Jak doplnit nedostatek estrogenu v menopauze

Žena potřebuje pro správnou funkci organismu mnoho různých hormonů. Především pak v těhotenství a případně menopauze, kdy už jsou ale hormony na ústupu.

Estrogen je hormon, který patří do skupiny steroidních hormonů a stará se především o funkci reprodukčního systému nebo pravidelnost menstruačního cyklu. Dnes vám přiblížíme estrogen z pohledu žen v menopauze.

Co je to estrogen?

Estrogen je steroidní hormon, který se vyskytuje především v těle ženy. Je to především ženský hormon, jeho ekvivalentem u mužů je právě testosteron. Není ale pravdou, že by se u mužů estrogen vůbec nevyskytoval.

Malá míra estrogenu se vyskytuje také u mužů. Ženský hormon estrogen se stará především o to, aby žena měla své ženské rysy a dále také, aby otěhotněla a dokázala zvládnout těhotenství. Stejně tak se stará o pravidelnou menstruaci.

Hladina estrogenu v menopauze má vliv také na hubnutí. Podívejte se, jak nejlépe zhubnout v menopauze.

Dalo by se říct, že estrogen je dobrým pomocníkem, protože ženě během jejího života pomáhá. Ovšem s přicházející menopauzou neboli klimakteriem, se to pomalu mění. Právě v menopauze začne hladina estrogenu klesat a s tím se pojí také nepříjemné pocity a projevy při menopauze. Jaké projevy menopauzy můžete očekávat?

  • Poruchy menstruačního cyklu
  • Návaly horka a slabost
  • Změny krevního tlaku a s tím spojená malátnost
  • Úzkost, pocit neklidu a podrážděnost
  • Ojediněle až deprese
  • Zvýšené riziko osteoporózy

Rozhodně se tak nevyplatí problémy s estrogenem brát na lehkou váhu, a to především ne v menopauze. Nedostatek estrogenu většinou ženy během menopauzy zvládnou samy, někdy je ale potřeba si pomoct doplňky stravy, jako je například Menoxin či Feminus, případně potom i navštívit lékaře. To většinou až v případě, že jsou projevy menopauzy a s tím spojeného nedostatku estrogenu těžko zvládnutelné.

Připravte se na menopauzu včas

Druhy estrogenu

Estrogenu je hned několik druhů. Rozděluje se na takzvaný estradiol, estriol a estron. Všechny se tvoří v jiných částech těla a také během různých období života ženy – do jisté míry jejich tvorbu ovlivňuje také ženský cyklus.

  • Estradiol se tvoří ve vaječnících. Pomáhá především uzrát vajíčku, proto se tvoří hlavně během menstruace. Navíc velmi ovlivňuje ovulaci. Kromě toho v pubertě výrazně ovlivňuje růst ženských pohlavních orgánů. Důležitý je zároveň během těhotenství, kdy jeho hladina stále stoupá a svého vrcholu dosáhne před porodem.
  • Estriol se tvoří zejména v těhotenství. Zajímavé je, že pokud žena není těhotná, je hladina estriolu stejná, jako u mužů, tedy minimální. Ke tvorbě estriolu dochází v placentě. Jeho hladina tedy narůstá během těhotenství až do porodu.
  • Estron je aktivní zejména v období menopauzy, jakmile přestanou být aktivní vaječníky. Ženám pomáhá menopauzu lépe zvládat.

Ideální hladina estrogenu

Estrogen, podobně jako jiné hormony, neustále kolísá. Nicméně lékaři se shodují, že optimální hladina estrogenu v ženském těle je 43–180 pg/ml. Pokud je tělo zdravé, dokáže samo hladinu estrogenu sledovat a pokud je příliš nízká, dokáže si estrogen vytvořit nebo naopak regulovat a snížit. Studie ukazují, že je dobré problémům s hladinou estrogenu předcházet. Hladinu estrogenu zjistí laboratorní vyšetření krve.

Zejména pak v období menopauzy. Nedostatek estrogenů v menopauze s sebou přináší nepříjemné projevy, které je možné tlumit nebo jim dokonce přecházet. Napomůže k tomu zdravý životní styl. Ukazuje se, že pokud je žena v menopauze vitální, zvládá ji mnohem lépe.

Kdy je v těle nadbytek estrogenu?

Někdy se může stát, že je v tělu estrogenu příliš. Nízká hladina estrogenu není dobrý, ale příliš vysoká také ne. Jsou s tím spojeny naopak jiné obtíže. Příliš mnoho estrogenu naopak způsobuje nepravidelný menstruační cyklus, náladovost nebo dokonce oteklá a bolestivá prsa. Výrazně také snižuje libido. Pokud se dostaví menstruace, bývá většinou mnohem bolestivější.

