Stejně jako má každé období života své pozitivní a negativní stránky, tak je to i v období tzv. přechodu. Klimakterium začíná zpravidla šest až deset let před poslední menstruací. Ta bývá průměrně mezi 49. až 55. rokem života ženy.
Kdy přesně nastává ten okamžik, vám dokáže říct gynekolog na základě krevních testů, jež odhalují hladiny hormonů v krvi. Délka a intenzita klimakteria může být ovlivněny celou řadou faktorů. Mezi ně patří například genetika, životní styl, celkový zdravotní stav i zeměpisná poloha vašeho bydliště.
TIP na článek: Odhalujeme 5+1 mýtů o menopauze, kterým možná věříte i vy
Klimakterium a menopauza není totéž
Menopauza je poslední menstruační krvácení, které je řízeno vaječníky. Průměrný věk ženy v menopauze je 51 let. U žen před 40-45. rokem mluvíme o časné menopauze. Klimakterium je celé období, kterým žena prochází. Přechod nepřichází náhle, je to pozvolný a nenápadný proces. První příznaky nastávají okolo 40. roku.
Mezi první příznaky klimakteria lze zařadit poruchy menstruačního krvácení. Kvůli opožďování ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a poté zase naopak dochází k jeho zkracování. Důsledkem je pak obvykle častější měsíční krvácení. To ustane až ve chvíli, kdy se vyčerpá zásoba vajíček schopných k dozrání.
Pokud žena zaznamená poruchy menstruačního cyklu měla by navýšit například příjem červeného jetele. Ten obsahuje fytoestrogeny, jež jsou příbuzné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Potřebná denní dávka fytoestrogenů je 50 mg.
TIP: Doporučuji si také přečíst článek „Test na menopauza“ s nímž snadněji odhalíte, zda menopauzou procházíte. Nepřehlédněte také odpovědi na nejčastější dotazy k menopauze
Další příznaky a obtíže spojené s klimakteriem
V důsledku kolísání hormonálních hodnot v krvi dochází k dalším příznakům klimakteria jako jsou:
|
|
Závažnost příznaků a jejich frekvence po poslední menstruaci přibližně jeden rok narůstají. Do roka se však všechny vrátí na o něco nižší úroveň, na které již setrvávají. Pokud jsou vaše potíže dlouhodobější a intenzivní, obraťte se o radu na svého obvodního lékaře, gynekologa nebo neurologa dle typu obtíží. Zřejmě vám předepíše hormonální substituci.
Podívejte na námi ověřené přípravky, které výrazně snižují příznaky menopauza. Mezi nejoblíbenější doplňky stravy patří Menoxin.
Jak si přírodně pomoci od příznaků klimakteria?
Nemáte-li úporné potíže nebo nejste-li zastánce medikamentózní léčby, můžete zkusit příznaky zmírnit následujícími bylinami:
- Šalvěj lékařská – šalvějový čaj prokazatelně pomáhá při problémech s nadměrným pocením.
- Srdečník obecný – lehké přírodní antidepresivum.
- Meduňka lékařská – působí příznivě při migrénách, bolestivé menstruaci a při lehčích formách nespavosti.
- Třezalka tečkovaná – proti výkyvům nálad.
- Angelika čínská – léčí myomy a reguluje hladinu ženských hormonů.
- Kontryhel obecný – má uklidňující účinky, pomáhá při bolestivé menstruaci.
- Chmel šištice – užívá se při menstruačních potížích, uklidňuje nepříjemné stavy při nervové podrážděnosti a pomáhá proti nespavosti.
- Dobromysl obecná – zklidňuje a zlepšuje náladu.
- Levandule lékařská – při nervovém vyčerpání a nespavosti.
- Ploštičník hroznatý – na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální (močopohlavní) potíže.
Menopauza je nedílnou součástí života každé ženy. Hledejte na ní pozitiva. Zmizí například vaše obavy z nechtěného těhotenství či bolestivá menstruace. Vylepšete si svůj jídelníček a navyšte vaši pohybovou aktivitu, ať zbytečně nepřibíráte.
TIP: Podívejte se na těchto 10 pravidel pro účinné a jednoduché hubnutí po 40.
Přestože klimakterium s sebou nese nepříjemné symptomy, berte toto období například jako fázi puberty. Po jejím překonání se vám otevře další životní etapa s novými výzvami a hodnotami. Věřím, že se to řekne snadno, ale hůře se činní, avšak já si tímto trápením také prošla a dokud jsem to nezačal brát z nadhledem a nezměnila některé své návyky, byla jsem velmi nepříjemná, podrážděná a příznaky byly horší.
Pomáhám ženám s menopauzou
Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.
Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.
Napsat komentář