Jak je to s menopauzou a bolestmi kloubů?

Lékařský termín menopauza označuje poslední přirozené menstruační krvácení. Přechod neboli klimakterium označuje několikaleté období, ve kterém dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího vymizení a probíhají hormonální změny, které ovlivňují celý organismus.

Většina žen se v přechodu setkává s návaly horka, nočním pocení a nespavostí. Jakoby nestačily tyto nepříjemné stavy, některé z žen začnou navíc pociťovat bolesti kloubů v menopauze. Osteoartróza, nebo také artróza, či nepřesně osteoartritida je nejčastější onemocnění kloubů. Postihuje asi 12 % populace. Nejvíce ohroženy jsou váhonosné kyčelní a kolenní klouby. Nacházíme ji však běžně i v jiných lokalizacích například páteř, rameno, loket, prsty a jiné.

TIP: Pomozte svým kloubům osvědčeným a velmi oblíbeným doplňkem – Kloubus

Rizikové faktory osteoporózy

Klimakterium s sebou nese výrazné snížení hormonu estrogenu. To mimo jiné způsobí řídnutí kostí a výrazně zvyšuje riziko zlomeniny. Fraktury způsobené osteoporózou postihují přibližně polovinu žen starších 50 let. Hladina estrogenů je na vině jen částečně, existují i další rizikové faktory, jako jsou rodinná anamnéza, nedostatek vápníku a vitaminu D ve stravě, sedavý styl života a jiné.

TIP: Menopauza má otravné příznaky, zmírněte je neúspěšnějším produktem.

Do pěti let po menopauze může žena ztratit až 20 % své kostní minerální hustoty. Tyto změny zachytí speciální přístroj, který neinvazivně měří úbytek kostní hmoty. Toto vyšetření by měla žena podstoupit již v menopauze, pokud užívá dlouhodobé steroidy nebo Depo-Proveru, o nichž je známo, že způsobují úbytek kostní hmoty.

Pokud se prokáže, že trpíte osteoporózou, vaše léčba bude zahrnovat zvýšení hladiny vápníku a vitaminu D ve vaší stravě a také budete užívat léky zvané bisfosfonáty. Taktéž vám bude doporučeno postupně zvyšovat zátěž kostí, tedy méně sedět a více se hýbat.

Jak rozpoznat bolesti kloubů v přechodu

Klimakterium a bolest kloubů má mnohé spojitosti, jak jsme již psaly výše. Nejčastěji se bolesti kloubů v menopauze projevují nejvíce ráno, když jsou klouby ztuhlé, ale mají tendenci se postupně zmírňovat.

Bolesti kloubů v menopauze, je jeden z nejčastějších příznaků. Další bolestivé oblasti během tohoto nepříjemného období je krk, čelist, ramena, zápěstí a lokty. Bolest kloubů v přechodu se běžně vyjadřuje, samozřejmě v kolenech a v loktech, jako ztuhlost, otok, vystřelující bolesti a dokonce i pocit pálení po cvičení.

Kdy navštívit lékaře při bolestech klubů

Pokud jsou bolesti skutečně k nevydržení, doporučujeme si zavolat sanitku nebo se nechat odvést na nejbližší pohotovost. Pokud máte během menopauzy bolesti kloubů, které lze přejít bez okamžité pohotovosti, doporučujeme návštěvu lékaře nijak neoddalovat. V jakých případech navštívit urychleně lékaře či pohotovost?

  • máte kloub, který je červený, horký a velmi bolestivý
  • utrpěli jste nějaké zranění
  • máte vysokou nebo nízkou teplotu a necítíte se dobře nebo se vám točí hlava, máte zrychlený srdeční tep nebo zrychlené dýchání
  • cítíte se zmateně, unaveně nebo máte potíže s vyjadřováním

Osteoporóza a menopauza: riziková je zejména pro ženy

Menopauza a klouby

 Na rozdíl od osteoporózy, která přijde nenápadně, je osteoartróza nepřehlédnutelná. Najednou vaše klouby jakoby křičely bolestí. Je nejčastější příčinou dlouhodobé invalidity u lidí starších 65 let a ovlivňuje všechny etnické skupiny. Vyplývá ze ztráty chrupavky v kloubu. To způsobí vzájemné tření kostí o sebe, což po čase vede k nevratnému poškození kloubu. Zvraťte stárnutí kloubů s Kloubusem, jako mnoho našich čtenářek.

Pokud vás trápí bolesti kloubů v menopauze, je doporučováno podstoupit rentgenové vyšetření těchto bolestivých kloubů, aby se osteoartróza potvrdila nebo vyvrátila. Dalšími důvody bolestí mohou být nadměrné zatěžování kloubů, pád, infekce nebo nádor v dané oblasti. Váš ošetřující lékař se vás bude ptát na vaši i rodinnou anamnézu, případné alergie, operace v minulosti a jestli berete v současnosti nějaké léky.

TEST NA MENOPAUZU: Víte nebo nevíte, zda procházíte menopauzou a u gynekologa jste nebyla? Udělejte si domácí testy.

