uvede do pohody.

Intenzita příznaků menopauzy a její vnímání je opět velmi individuální. Obecně ale platí, že léčbu menopauza vyžaduje, pokud vám snižuje kvalitu života. Například pokud jsou obtíže tak nesnesitelné, že vám brání vykonávat klasické úkony během dne, nebo třeba jít do práce a podobně. V takovém případě váš stav určitě vyžaduje odbornou léčbu. Rozhodně se nenechte zmást různými mýty o menopauze.

Určitě, menopauza způsobuje mnoho problémů, a rozhodně ne všechny jsou pro menopauzu typické. Hormonální změny, špatná psychika a samozřejmě i stáří je kombinace, která může vyvolat i jiné obtíže vzdáleně spojené s menopauzou. Typickým příkladem je například bolest kloubů nebo řídnutí kostí – i když na řídnutí kostí se obecně v souvislosti s menopauzou upozorňuje.

Ano, menopauza celkově organismus oslabuje. Je proto dobré dbát na svůj zdravotní stav nejen v průběhu menopauzy. Nicméně právě v období menopauzy byste měly zvýšit svou péči o vaše zdraví. Doporučujeme změnit jídelníček, stravujte se chytře a zdravě. Stejně tak vám pomůže cvičení. Dobrá strava a pravidelný pohyb vás udrží vitální i po čtyřicítce.

Tohle je snad nejčastější otázka, na kterou se v souvislosti s menopauzou ženy ptají. Jak už bylo zmíněno, je velmi dobré dbát na prevenci. Prevence je opravdu důležitá, protože průběh menopauzy je pak daleko mírnější a můžete ho zvládnout s noblesou.

Preventivně například působí i bylinné čaje. Důležité je se zbytečně nestresovat, protože stres způsobí nervozitu a celkovou podrážděnost. Je vhodné zkusit například i meditaci.