Jak je to s menopauzou a bolestmi kloubů?

Lékařský termín menopauza označuje poslední přirozené menstruační krvácení. Přechod neboli klimakterium označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení a probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus.

Většina žen se v přechodu setkává s návaly horka, nočním pocení a nespavostí. Jakoby nestačily tyto nepříjemné stavy, některé z žen začnou navíc pociťovat bolesti kloubů. Osteoartróza, nebo také artróza, či nepřesně osteoartritida je nejčastější onemocnění kloubů. Postihuje asi 12 % populace. Nejvíce ohroženy jsou váhonosné kyčelní a kolenní klouby. Nacházíme ji však běžně i v jiných lokalizacích například páteř, rameno, loket, prsty a jiné.

TIP: Pomozte svým kloubům osvědčeným a velmi oblíbeným doplňkem – Kloubus

Rizikové faktory osteoporózy

Klimakterium s sebou nese výrazné snížení hormonu estrogenu. To mimo jiné způsobí řídnutí kostí a výrazně zvyšuje riziko zlomeniny. Fraktury způsobené osteoporózou postihují přibližně polovinu žen starších 50 let. Hladina estrogenů je na vině jen částečně, existují i další rizikové faktory, jako jsou rodinná anamnéza, nedostatek vápníku a vitaminu D ve stravě, sedavý styl života a jiné.

TIP: Menopauza má otravné příznaky, zmírněte je neúspěšnějším produktem.

Do pěti let po menopauze může žena ztratit až 20 % své kostní minerální hustoty. Tyto změny zachytí speciální přístroj, který neinvazivně měří úbytek kostní hmoty. Toto vyšetření by měla žena podstoupit již v menopauze, pokud užívá dlouhodobé steroidy nebo Depo-Proveru, o nichž je známo, že způsobují úbytek kostní hmoty.

Pokud se prokáže, že trpíte osteoporózou, vaše léčba bude zahrnovat zvýšení hladiny vápníku a vitaminu D ve vaší stravě a také budete užívat léky zvané bisfosfonáty. Taktéž vám bude doporučeno postupně zvyšovat zátěž kostí, tedy méně sedět a více se hýbat.

Menopauza a klouby

 Na rozdíl od osteoporózy, která přijde nenápadně, je osteoartróza nepřehlédnutelná. Najednou vaše klouby jakoby křičely bolestí. Je nejčastější příčinou dlouhodobé invalidity u lidí starších 65 let a ovlivňuje všechny etnické skupiny. Vyplývá ze ztráty chrupavky v kloubu. To způsobí vzájemné tření kostí o sebe, což po čase vede k nevratnému poškození kloubu. Zvraťte stárnutí kloubů s Kloubusem, jako mnoho našich čtenářek.

Pokud vás trápí bolesti kloubů, je doporučováno podstoupit rentgenové vyšetření těchto bolestivých kloubů, aby se osteoartróza potvrdila nebo vyvrátila. Dalšími důvody bolestí mohou být nadměrné zatěžování kloubů, pád, infekce nebo nádor v dané oblasti. Váš ošetřující lékař se vás bude ptát na vaši i rodinnou anamnézu, případné alergie, operace v minulosti a jestli berete v současnosti nějaké léky.

TEST NA MENOPAUZU: Víte nebo nevíte, zda procházíte menopauzou a u gynekologa jste nebyla? Udělejte si domácí testy.

Dále prozkoumá vaše klouby, zkontroluje rozsah jejich pohybu, reflexů a zhodnotí váš rentgenový snímek. Pokud je potvrzena diagnóza osteoartróza, léčba může zahrnovat fyzioterapii, protizánětlivé léky a případně i léky proti bolesti.

Pokud trpíte nadváhou, měli byste vaši hmotnost snížit. V jídelníčku dbejte na dostatek vitamínů C a vitamínu D, bílkovin a minerálů. Regulujte konzumaci alkoholu a kouření. Dále zařaďte do vašeho denního programu cvičení, která méně zatěžují klouby, například plavání, krátké procházky nebo jízdu na kole.

Preventivní opatření pro zdravé klouby

Mezi preventivní opatření pro zdravé klouby patří zásobení organismu vhodnou kloubní výživou. Je doporučováno užívání potravinových doplňků, obsahujících kolagen, který je základní stavební látkou kostí, šlach, vazů a kloubních pouzder.

Neméně důležitou složkou pro zdraví kloubů je glukosamin, který je součástí kloubních chrupavek a napomáhá jejich správné pružnosti a odolnosti. Pro prevenci a léčbu pohybových potíží je často využívána i kyselina hyaluronová, která je jednou z hlavních složek pojivových i nervových tkání, vyskytujících se především v chrupavkách.

TIP: 4 tipy, jak na prevenci přes menopauzou

Přechodem život nekončí. Najděte si činnost, která vám bude přinášet radost a odpočinek. Setkávejte se pravidelně s lidmi, s nimiž se cítíte dobře. Můžete také užívat například některé bylinky či doplňky stravy.

Důležité informace k menopauze

Může vás zajímat

Vše o zvětšení prsou, bez nákladné, plastické operace.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.