Bolest prsou v menopauze je nepříjemná

Jedním z faktů, o kterém se v souvislosti s menopauzou příliš nemluví mohou být i změny poprsí. Ať už se jedná o fyzický vzhled, ve formě zvětšení prsou, nebo o bolestivost, kterou ženy naposledy zažily v pubertě nebo například během těhotenství či při kojení.

U značného procenta žen, ve věku mezi 25 a 50 lety, se objevuje chronické nezánětlivé onemocnění prsu zvané cystická mastopatie. Cystické změny v prsech se většinou projeví jako hrudky či bulky. Pro tyto potíže je charakteristická citlivost prsů, bolestivost, pocit těžkosti a pokleslosti, zduření a cysty.

Klimakterium a bolest prsou

Během premenopauzy a následně menopauzy dochází k velkým hormonálním změnám. Příznaky jsou tedy zřejmě hormonálního původu a většinou se vyskytují týden až deset dní před počátkem menstruace. Cystické změny prsu většinou zmizí po přechodu. Na každou bulku v prsu byste měla upozornit svého praktického lékaře.

Zvyšte hladinu estrogenu s námi oblíbeným přírodním doplňkem stravy Feminus, který si vychvalují i naše čtenářky

Příčiny nejsou zcela známy, i když cystické změny prsů jsou zřejmě způsobeny zvýšeným poměrem hladiny estrogenu k progesteronu. Některé studie ukazují, že k cystickým změnám jsou náchylnější ženy, které mají před ovulací vyšší hladiny estrogenu a větší úbytek progesteronu po ovulaci. Tyto hormonální výkyvy mohou vést k nadbytku prolaktinu, laktačního hormonu, který způsobuje zvětšení prsů a pocity citlivosti u nekojících žen.

Jaká je léčba bolesti prsou

Diagnóza cystické mastopatie je postavena na anamnéze obtíží, na fyzikálním nálezu při vyšetření prsu a pomocí některé ze zobrazovacích metod (ideálně ultrazvuk). Za předpokladu, že některá ložiska by byla při těchto vyšetřeních podezřelá, je možné provést jejich cílenou biopsii tenkou jehlou a následné histologické vyšetření.

Znáte, tyto babské rady, jak snížit příznaky menopauzy, které stojí za vyzkoušení?

Cystickou mastopatii v podstatě nelze vyléčit a případná terapie se tak soustřeďuje na potlačení nepříjemných příznaků. Někdy se podávají ženské pohlavní hormony a vitaminy, efekt terapie je nicméně značně individuální.

Menopauza a bolest prsou – pomůže strava?

Některé výzkumy naznačují, že potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny by mohly pomáhat snižovat zduření prsů tím, že v těle omezují produkci zánětlivých látek. Protože je možné, že příčinou cystických změn prsu je zvýšená hladina estrogenu, mohla by pomoci také potrava bohatá na isoflavony a další fytoestrogeny, jako například lignany, které pomáhají snížit hladinu estrogenu.

Ženám trpícím cystickými změnami prsu by mohla prospívat nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny. Zvýšení příjmu potravin bohatých na vlákninu a naopak redukce příjmu potravy s množstvím nasycených tuků může snižovat hladinu estrogenu.

Má smysl se připravovat na menopauzu? Případně jak?

Cystické změny prsu nezpůsobuje kofein, přestože po něm některé ženy pociťují v prsech napětí a mírné bolesti. Jestliže se vaše příznaky zmírňují, když se úplně vyhýbáte potravinám obsahujícím kofein, rozhodně pokračujte v omezování jejich příjmu.

Mnoho žen potvrzuje snížení bolestivosti, citlivosti prsou a zmenšení cyst při užívání vitamínu E. Dobrými zdroji tohoto antioxidačního vitaminu jsou například klíčky, mandle a další ořechy, rostlinné oleje a zelená listová zelenina. Vhodné je taktéž užívat lněné semínko.

Protože však nejvíce vitaminu E obsahují většinou potraviny, které jsou zároveň velmi tučné, měli byste konzultovat se svým praktickým lékařem, zda by pro vás nebylo vhodnější přijímat vitamin E ve formě tablet jako potravinový doplněk.

Víte, jak zvýšit imunitu nejen v období pandemie?

Bolesti prsou v menopauze – co ještě pomáhá?

Nejenom v menopauze se doporučuje nosit kvalitní podprsenku, se širokými ramínky adekvátní velikosti. Úlevu od bolesti vám poskytnou relaxační techniky a masáž bolavých prsou. Můžete například vyzkoušet při sprchování jemnou masáž prsou krystaly z Mrtvého moře.

