Menopauza a její příznaky

Menopauza – přirozený proces, který nemine žádnou ženu. Přechod, jak se neodborně menopauza nazývá, zažije každá žena. Symptomy menopauzy jsou individuální, ale na druhou stranu se objevuje mnoho symptomů, které jsou pro období menopauzy zcela typické. Právě na ty se v dnešním článku podíváme podrobněji, aby vás nepřekvapily a věděli jste, co se s vaším tělem děje.

Pro mnoho žen to není vůbec jednoduché období, protože přestože ho chcete zvládnout klidně, mnohdy se to vůbec nepodaří. Pamatujte na to, že to není vaše chyba, ale mohou za to hormony – menopauza je především o hormonech, takže například s emocionálními výkyvy nezmůžete vůbec nic.

Menopauza: odborně též klimakterium

Vůbec nezáleží na tom, jak ji nazveme, jestli menopauza, přechod nebo odborně klimakterium. Pořád je to jedno a to samé – přirozený proces přeměny ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a zastavení menstruačního cyklu, to celkově vede ke ztrátě plodnosti, nemusí to však být definitivní ztráta, protože existují četné případy, kdy otěhotněly ženy v menopauze, a to po umělém oplodnění.

Délka a intenzita klimakteria je ovlivněna několika faktory, převážně genetikou, ale také životním stylem.

Menopauza je neoblíbená také z důvodu svých symptomů, které nejsou vůbec příjemné. Zmínit můžeme například bušení srdce, deprese nebo třeba nespavost a podrážděnost. Celkově je však symptomů neboli příznaků menopauzy mnohem více, proto se na ně pojďme podívat podrobněji.

Nepřehlédněte odpovědi na nejčastější dotazy k menopauze

Menopauza příznaky

Symptomy menopauzy jsou ve značné míře individuální. Pamatujte, že se u vás nemusí objevit všechny zmíněné obtíže, nebo naopak se mohou projevit i některé jiné příznaky. Vždy záleží na každé z vás a na vašem těle, jak období přechodu zvládne. Zároveň je dobré navštívit lékaře, který vám může poradit, případě pomoci zmírnit obtíže.

Na zmírnění obtíží menopauzy skvěle funguje přírodní doplněk stravy Menoxin, přesvědčte se o tom samy a podívejte se na recenzi, na které se podílela zakladatelka magazínu Andrea.

1. Poruchy menstruačního cyklu

Nejdříve dochází k poruchám menstruačního cyklu, který začne být velmi nepravidelný a menstruace sama o sobě může trvat různě dlouho. Stejně tak její síla je v případě probíhající menopauzy různá. Nakonec dochází k úplnému vymizení menstruace.

2. Návaly horka a slabost

Pokud na sobě pociťujete změny tepla, návaly horka a případnou slabost, jedná se o další z příznaků nastupující či probíhající menopauzy. Během přechodu se mění hladina hormonů, a právě to má za následek tyto výkyvy.

3. Změny krevního tlaku, malátnost

Přirozené jsou během přechodu u žen i příznaky, jako je kolísavost krevního tlaku – ta je velmi běžná, následkem toho se často objevuje malátnost a bolest hlavy.

4. Úzkost, pocit neklidu, nespavost a podrážděnost

Dalším projevem kolísavé hladiny hormonů jsou různé změny nálady až emocionální poruchy. Hormony ovlivňují funkci mozku, takže se ojediněle mohou objevovat i deprese. Ve většině případů však dochází pouze k nespavosti, neklidu, vypětí a podrážděnosti. Může se ale objevovat také nezájem až apatie o okolí, včetně těžké psychické únavy.

5. Ojedinělé kožní obtíže

V některých případech se u žen objevují také kožní problémy. Naštěstí to není příliš často a projevy nejsou nijak katastrofální. Jedná se o ojedinělé vyrážky a částečné ochabnutí kůže či zhoršení její kvality – to však můžete napravit dostatečným příjmem tekutin.

