Osteoporóza a menopauza: riziková je zejména pro ženy

Menopauza je součástí života každé ženy. Bohužel se jí nejde nijak vyhnout, zvládnout ji musí každá žena sama. Někdy se také lidově menopauze říká „přechod u ženy“, což je do jisté míry výstižné. Opravdu se totiž jedná o důležité období v životě ženy. Nastává přibližně okolo 40 let, i když věk je velmi individuální, a může být u každé ženy jiné. Právě v tomto období dochází ke ztrátě menstruačního cyklu a celkově ke ztrátě schopnosti zvládnou těhotenství.

Jestliže se chcete o menopauze dozvědět více, doporučujeme vám náš podrobný článek o menopauze, kde se jí do detailu věnujeme a vše vysvětlujeme. Po přečtení budete vědět vše důležité.

Menopauza ale sama o sobě není jediným problémem. Výrazně totiž ovlivňuje procesy v těle, takže má za následek i další zdravotní komplikace. Jedním z nich je také osteoporóza, kterou menopauza často spouští.

Menopauza a osteoporóza jsou vzájemně propojeny, patří tak k jednomu z největších rizik při přechodu ženy, které se musí sledovat a hlídat. Mezi další rizika patří deprese, srdeční onemocnění a rakovina prsou.

Jednou z možností, jak je možné mírnit příznaky menopauzy, je využít doplněk stravy jménem Menoxin. Naše Menoxin recenze ho hodnotí jako nejlepší ve své kategorii.

Co je to osteoporóza?

Metabolická kostní choroba, která se většinou vyskytuje spíše u starších mužů a žen. Právě ženy jsou na osteoporózu náchylnější a může k ní u žen docházet poměrně brzo – už během menopauzy.

Jedná se o řídnutí kostí, ve kterých se vytvářejí nebezpečné póry a dochází k úbytku vápníku a dalších minerálů. Kromě snadné lámavosti kostí, se osteoporóza projevuje také výraznou bolestí zad, zmenšenou hybností nebo dokonce vytvořením hrbu. Osteoporózu dále ovlivňuje následující.

  • Vysoký věk okolo 70 let
  • Výrazná nebo dlouhodobá podvýživa (BMI index pod hodnotu 19) a s ní spojený nedostatek minerálů
  • Nedostatek vápníku, vitamínu D a vitamínu K
  • Menopauza a úbytek estrogenů či progesteronů
  • Nedostatek pohybu, který není často příčinou, ale urychluje proces odbourávání kostí

Pokud chcete mít zdravé kosti, doporučují lékaři minerály a vitamíny, konkrétně vápník, vitamín D a vitamín K. Přečtěte si, kde je najdete.

Kloubus: Kvalitní kloubní výživa

Vliv menopauzy na osteoporózu

Jak už bylo napsáno, právě menopauza je pro osteoporózu rizikovým faktorem. Během menopauzy totiž dochází k poklesu produkce hormonu estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu.

Právě estrogen je u žen srovnatelný s testosteronem u mužů. Jak se ukazuje, pokud dojde k výraznému poklesu estrogenu, což se právě u menopauzy děje, dochází k řídnutí kostní tkáně a úbytku vitamínu D a minerálů.

Dobrou zprávou je, že po menopauze se kosti vrací do premenopauzální podoby. Zajímá vás o osteoporóze a menopauze více? Podívejte se na časté dotazy našich čtenářek.

Osteoporóza léčba: nejdříve je potřeba důkladné vyšetření

Nejprve ze všeho je potřeba diagnostikovat osteoporózu, poté může následovat samotná léčba. Dnes se k tomu využívá především takzvaná celotělová osteodenzitometrie. Jedná se o rentgenové vyšetření, celkově trvá necelých 30 minut.

Lékař během vyšetření určí množství kostního minerálu a nejproblematičtější, tedy nejrizikovější místa. Užitečný je také rozbor krve, který jasně určí hladiny hormonů v ženském těle a množství vápníku, vitamínu D a dalších důležitých prvků. Určitě bychom doporučily vyzkoušet doplněk stravy Kloubus, který mnohým čtenářkám pomohl zlepšit jejich klouby a doplnit potřebné vitamíny.

Víte, jak jednoduše odhalit samotnou menopauzu? Zkuste to pomocí jednoduchého testu na menopauzu a zjistěte, na čem vlastně jste. Pokud bude test pozitivní, navštivte gynekologa.

Osteoporóza léčba

Samotná léčba se pak odvíjí od několika faktorů, tím je věk, pohlaví a samozřejmě celkový zdravotní stav, včetně stavu osteoporózy a její příčiny. Ze všeho nejdříve ale lékaři přistupují ke změně jídelníčku a životosprávy.

Je důležité upravit ho tak, aby doplňoval vitamín D, vitamín K. Vhodný je samozřejmě také pohyb – protože jeho nedostatek je jedním z rizikových faktorů pro vznik osteoporózy. Cvičit byste měli alespoň krátce, a to minimálně 3× týdně.

Někdy je dobré vyzkoušet také detox a zbavit tělo toxických látek. Jak na to? Zkuste našich 7+1 tipů na detoxikaci těla.

Léky na osteoporózu samozřejmě také existují, jsou to takzvané antiresorpční léky, ty pomáhají zejména zpomalit řídnutí kostí, ale někdy ho mohou dokonce zastavit.

Nejen, že antiresorpční léky brání nadměrnému odbourávání kostní hmoty, ale napomáhají také k jejímu novému tvoření a snižují riziko zejména zlomenin ve spojení s osteoporózou. Takové léky jsou však čistě na lékařský předpis a je nutné je užívat dlouhodobě, často i několik let.

