Návaly horka patří mezi nejběžnější a nejotravnější příznak hormonálních změn, a to především v období menopauzy. Co stojí za jejich vznikem a jaké kroky podniknout, když se objeví návaly horka v přechodu?
Nejde o nic neobvyklého, jelikož téměř 80 % žen prožívá během menopauzy taktéž návaly horka a noční pocení. Pokud jste si prošli přechodem nebo jej zrovna prožíváte, pak jistě víte, že tyto příznaky dokážou dost potrápit.
Příznaky v podobě návalů horka mohou začít už v perimenopauze. Jedná se o fázi předcházející menopauze, která se typicky objevuje průměrně pět let před klimakteriem, ale také může trvat až deset let po ní. Pochopení mechanismu návalů horka je zásadním krokem pro efektivní zvládání těchto obtíží, proto jsme pro vás připravily podrobný článek.
Jak se projevují návaly horka v menopauze?
Nával horka jsou náhlým a neovladatelným pocitem tepla, začínající v oblasti krku, postupující do obličeje. Rovněž dochází ke zčervenání a intenzivnímu pocení. Někdy je tento zážitek doprovázen i náhlou zimnicí. Bohužel se tyto projevy objevují i během noci, kdybychom chtěly načerpávat energii.
K návalům horka a pocení dochází důsledkem poklesu hladiny estrogenu, což narušuje funkci hypothalamu, laicky řečeno „našeho vnitřního termostatu“. Při hormonální nerovnováze, právě hypothalamus nesprávně signalizuje, že dochází k přehřátí, a to vede ke zrychlení srdečního tepu a rozšíření krevních cév.
Tento mechanismus, který má za úkol tělo ochladit, je sice užitečný během teplých letních dnů nebo při fyzické námaze či cvičení, Problém je v tom, když se tento „lidský termostat“ porouchá nebo rozhodí, jako je to například v hormonální nerovnováze. S tímto problémem se můžete zejména setkat v perimenopauze, ale může přetrvávat i po menopauze.
Rozcestník: Chcete snížit nepříjemné příznaky menopauzy přírodní cestou? Pak si podrobně prohlédněte náš rozcestník, který vás navedete na správnou cestu od úlevy negativních projevů klimakteria.
Jak často se návaly horka v přechodu vyskytují?
Projevy a frekvence návalů horka během menopauzy nebo perimenopauzy se liší od ženy k ženě. Zatímco některé ženy prožívají zmíněné nepříjemné projevy několikrát denně, včetně nocí, u jiných se téměř nevyskytují vůbec.
Nikdo z nás nežije stejně, nestravuje se stejně, nestará se o své zdraví stejně, apod… Všichni jsme odlišní, proto jsou příznaky u každého jinak intenzivní. Taktéž doba trvání těchto pocitů tepla je různorodá. Například u některých žen se příznaky objeví zhruba tři roky před menopauzou a přetrvávají i několik měsíců po ní, zatímco jiné je zaznamenají až kolem doby poslední menstruace.
Nejčastější příčiny návalů horka v období klimakteria
Přesná příčina častých návalů horka v období klimakteria zůstává i vědecké komunitě stále nerozluštěnou záhadou. Existuje však vědecký fakt, že za tím stojí hormonální změny, konkrétně snížená produkce estrogenu, který má za následek poruchu regulace tělesné teploty v mozku, jak jsme popisovaly výše.
Za návaly horka nemusí jen menopauza
Návaly horka jsou často spojovány především s menopauzou, kde představují jeden z nejvýraznějších a nejotravnějších příznaků. Nicméně, návaly horka nemusí postihnout ženy procházející menopauzou, ale i mladší ženy, a dokonce i muže. U mužů se tyto projevy objevují zejména během andropauzy, kdy dochází k poklesu hladiny testosteronu.
U žen se návaly horka mimo jiné mohou objevoval důsledkem hormonálních změn po gynekologických zákrocích či chemoterapii, ale i při zvýšené činnosti štítné žlázy, včetně srdečních onemocněních.
Dalšími viníky návalů horka mohou být zapříčiněné také léky proti bolesti, antidepresivy, hormonální antikoncepcí či opiáty. Dokonce v těhotenství může žena pociťovat různé návaly horka, a to zejména v prvním a druhém trimestru.