Dále prozkoumá vaše klouby, zkontroluje rozsah jejich pohybu, reflexů a zhodnotí váš rentgenový snímek. Pokud je potvrzena diagnóza osteoartróza, léčba může zahrnovat fyzioterapii, protizánětlivé léky a případně i léky proti bolesti.

Pokud trpíte nadváhou, měli byste vaši hmotnost snížit. V jídelníčku dbejte na dostatek vitamínů C a vitamínu D, bílkovin a minerálů. Regulujte konzumaci alkoholu a kouření. Dále zařaďte do vašeho denního programu cvičení, která méně zatěžují klouby, například plavání, krátké procházky nebo jízdu na kole.

Jakou domácí léčbu při bolestech kloubů v menopauze mohu vyzkoušet?

Na bolesti kloubů v přechodu se nabízí hned několik možností. Níže jsme vám vypsaly ty nejběžnější možnosti léčby či prevence. Nejčastěji se však na zlepšení kloubů a prevenci, používají doplňky stravy, jako je například KLOUBUS. Dokážou dodat potřebné živiny pro obnovení kloubních aparátů.

Jak na domácí léčbu při bolestech kloubů v přechodu:

  • Doplňky stravy – Asi nejčastěji využívaná forma přírodní léčby a hlavně prevence. Kloubům je zapotřebí dodat „mazivo“, které lze obnovit právě správně zvolenými látkami. Dnes je k dostání nespočet doplňků stravy na klouby. Nám se však nejvíce osvědčil KLOUBUS.
  • Zdravá váha – Máte-li nadváhu nebo obezitu, mohou bolesti právě být toho důsledkem. Kila navíc, dokáží výrazně zatěžovat klouby a kolena, což vede k jejich bolestem či zdravotním komplikacím. Je dobré žít aktivně. Pro začátek, můžete každý den ujít například 3 km a vzdálenosti prodlužovat.
  • Snižte hladinu stresu – Stres může napáchat skutečně velké zdravotní problémy a to i bolesti kloubů. Bolest a ztuhlost se mohou také zhoršovat, pokud pociťujete úzkosti či depresi. Pro zmírnění stresu, můžete využít například antistresové omalovánky nebo meditaci, která je v posledních letech velmi oblíbená kvůli své účinnosti.
  • Dostatek kvalitního spánku – Bolesti se často zhoršují, pokud jste unavení nebo trpíte nespavostí. Dbejte na dostatečný a kvalitní spánek. Doporučená délka kvalitního spánku je 6-8 hodin. Před spánkem není dobré sledovat elektroniku vyřazující modré světlo, jako jsou například telefony. Při problémech s kvalitním spánek nám v redakci hodně pomohl přírodní produkt Dreamly, meditace a hlavně sportovní aktivity.
  • Zlepšete sílu a ohebnost – Pro snížení bolestí svalů a kloubů je zapotřebí síly a ohebnosti. Na ohebnost slouží nic jiného než správné protahovací cviky, které by se měly provádět ráno, večer a přes den v práci. Můžete také vyzkoušet pilates a jógu, co jsou dobré způsoby jak dosáhnout lepší ohebnosti. Myslíte si, že nepotřebujete posilovat? Opak je pravdou. Pokud máte například slabé lýtkové svaly, mohou vás bolet kolena. Pokud máte slabá stehna, vůči vaší váze, opět mohou trpět kolena a kotníky.
  • Správné držení těla – Správné držení těla je základ prevence zdravotních komplikací, jak jsou bolesti kloubů a kolen. Chodíte správně? Sedíte správně? V 90% určitě, ne. Doporučujeme navštívit fyzioterapeuta, který vám odpoví a pomůže případné obtíže řešit.
  • Posilte své jádro/core – Tělo je jeden dlouhý řetězec kloubů a svalů a slabost v jedné části ovlivňuje ostatní. Když jsou základní svaly na břiše, v jádru zádech, bocích a hýždích silné, může pomoci snížit tlak na kolena, záda, klouby a kotníky.

Preventivní opatření před bolestmi kloubů v menopauze

Mezi preventivní opatření pro zdravé klouby patří zásobení organismu vhodnou kloubní výživou. Je doporučováno užívání potravinových doplňků, obsahujících kolagen, který je základní stavební látkou kostí, šlach, vazů a kloubních pouzder.

Neméně důležitou složkou pro zdraví kloubů je glukosamin, který je součástí kloubních chrupavek a napomáhá jejich správné pružnosti a odolnosti. Pro prevenci a léčbu pohybových potíží je často využívána i kyselina hyaluronová, která je jednou z hlavních složek pojivových i nervových tkání, vyskytujících se především v chrupavkách.

TIP: 4 tipy, jak na prevenci přes menopauzou

Přechodem život nekončí. Najděte si činnost, která vám bude přinášet radost a odpočinek. Setkávejte se pravidelně s lidmi, s nimiž se cítíte dobře. Můžete také užívat například některé bylinky či doplňky stravy.