Jak odhalit menopauzu?

Menopauza neboli klimakterium, lidově též přechod, je přirozený děj v životě ženy, kdy dochází k postupnému vymizení menstruace a následné neplodnosti – i když v některých případech může žena otěhotnět uměle. Menopauza se většinou objevuje mezi 45. až 55. rokem života ženy, ojediněle to může být i dříve, nebo naopak později – klimakterium je v tomto značně individuální.

Menopauza však zdaleka není jen o těchto proměnách. A protože je proměna způsobena zejména hormony, je doprovázena také emocionálními výkyvy, náladovostí, ojediněle i depresemi nebo třeba celkovou apatií. I to je důvod, proč by se ženy a jejich okolí mělo o přechod zajímat. Menopauza se totiž nedotýká jen samotné ženy, ale i jejího, zejména blízkého, okolí. Pojďme se přesunou k praktickým tipů a vyzkoušejte si jednoduchý test na menopauzu.

Ještě než menopauza přijde, pokuste se ji zmírnit

Blížící se klimakterium máte možnost rozpoznat, co je však velmi těžké ovlivnit, je průběh menopauzy. Ten je ve velké míře dán geneticky, na druhou stranu se do přechodu promítá také životní styl – který vám dává šanci průběh alespoň do jisté míry ovlivnit. S životním stylem souvisí také potraviny a celkově jídelníček, ten totiž dokáže obtíže menopauzy mírnit.

TIP: Podívejte se na více jak 50 potravin, které vám pomohou elegantně zvládnout menopauzu.

Jestliže začnete pociťovat příznaky menopauzy, je nejvhodnější volbou navštívit gynekologa, který dokáže přicházející přechod poměrně spolehlivě odhalit, a to na základě krevních testů a hladiny hormonů v krvi. Jedná se o nejpřesnější diagnostiku přicházející menopauzy, navíc vám gynekolog může dát cenné rady a upozornit vás na možná rizika, proto jeho návštěvu doporučujeme.

Věnujte pozornost přicházejícím příznakům klimakteria

Abyste odhalili přicházející menopauzu, musíte věnovat pozornost příznakům. Mezi úplně první symptomy menopauzy, které se projeví a jsou velmi lehce viditelné, je porucha menstruačního cyklu – jakmile bude váš menstruační cyklus nepravidelný, zbystřete. Zároveň na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa, ne vždy se totiž může jednat o menopauzu – byť je to více než pravděpodobné.

Příznaky menopauzy dokáže zmírnit doplněk stravy Menoxin, díky skvělému složení vám dodá potřebné vitamíny a minerály, takže se budete cítit vitálnější i v přechodu.

Následně se objevují další příznaky, typické pro menopauzu. Jedná se o návaly horka, nadměrné pocení – zvláště v noci, nebo třeba bolest hlavy a změny nálady. To souvisí s hormonálními změnami. Mnohdy se mohou objevit i potíže psychického rázu, převážně podrážděnost, sklony k depresím, apatie a náladovost. Dále se objevují i další příznaky.

 • poruchy menstruačního cyklu
 • bušení srdce, bolest na hrudi, úzkost
 • návaly horka, nadměrné pocení – zejména ve spánku
 • bolest při pohlavním styku, výtoky z pochvy
 • nespavost, bolest hlavy, náladovost, emocionální výkyvy
 • únava, ospalost, deprese, nechuť k sexuálnímu styku
 • bolest při močení

Všechny tyto příznaky na sobě můžete pozorovat a bezpečně tak odhalit přicházející či dokonce probíhající menopauzu.

Odhalení přechodu může snížit zdravotní rizika

Menopauza s sebou přináší i zvýšená zdravotní rizika, která bohužel mohou ohrozit ženu na zdraví, pokud jim nevěnuje patřičnou pozornost nebo prevenci. Stejně tak je klimakterium spojeno s některými vážnými chorobami, které se v jeho průběhu mohou vyskytnout. Předejít jim můžete například vhodným jídelníčkem, či doplňkem stravy.

 • zvýšení rizika srdečního infarktu
 • náchylnost k cévním a srdečním chorobám
 • výskyt bakteriálních infekcí a zánětů
 • zhoršení kvality kostí, kloubů a zubů
 • přibírání na hmotnosti vlivem zpomalení metabolismu

TIP: Můžete také vyzkoušet test na menopauzu, pomocí testovacího balení MiraTes.

Menopauzální index odhalí klimakterium

Jednou z možností, jak můžete sledovat příznaky menopauzy a následně je vyhodnocovat, včetně objektivního posouzení zhoršujícího se stavu, je takzvaný menopauzální index. Ten byl stanoven právě pro hodnocení potíží při menopauze. Je to velmi jednoduchý test na menopauzu, který zvládne každá žena. Základem všeho je deset příznaků, které se detailně posuzují.

 • návaly horka
 • nadměrné pocení
 • podrážděnost
 • nespavost
 • závratě
 • poruchy soustředění
 • depresivní stavy a změny nálad
 • bolest kloubů
 • bolest hlavy
 • bušení srdce

Každý z těchto příznaků se následně posoudí a ohodnotí přidělenými body. V závislosti na konečném počtu bodů se potom stanoví závažnost těchto syndromů a stanoví se přicházející či probíhající menopauza, včetně jednoho z jejího cyklu.

 • lehký syndrom – méně než 20 bodů
 • střední syndrom – od 20 do 35 bodů
 • těžký syndrom – více než 35 bodů

Problémem menopauzálního indexu je fakt, že žena hodnotí obtíže převážně individuálně, což se může ve velké míře promítat právě do celkového hodnocení a následného stanovení menopauzy a jejího cyklu. Nicméně jako orientační index slouží výborně.

Nejpřesnějším test na menopauzu je test krve

Jak už bylo zmíněno, pokud chcete mít skutečně jistotu, zda se u vás brzy menopauza objeví či probíhá, navštivte gynekologa a povězte mu o svých obtížích. Má totiž možnost udělat test krve, který vypoví jasný verdikt, a to díky hladině hormonů v krvi. Přesnější diagnostika menopauzy v tuto chvíli neexistuje, proto nemá cenu s návštěvou lékaře otálet.

Pokud právě procházíte menopauzou, přečtěte si naši recenzi doplňku stravy Menoxin a uvidíte, že vás svými účinky ohromí. V našich testech dopadl jednoznačně nejlépe a doporučují ho samotné čtenářky. Nechte se jimi inspirovat.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.