TIP: Víte, jak odhalit, že žena prochází přechodem? Zkuste test na menopauzu
Osvědčené tipy, jak zmírnit návaly horka v přechodu
Co se týče období přechodu u žen, jsou návaly horka opravdu většinou intenzivní a dokážou být nejen nepříjemné, ale dokážou nás dostat i do prekérní situace (nadměrné pocení, zápach). Protože nejsme příznivci chemických léků a přípravků, ale přírodních možností, níže vám představuje tipy, s nimiž můžete náhlé návaly horka trochu zkrotit, bohužel se jich úplně zřejmě nezbavíte.
Přírodní doplňky stravy pro snížení příznaků menopauzy
Jako jeden z prvních tipů musíme doporučit přírodní doplňky stravy, jejž obsahují účinné přírodní složky. Jelikož jsou tyto přípravky přírodní a bezpečné, je možné jich vyzkoušet mnoho bez lékařského předpisu. S doplňky stravy máme bohaté zkušenosti a sama Andrea Vaňková (autorka článků) je vždy doporučuje, protože jedna kapsle obsahuje všechny potřebné látky v optimálním denní množství.
Již řadu jich sama Andrea odzkoušela, ale jen hrstku může doporučit. Pokud nejste fandy chemický preparátů a léků, možná budou právě doplňky stravy pro vás přijatelnou, rychlou a poměrně levnou volbou. Výhodou je, že si nemusíte vařit bylinné čaje nebo užívat samotné bylinky, jelikož vše je obsažené v jedné tabletě. Níže se podívejte, jaké přípravky máme již otestované a které s klidem našim čtenářkám doporučíme.
Menoxin
Menoxin patří mezi nejoblíbenější komplexní přírodní produkty, který účinně bojuje proti nepříjemným příznakům menopauzy, jako jsou návaly horka, nespavost a přispívá k lepší vitalitě a pomáhá odbourávat stres. U nás je protazím Menoxin jedničkou, co se týče podpory v menopauze, navíc je za skvělou cenu.
Feminus
Feminus je 100% přírodní doplněk stravy určený pro ženy, který obsahuje vitamíny, minerály a extrakty z bylin. Pozitivně působí na vitalitu, zvyšuje libido a přispívá k optimální hladině estrogenu. Je určen ženám procházející se obdobím menopauzy, ale je vhodné i pro mladší ženy s premenstruačním syndromem.
Zdravá strava je základ
Proti návalům horka a pocení nejlépe pomáhá pravidelná a zdravá strava. A nejen proti těmto, ale i dalším příznakům a rizikům spojeným s menopauzou i s celkovým zdravím. Správnou stravou lze opravdu účinně předcházet různým zdravotním problémům.
Někteří odborníci dokonce doporučují, aby ženy s úpravou jídelníčku příliš dlouho neotálely a začaly jej upravovat už po dosažení 40-let. Díky tomu mohou svůj organismus lépe připravit na budoucí hormonální změny.
Příznaky menopauzy dokážou prokazatelně zmírnit pokrmy obsahující izoflavony, rostlinné hormony, které napodobují přírodní estrogen. Naleznou jej můžete v sójových výrobcích, například v sójovém mléce nebo v tofu.
Omezte pití alkoholu
Alkohol, stejně jako kofein a pikantní pokrmy, patří mezi významné spouštěče, které mohou vyvolávat návaly horka, díky své schopnosti generovat teplo.
Pozor na pikantní jídla
Pokud si procházíte klimakteriem, měla byste jídla s vysokým obsahem koření z vašeho jídelníčku vyloučit. Pokud se návaly horka objevují často, doporučuje se vyhnout také kávě a alkoholu, nebo jejich konzumaci výrazně omezit. Ani černý čaj není v tomto období nejlepší volbou, o energetických nápojích s vysokým obsahem kofeinu ani nemluvě.
Tabák má výrazný na klimakteriální problémy
Tabák je další příčinou, která negativně ovlivňuje projevy menopauzy, včetně návalů horka, podrážděnosti, nočního pocení, úzkostí či depresí. Dle studií, kuřačky tyto problémy pociťují intenzivněji než nekuřačky.
