Během přechodu se u ženy zpomaluje metabolismus. Pokud jste si dosud držela váhu i bez sportování, možná je na čase si nějakou pohybovou aktivitu naplánovat.
Nejenom, že vám pomůže cítit se ve vlastním těle přitažlivě, ale také přispěje k pevnějšímu a funkčnímu tělu do dalších etap života. Cvičení uvolňuje endorfiny, takže vám kromě sebevědomí poroste i dobrá nálada, a té není nikdy dost.
TIP: Přečtěte si také oblíbený článek „Co by měla vědět každá žena o menopauze?„
Vyberte si některé z nabídky cviků a pohybových aktivit po 40
Vycházky, turistika – ideální je spojit pohyb s pobytem v přírodě. Je zapotřebí dodržovat svižnou chůzi, denně, alespoň 30 minut v celku. Takovým tempem, při kterém se sice zapotíte, ale dokážete dýchat nosem, případně komunikovat s partnerem.
1. Běh
Na běhání není nikdy pozdě. Začít tedy můžete klidně i po čtyřicítce. Před začátkem realizace tréninkového plánu se doporučuje absolvovat základní sportovní vyšetření včetně EKG. Pokud jste úplná začátečnice je potřeba dodržet určité postupy, aby vás neodradila dýchavičnost, pokles glukózy v krvi, úraz či nadměrná únava.
Mně se velmi osvědčily rady trenéra Škorpila, podle kterých jsem se brzy rozběhala z nuly na 4,5 kilometru. Běh je pro mě relaxační záležitost v přírodě, nikoliv nepříjemné cvičení. Je ale potřeba počítat s pomalejším metabolismem a najít rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie. Můžete jíst objem potravy jako vaše dcera, zatímco ona si váhu drží, ale vy přibíráte.
2. Cyklistika, koloběh
Pokud vás běhání neoslovuje, nezoufejte. Aktivní pohyb po 40 lze realizovat i na kole nebo koloběžce. Dnes jsou velmi moderní a rozšířená elektrokola i elektrokoloběžky. Takže si můžete dovolit jezdit bez extrémní námahy i v členitějším terénu. Samozřejmě si motorem dopomáhejte jen při velkém stoupání, chcete si přeci taky procvičit svaly, ne se jen vézt.
3. Jóga
je vhodná nejenom v menopauze, ale pro všechny, kteří chtějí pružné tělo, klidnou a vyrovnanou mysl. Jedním z odvětví jógy je například tzv. hormonální jóga. Odstraňuje hormonální nerovnováhu, posiluje ochablé svaly pánevního dna a napravuje dysfunkci pohybového aparátu.
4. Posilování pánevního dna
Přechod u ženy může být začátkem problémů s inkontinencí. O tom, proč a jak posilovat své pánevní dno se poraďte se svým gynekologem nebo speciálně vyškolenou fyzioterapeutkou. Po zaučení si pak můžete cvičit v klidu domova, popř. i venku během čekání na vlak, ve frontě v supermarketu apod. Správná funkce pánevního dna je nejen prevencí, ale zároveň i léčbou inkontinence, zejména v jejích počátcích. Navíc s sebou přináší i větší spokojenost ve vašem sexuálním životě. Funkční pánevní dno a zpevněný střed těla jsou zásadní kameny pro správné postavení páteře.
5. Stabilizační a mobilizační systém
SM je rehabilitační cvičení, které slouží jako prevence a pro léčbu bolesti zad. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů. Zaměřuje se na zdravotní složku cvičení a správného posílení ochablého svalstva a protažení svalstva zkráceného. To je ochablé a přetěžované zejména díky špatným návykům, jako je sedavé zaměstnání, práce na notebooku apod. SM systém je určen jak pro málo fyzicky zdatné cvičence, tak i pro sportovce. Cvičí se s elastickým lanem.
6. Kruhový trénink
Pokud máte na cvičení málo času, je pro vás ideálním řešením třicetiminutový kruhový trénink. Jedná se o komplexní cvičební program, který zahrnuje prvky kardiovaskulárního a silového cvičení zároveň. Posiluje svaly, zpevňuje tělo, zrychluje metabolismus, spaluje tuky a pomáhá snižovat váhu.
TIP: Doporučujeme také pročistit organismus, aby došlo k nastartování metabolismu.
Menopauza má své nevýhody, ale také i výhody
Jednou z výhod klimakteria je vymizení menstruace, takže si můžete častěji a pohodlněji dopřávat pohyb a relaxaci ve vodě. Doporučovala bych však zkonzultovat svůj plavecký styl s plaveckým trenérem, aby nedocházelo k přetěžování krční páteře.
Pro hubnutí je vhodnější bazén s teplotou vody nad 23 stupňů. Studie ukázaly, že pokud je teplota vody pod 23 stupňů, efekt hubnutí se nedostaví. Tělo si totiž v chladném prostředí začne automaticky vytvářet tukové zásoby.
Pomáhám ženám s menopauzou
Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.
Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.
Napsat komentář