6. Riziko osteoporózy

Osteoporóza není až tak častá, nicméně riziko byste měly mít při menopauze na paměti, proto je dobré si ji ohlídat. V některých ojedinělých případech totiž dochází k výraznému snížení kvality kostí a úbytku kostní hmoty.

Znáte, tyto babské rady na snížení příznaků menopauzy?

Jak zmírnit dopady menopauzy?

Dopady menopauzy nejsou nijak katastrofální, přesto mohou zhoršit váš zdravotní stav – v tomto si nemá cenu nic nalhávat. Na druhou stranu existuje nespočet možností, jak dopad menopauzy zmírnit a udržet tak své tělo silné a vitální, plné energie a chuti do života. A není to vůbec složité. Tady je několik tipů, díky kterým se vás menopauza až tolik nedotkne.

  • v první řadě byste měly upravit stravu, soustřeďte se na ovoce, zeleninu a zdravý životní styl.
  • podpořte regeneraci svého těla a doplňte potřebné živiny s vhodnými doplňky stravy, my doporučujeme Menoxin
  • dodržujte pitný režim, vyplatí se to, vyplavíte z těla zbytečné toxiny a navíc si udržíte svěží a vláčnou pokožku, právě to je během menopauzy velmi důležité, abyste se vyhnuly vráskám. Můžete i využít detoxikaci organismu, která by se měla aplikovat, alespoň jednou ročně
  • vyhýbejte se tučným a mastným jídlům, ty nejsou pro organismus prospěšné všeobecně, zvláště pak v období menopauzy vám příliš energie nepřidají
  • pokud jste aktivní kuřačka, potom cigarety omezte, případně s nimi skončete
  • stejně tak omezte i alkohol

Osteoporóza, riziková je zejména pro ženy nad 40 let

Časté dotazy žen v přechodu – FAQ

Kdy navštívit lékaře?

Pokud pociťujete více, jak 3 příznaky menopauzy, které jsme vypsali výše, je zapotřebí navštívit lékaře. Jenom odborník, dokáže diagnostikovat, že jde o přechod u ženy a nikoliv vážnou nemoc.

Jak je to s krvácení v menopauze?

Krvácení v menopauze není ničím vyjímečným. Dochází totiž k jeho postupnému vymizení. Menstruace bývají různě dlouhé a intenzivní. Pokud však máte krvácející menstruaci i po přechodu, neměly byste s návštěvou lékaře zahálet.

Jak je to s krvácením po přechodu ženy?

Po klimakteriu, by měla neměla již krvácet. Pokud však tomu je jinak, určitě navštivte svého lékaře.

Co je předčasná menopauza?

O předčasné menopauze mluvíme v případě, že ke ztrátě menstruace dojde před 40. rokem života. Více na tohle téma, jsme psali v článku.

V jaké věku je obvyklý přechod u ženy?

Přechod u ženy nastává většinou po 40-letech života. Pokud tomu je jinak, měla by žena navštívit lékaře.

Víte, jak zaznamenat, že se blíží menopauza?

Hormonální substituční terapie

V případě, že jsou symptomy menopauzy a její průběh opravdu nesnesitelné, můžete vyzkoušet takzvanou hormonální substituční terapii (HST). V období menopauzy ji využívá stále více žen. Nicméně vždy je dobré si položit otázku, na kolik se vyplatí, zda pozitivní účinky výrazně převyšují ty negativní. Dobré je také vědět, jaká jsou případná rizika.

  • až dvojnásobná možnost hluboké žilní trombózy
  • zvýšení rizika rakoviny prsou
  • větší riziko srdečního infarktu
  • a mnoho dalších nežádoucích účinků

Ukazuje se, že mnohem lepší než HST léčba může být terapie pomocí fytoestrogenů. Ženám jsou dodávány například rostlinné estrogeny. Tato léčba prozatím není tak účinná jako hormonální, nicméně je mnohem bezpečnější a do budoucna se medicína ubírá právě tímto směrem.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.