Pohlídejte si vaší tělesnou váhu a cholesterol
Lidé s vyšší tělesnou hmotností, mnohem častěji čelí návalům horka, intenzivnímu pocení a zarudnutí obličeje než ti, kteří mají optimální váhu. V období menopauzy nadbytečná váha a vysoká hladina cholesterolu může řádně znepříjemnit svými příznaky život každé ženy. Hormonální fluktuace mohou vést k proměnám chutí a nevýhodným úpravám jídelníčku, což spolu se zpomalením metabolismu a úbytkem svalové hmoty přispívá k nabírání na váze.
Taktéž zvýšený cholesterol zhoršuje návaly horka a pocení. Proto je vhodné dbát na udržení zdravé tělesné hmotnosti a pravidelná kontrola hladiny cholesterolu. Doporučujeme do jídelníčku zařadit více vlákniny (ovoce, zelenina, produkty z celozrnných obilovin) a omega-3 mastné kyseliny (ryby, ořechy, semena, řepkový a olivový olej) může pomoci jeho hodnoty snížit.
Jak porazit břišní tuk v menopauze? Znáte 9 způsobů, jak účinně bojovat s kily navíc
Snažte se vyhýbat nebo omezit svůj stres
Stres a úzkost mohou vyvolat hormonální změny, které běžně vedou k návalům horka, zejména v části obličeji, doprovázené pocením, palpitacemi, třesem nebo mdlobami.
Ženy v menopauze se s tímto problémem potýkají mnohem častěji. Proto je důležité se vyhýbat stresovým situacím. Ano, je nám známo, že se to snadno řekne, ale špatně aplikuje v praxi, jelikož nás okolnosti mnohdy donutí být ve stresu.
Pokud chcete omezit míru stresu a uvolnit se, je dobré aplikovat různá relaxační cvičení, jako je například jóga nebo můžete vyzkoušet vybarvování omalovánek, které dokážou vyčisti a uklidnit mysl.
Bylinky – Naše babičky věděly, jak si pomoci přírodní cestou
Máte raději bylinky, než chemicky upravené léky? Pak vyzkoušejte sílu bylinek, které pomáhaly našim babičkám i prababičkám. V boji s menopauzou jich pomáhá hned několik. K tématu bylinky a menopauza jsme vytvořili již podrobný článek. Pokud se chcete dozvědět detaily, doporučujeme si jej přečíst.
Ale obecně během menopauzy a s návaly horka pomáhají nejvíce bylinky jako je Kotvičník zemní, červený jetel a také velmi známá Maca. Než konzumovat jednotlivé bylinky odděleně, je lepší užívat doplňky stravy, které obsahují v jedné kapsli všechny účinné bylinky na menopauzu.
Pár tipů na doma, jak se vypořádat s návaly horka v menopauze
Především je klíčové si uvědomit, že existují způsoby, jak efektivně zvládnout návaly horka a značně zmírnit jejich nepříjemné účinky. Několik praktických triků může výrazně pomoci a snadno se začlení do vašeho denního režimu.
Zkuste také další osvědčené rady pro zmírnění náhlých pocitů tepla:
- Volte spodní prádlo a oděvy z prodyšných přírodních materiálů jako bavlna, len či hedvábí a oblékejte se vrstveně, abyste mohli snadno reagovat a něco si svléknout při pocitu návalu horka.
- V případě nočních návalů horka, je důležité promyslet i výběr ložního prádla. Dvě lehké přikrývky, namísto jedné silné, umožňují snadnou adaptaci. (při pocitu horka můžete jednu rychle odstranit)
- Dopřejte si pravidelnou studenou sprchu nebo dokonce koupel například po ránu, abyste předcházeli návalům horka v průběhu dne.
- Doporučuje se také vyzkoušet tradiční byliny jako šalvěj, chmel nebo kontryhel, které jsou známé svými potenciálními účinky proti pocení.
Především se snažte udržet co nejvíce v klidu a dopřejte si svůj druh relaxace nebo meditace. Stres nebo rozčilování během návalů horka, mohou situaci jen zhoršit. Nebojte se mluvit o menopauze také s partnerem a rodinou, budete překvapeni, kolik z nich vás podpoří a pochopí určité situace a reakce.
Napsat komentář