Prsa můžete mazat 1x denně například krémem Slavitonem. Obsahuje žilně aktivní látky s venotonizujícím, částečně analgetickým a adstringentním účinkem stahujíci žíly. Má regenerační a protizánětlivý účinek na kůži.

Jak zvětšit prsa i po 40: už jste vyzkoušely unikátní doplněk stravy?

Taktéž můžete vyzkoušet účinný olej „Tajemství blahodárných vrcholů“. Obsahuje unikátní komplex přírodních extraktů a olejů. Zpevňuje pokožku prsou, dodává jí pružnost. V kombinaci s masáží stimuluje mikrocirkulaci.

Bolest prsou u žen

Typy bolesti prsou

Příčin bolesti prsou je mnoho a mnoho, ale většinou se nejedná o nic závažného. Pokud cítíte bolest na na obou stranách hrudníku může jít o následek hormonálních změn nebo vysokého příjmu kofeinu.

Dalšími důvody může být náraz do hrudníku nebo bolest po posilování, a dokonce třeba i nošení těžkého nákupu. Bolest prsou může souviset také s nedostatkem železa, které reguluje hormony štítné žlázy. Pomůže, pokud do jídelníčku přidáte jód, také ten má vliv na činnost štítné žlázy. Na pozoru buďte, pokud ucítíte bolest jen v jednom prsu, to může značit rakovinu.

Samovyšetření prsu

Souhrn základních principů samovyšetření prsou:

  • Vyšetření se musí provádět pravidelně. Ideální doba je 5. – 8. den od prvního dne menstruace.
  • Prvním krokem je prohlédnutí si prsů v zrcadle s rukama svěšenýma podél těla, posléze se ruce pomalu zdvíhají. Všímáme si jakékoli změny kůže zatahování nebo naopak vyboulení, zčervenání apod.
  • Druhá část samovyšetření se provádí vleže na zádech.
  • Pozor nevyšetřujeme jen prs. Vyšetřovací pole je mnohem větší. Nahoře je ohraničeno klíční kostí, zevně podpažní jamkou, dole linií podprsenky, uvnitř spojnicí hrudní kosti a žeber.
  • Technika vyšetření jsou krouživé pohyby, které provádíme třemi prsty naplocho. Na každém místě se provedou tři kroužky. Pravý prs vyšetřuje levá ruka, levý prs pravá ruka.
  • Vždy se začíná od vrcholu podpažní jamky a postupně krok po kroku se postupuje dolů k rýze podprsenky a pak zase nazpět.
  • Zevní část prsu se vyšetřuje v mírném pootočení těla. Pokud se má vyšetřit levý prs, levá ruka je v poloze nad hlavou, tělo se mírně natočí doprava a pravá ruka vyšetřuje. Natočení těla pomáhá dobrému rozprostření prsní žlázy.
  • Největší důraz se v metodě MammaCare klade na postupné zvyšování tlaku na vyšetřující bříška tří prsů. Při prvním zakroužení je tlak malý, žena si „vnitřním zrakem“ prohlédne vrstvu těsně pod kůží. Při druhém zakroužení za vyššího tlaku si již může prohlédnout vrstvu žlázy, která se pod tlakem prstů lehce rozestoupí. Při třetím zakroužení pod největším tlakem je možno si „prohlédnout“ nejhlubší partie prsu, dokonce svalovou vrstvu za prsní žlázou.

Má něco společného menopauza s bolestmi kloubů?

Bolesti prsou v menopauze – časté dotazy

1. Zabírají na bolesti prsou také homeopatika?

Homeopatika je dobré zvolit přímo na míru po poradě s homeopatem, obecně se na premenstruační syndrom a napětí v prsou doporučuje cimicifuga a agnus castus, dále lék s názvem lac caninum anebo folliculinum, jež se připravuje přímo z estrogenu.

2. Pomáhají proti bolesti v prsou i nějaké byliny?

Ano, je jich celá řada, například měsíček lékařský, červený jetel, kontryhel či drmek obecný. Olej z pupalky se užívá vnitřně po lžičkách nebo ve formě kapslí. Ploštičník taktéž zmírňuje projevy klimakteria a nepříjemné pnutí v prsou.

3. Může bolestivost jednoho prsu signalizovat rakovinu?

 Není to příliš časté, ale bolestivost patří mezi příznaky nádorového onemocnění prsu, stejně jako bulka v prsu, změna tvaru nebo velikosti prsu, výtok z bradavky, změny na bradavce, změna na kůži prsu, otok prsu, či změny v podpaží.