Někdy osteoporóza léčba spočívá v úpravě hormonů, a to především u postmenopauzálních žen. Abyste upravili své hormony během menopauzy, především pak estrogen, vyzkoušejte například Feminus: přírodní estrogen.

Osteoporóza babské rady: přírodní léčba

Samozřejmě také na léčbu osteoporózy a menopauzy existují babské rady. Přírodní léčba, na kterou nedají některé ženy dopustit. Podíváme se na některé z těchto tipů a rad, jak na osteoporózu.

Pokud ale máte podezření na řídnutí kostí, vždy je lepší navštívit lékaře, a to také doporučujeme. Babské rady při osteoporóze mohou možná být doplňující „léčbou“ a zejména pak psychickou podporou nejen pro ženy.

  • Doporučují se byliny, především čaj z kopřivy nebo přesličky rolní.
  • Vhodné je ve větší míře konzumovat mléko a mléčné výrobky právě kvůli vápníku
  • Doporučuje se také brokolice a kapusta pro své vitamíny a minerály
  • Mandle a lískové oříšky, sezam, slunečnicová semínka
  • Maková semínky
  • Naopak omezte konzumaci živočišných bílkovin, stejně jako sladkostí a kávy, také bílé mouky – tyto potraviny podle babských rad zhoršují stav osteoporózy.

Jak je to s menopauzou a bolestmi kloubů?

Osteoporóza a prevence

Stejně jako u každé jiné nemoci, tak také u osteoporózy a menopauzy je velmi důležitá samotná prevence ještě před tím, než k onemocnění vůbec dojde. A to především u žen, které jsou vlivem menopauzy na osteoporózu více náchylnější.

Prevencí se myslí zejména dostatečný a pravidelný pohyb, vyvážená strava na minerály a vitamíny, stejně jako preventivní denzitometrické vyšetření na osteoporózu – pokud ho doporučí lékař, je hrazeno pojišťovnou, jinak si ho pacienti hradí sami.

Několikrát jste se nás čtenáři ptali, jestli existuje spojení mezi bolestmi kloubů a menopauzou. A jak dokazuje i tento článek, může být na vině právě osteoporóza, protože menopauza a osteoporóza jsou často dvě společné komplikace.

Časté dotazy aneb co o vás o osteoporóze zajímá nejvíce?

Jaké cvičení je prospěšné při osteoporóze?

Lékaři většinou doporučují cvičení s vlastní vahou, to ale může být pro mnohé ženy, především v pokročilém věku, velmi náročné. Zkrátka by to mělo být takové cvičení, které zatěžuje kosti – jogging, chůze, volejbal, tenis a jiné sporty ve vzpřímené poloze. Pozor například na jízdu na kole či plavání – takové silové sporty prospívají spíše našim svalům a posilují kardiovaskulární soustavu, nikoli však kosti.

Jak jednoduše získat vitamín D?

Přirozeně se vitamín D začne tvořit, pokud vystavíme svou kůži slunci, stačit by mělo denně okolo 15 minut, není potřeba to na slunci přehánět, což ostatně není ani zdravé. Získat ho ale můžete také pomocí úpravy jídelníčku nebo doplňků stravy.

Proč je vitamín D tolik prospěšný?

Vitamín D sám o sobě napomáhá vstřebávat tělu vápník, což je důležité. Vstřebání vápníku je pak efektivnější a nemusíte ho přijímat tolik. Důležitý je ale také pro svaly a celkovou svalovou koordinaci. Právě nedostatek vitamínu D značně zvyšuje riziko osteoporózy. Doplňte ty správné vitamíny pr klouby s doplňkem stravy Kloubus.

Proč je důležitý při léčbě osteoporózy právě vápník?

Vápník velmi efektivně přispívá k celkové tvrdosti a pevnosti lidských kostí. Svůj podíl má ale také na správné funkci nervové soustavy a svalové soustavy. Stejně tak ovlivňuje i srážlivost krve, což se málo ví. Nejvíce vápníku je právě obsaženo v kostech a zubech, je to až 99 %, zbylé 1 % najdeme v buňkách těla.

Komu nejvíce hrozí osteoporóza?

Obecně mají vyšší riziko osteoporózy ženy. Zejména pak ženy v menopauze, protože dojde k utlumení produkce ženských hormonů, především estrogenu a progesteronu. Poté jsou to ženy v pokročilejším veku nad 50 let. Dále hlavně osoby s nadměrnou konzumací alkoholu, cigaret, nedostatečným pohybem nebo s malou fyzickou zátěží.

Závěr: nejúčinnější je prevence osteoporózy, pokud máte podezření, nechte se vyšetřit

Jak se ukazuje, osteoporózou může onemocnět každý, náchylnější jsou obecně ženy, a to především v pokročilejším věku. Tedy zejména ženy nad 40 let, kdy se začíná projevovat také menopauza, právě ta má zásadní vliv na vznik nebo rozvoj osteoporózy.

Účinná je prevence v podobě aktivního života, pohybu, vyvážené stravy na minerály a vitamíny. Bohužel ale ani to nezaručuje, že se vám osteoporóza vyhne. Pokud máte obavy a bolí vás klouby a kosti, navštivte ošetřujícího lékaře.

Pozor, některé ženy volí v menopauze různé diety, které je mají zbavit obtíží s menopauzou spojených. Ovšem radikální diety mohou být spíše kontraproduktivní. Přečtěte si, jaké diety jsou v menopauze vhodné.