Klimakterium je životní období, které přichází u žen obvykle mezi 40. a 50. rokem života. Objevuje se průměrně 6 až 7 let před poslední menstruací (menopauza) a může trvat i několik let po ní. Příčinou je utlumení funkce vaječníků, které přestávají produkovat vajíčka. Snižuje se množství pohlavních hormonů, estrogenů, gestagenů i testosteronu.
Menopauzální ženy jsou vystaveny vyššímu riziku onemocnění osteoporózy, obezity, srdečních onemocnění a diabetu. Je tedy vhodné přijít do této životní etapy připravená a v co nejlepším zdravotním i psychickém vyladění.
TIP: Chcete výrazně snížit příznaky menopauze? Podívejte se na recenzi k Menoxinu, nebo Feminus, což jsou nejspolehlivější produkty na snížení příznaků v menopauze, jako jsou návaly horka, náladovost, nespavost, apod….
Pilíře úspěšné prevence výskytu menopauzálních potíží
1. Zdravá strava
Žádné ženě v tomto období neprospívá kouření a konzumace alkoholu. Doporučujeme vařit ze základních BIO surovin, vyhýbejte se ultrazpracovaným potravinám, fastfoodům, doslazovaným a nadbytečně slaným výrobkům. Strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů zvyšuje riziko deprese u žen po menopauze.
Dbejte na pestré složení jídelníčku, abyste měla dostatek všech minerálů i vitamínů. Ovoce a zelenina navíc obsahuje i vlákninu, která zasytí a zlepší zažívání. Nezapomínejte ani na zdroje omega 3 nenasycených mastných kyselin, jako jsou například semena, ořechy, lněný a olivový olej.
Přečtěte si, 7 jednoduchých změn stravování po 40 pro více energie
Hlídejte si konzumované množství vápníku a vitamínu D. Vhodnými zdroji vápníku jsou zelená listová zelenina, kořenová zelenina, tofu, fazole, sardinky a mléčné výrobky. Zdrojem vitamínu D je sluneční záření, dále ryby, vejce či olej z tresčích jater. Vitamín D je důležitý nejenom pro váš fungující imunitní systém, ale také pro vaše pevné kosti.
Do svého nového jídelníčku zařaďte potraviny, které jsou přirozeným zdrojem fytoestrogenů. To jsou přirozeně se vyskytující rostlinné sloučeniny, které mohou napodobovat účinky estrogenu v těle a vyrovnávat hormony.
Mezi potraviny bohaté na fytoestrogeny patří například sója a výrobky z ní, lněné semínko a sezamové semínko. Výzkumy naznačují, že skutečné potravinové zdroje fytoestrogenů jsou lepší než doplňky stravy nebo zpracované potraviny s přidaným sójovým proteinem.
Nezapomeňte, že detoxikace organismu je také velmi důležitá a životu prospěšná
Pozor na potraviny, které mohou vyvolávat návaly horka, noční pocení a výkyvy nálady. Pokud takové potraviny vysledujete, omezte jejich konzumaci na minimum, zejména ve večerních hodinách. Mezi běžné spouštěče patří kofeinové nápoje, alkohol a příliš kořeněné potraviny.
Abyste zabránily ztrátě svalové hmoty, která se vyskytuje s věkem, jezte potraviny bohaté na bílkoviny. Jejich dostatek zajistí, že se budete cítit déle zasycené. Potraviny bohaté na bílkoviny zahrnují maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy a mléčné výrobky.
Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim, alespoň 2 litry denně. Vaše kůže a sliznice snížením hladiny estrogenu vysychá. Pitná voda může také snížit nadýmání, které může nastat při hormonálních změnách.
2. Ideální hmotnost před menopauzou
Udržovat svoji váhu v rozmezí normálních hodnot BMI je důležité nejenom pro váš dobrý pocit a sebevědomí, ale také pro eliminaci bolestí kloubů v budoucnosti.
Pokud dopustíte, aby se nadbytečný tuk usadil v oblasti vašeho pasu, razantně si zvyšujete pravděpodobnost výskytu diabetu 2. typu. Ze studií vyplývá, že pokud se vám podaří snížit vaši hmotnost alespoň o 10 % během jednoho roku, máte vyšší pravděpodobnost, že zároveň eliminujete návaly horka a noční pocení.
Znáte těchto 10 pravidel pro účinné a jednoduché hubnutí po 40
3. Pravidelný sport i relax
Jedním z vhodných opatření pro prevenci a zmírnění projevů klimakteria a menopauzy je dostatek pohybu. Zajišťuje zdravé a silné kosti, pevné svaly, působí proti osteoporóze, pozitivně působí na pružnost chrupavek, vazů a šlach. Posiluje srdce, a krevní oběh tak větší měrou zásobuje organismus kyslíkem a výživnými látkami. V neposlední řadě přispívá ke spalování tuků a zpevňování celého těla.
Čtěte také, 7 tipů na aktivní pohyb pro ženy po 40
Najděte si takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a svojí náročností vás neodradí. Pro začátek bude stačit turistika, jóga pro začátečníky, taj-či, plavání nebo jízda na kole. Mezi další výhody pravidelného cvičení patří navýšení energie, lépe fungující metabolismus a kvalitnější spánek. Studie prokazují, že již 3 hodiny pohybu týdně sníží riziko rakoviny, srdečně-cévních chorob, krevní tlak, výskyt diabetu 2. typu, osteoporózy a samozřejmě i obezity.
Sportovní aktivita může být i formou relaxace a způsobem, jak snížit chronický stres na minimum. Vyplavené endorfiny vám zajistí lepší náladu a chuť podnikat další aktivity. Pasivně můžete odpočívat při masáži, procházkách či meditaci.
4. Doplňky stravy při a před menopauzou
Dalším způsobem, jak působit na samotné nepříjemné projevy provázející období klimakteria a menopauzy, je užívání doplňků stravy. Účinné jsou včelí produkty, vitamíny, pupalkový olej, speciální bylinné čajové směsi či přírodní produkty například jako přípravek Menoxin. Feminus nebo Menox 45.
Menopauza je přirozenou součástí života. Přestože mohou být její projevy nepříjemné, mají řešení a uvedené rady je mohou podstatně zmírnit nebo dokonce zabránit jejich vzniku. Pokud jsou projevy menopauzy dlouhodobě nesnesitelné a uvedené tipy nepomohly, poraďte se o dalším postupu s vaším gynekologem nebo obvodním lékařem.
Napsat komentář