Pozor, dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu je rizikovým faktor a může v krajním případě způsobit rakovinu prsu.

Jak snížit estrogen? Je to složitější než jej doplnit

Jak snížit estrogen? Je to složitější než jej doplnit

Jak estrogen snížit?

Snížení estrogenu je paradoxně složitější než zvýšení jeho hladiny. Doporučuje se zdravý životní styl. Pokud máte nadváhu nebo obezitu, je vhodné také zhubnout. Celkově byste o sebe měla začít více dbát a dopřát také chvilku pro sebe. Stresové situace mohou zvýšit estrogen. Je také vhodné vynechat alkohol a kofein.

Podívejte se, jak zhubnout v menopauze. Máme pro vás skvělé tipy, jak shodit snadno pár kilo i během menopauzy.

Co dělat, když naopak estrogen chybí?

Pokud tělu chybí estrogen, opět nám to organismus dá najevo. Některé příznaky mohou být shodné s vysokou hladinou estrogenu, na to pozor – například snížení libida nebo nepravidelná menstruace.

Mezi typické příznaky snížené hladiny estrogenu patří vaginální suchost, zmenšení ňader a návaly horka. Pokud má žena málo estrogenu, může také mít velký problém otěhotnět.

Jak zvýšit hladinu estrogenu

Nedostatek estrogenů v menopauze jde zvýšit. Můžete toho docílit například stravou. Zlepšením životosprávy a zařazením správných potravin můžete ovlivnit hladinu estrogenu a zvýšit ji.

12 potravin na zvýšení estrogenu

1. Hrách
2. Sója
3. Tofu
4. Lněná semínka
5. Mléko a mléčné výrobky
6. Ořechy
7. Máta
8. Andělika lékařská
9. Kokosový olej
10. Losos
11. Batáty, hnědá rýže, quinoa
12. Chia semínka

Kromě toho je skvělým pomocníkem, jak zvýšit hormon estrogen, doplněk stravy Feminus. Velkou výhodou je, že dokáže efektivně snížit nepříjemné příznaky menopauzy a také zvýšit hladinu estrogenu přirozenou přírodní cestou. Což jsem si mohla sama mnohokrát vyzkoušet, když jsem sama prodělávala snad všechny nejhorší příznaky menopauzy.

Časté otázky k estrogenu v menopauze

Časté otázky k estrogenu v menopauze

Opravdu mohu poznat nadbytek estrogenu nebo jeho nedostatek?

Ano, pokud budete dostatečně vnímat své tělo, můžete problémy s estrogenem odhalit. Projevy, jako je snížení libida, vaginální suchost, nepravidelný menstruační cyklus nebo třeba návaly horka, určitě jen tak nepřehlédnete.

Jak snížit riziko problémů s hladinou estrogenu

Vhodné je upravit svou životosprávu. Začít se více hýbat a žít aktivně. Zejména v období menopauzy je to důležité, abyste lépe zvládla její projevy. Právě projevy menopauzy jsou těsně spjaté s nedostatkem estrogenu.

Má špatná hladina estrogenu nějaká rizika?

Ano, zejména vysoká hladina estrogenu může být rizikovým faktorem rakoviny prsu. Rozhodně vám naopak neprospěje ani nedostatek estrogenu. Pokud nemáte optimální hladinu estrogenu, vždy se dostavují nepříjemné příznaky.

Mohu zkusit doplňky stravy na zvýšení hladiny estrogenu?

Ano, například doplněk stravy Feminus dokáže účinně zvýšit hladinu estrogenu, a to díky přírodnímu estrogenu, který je pro tělo přirozenější. Pomáhá také v období menopauzy.

Je nutné navštívit lékaře?

Pokud začnete pozorovat příznaky nedostatku estrogenu nebo naopak jeho zvýšené hladiny, je určitě dobré se minimálně poradit se svým lékařem.

Nedostatek estrogenu je možné řešit

Rozhodně nemusíte mít strach. Jak jste si mohly přečíst, nedostatek estrogenu jde poměrně dobře řešit. Stejně tak jeho zvýšená hladina. Vždy je ale vhodné přispět svému zdraví a podpořit ho zdravým životním stylem.

Rozhodně ale není vhodné brát problémy s ženským hormonem estrogenem na lehkou váhu, protože je pro život ženy naprosto zásadní, a to od puberty až po konec menopauzy.