Menopauza je nechvalně proslulá, ale navzdory všeobecnému přesvědčení není jen o návalech horka a výkyvech nálady. Oddělení faktů od pověr pomůže vaší mysli i průběhu samotné proměny, kterou prožíváte. Následující řádky odhalují pravdu za všeobecně rozšířenými představami o období, kterým si projde každá žena. Jaká je tedy pravda?
Pokud si žena projde dvanácti po sobě jdoucími měsíci bez menstruace, dosáhla menopauzy, odborně takzvaného klimakteria. Pro některé z žen menopauza značí konec plodného období a uvědomění si, že stárnou. Pro jiné to znamená, že už se konečně nebudou muset potýkat s nepohodlím a nepříjemnostmi spojenými s každoměsíční menstruací. Přináší s sebou konec strachu z nechtěného otěhotnění a nově nabytou svobodu.
TIP: Věděly jste, že existuje způsob, jak otestovat, jestli jste už dosáhly menopauzy? Zjistěte, co s sebou tato životní fáze přináší.
Menopauza jako nový začátek
Pravděpodobně největším mýtem o menopauze je tvrzení, že je to začátek konce. To mohla být pravda někdy v šestém století, kdy se průměrný věk nástupu menopauzy shodoval s průměrnou délkou života nebo ji dokonce překonával. Dnes ale může průměrná žena očekávat prožití jedné třetiny svého dospělého života po menopauze, která obvykle nastupuje kolem 51. roku věku. A pro mnoho žen tyto roky znamenají čas růstu a nových příležitostí.
I s příchodem menopauzy můžete mít nadále skvělý a aktivní život. Ten můžete podpořit pomocí několika tipů na detoxikaci, která bude pro váš organismus v tomto období změn velmi přínosná.
Klimakterium je koncem vašich pravidelných měsíčků, ale rozhodně ne koncem vašeho života – a ani to není tak příšerný zážitek, jaký se z něj dělá. Zde je pravda skrývající se za několika běžnými mýty o menopauze.
- Mýtus: Většina žen během menopauzy zažívá depresi
Fakt: Ženy jsou k depresi už přirozeně až dvakrát více náchylné než muži a několik studií poukázalo na možné spojení mezi hormonálními změnami a závažnými obdobími deprese. Nicméně jiné výzkumy vůbec žádnou spojitost neprokázaly. Podle Amerického institutu porodníků a gynekologů menopauza sama o sobě depresi nezpůsobuje. Hormonální změny můžou být zodpovědné za některé symptomy včetně výkyvů nálady, které se ale od psychických poruch liší.
- Mýtus: Všechny ženy v průběhu menopauzy zažívají nepříjemné příznaky
Počet žen užívajících hormonální substituční léčbu vzrostl v šedesátých letech, kdy byla považována za všelék na symptomy menopauzy. Až do devadesátých let byla estrogenová náhrada Premarin nejčastěji předepisovaným lékem v Americe. Od té doby ale vyšlo na povrch, že hormonální substituční léčba může u některých žen zvyšovat riziko srdečních chorob, mrtvice, rakoviny prsu a srážení krve.
Pokud chcete mít jistotu, že v období menopauzy užíváte stoprocentně přírodní produkt bez závažných vedlejších účinků, doporučujeme vám vyzkoušet Menoxin.
Dnes jsou lékaři při předepisování hormonální substituce velmi opatrní z důvodu možných vedlejších účinků. Pokud je užívána, je doporučeno brát ji v malých dávkách po nejkratší možné časové období. Hormonální substituce zvyšuje riziko určitých diagnóz. Pokud už k těmto onemocněním máte sklony, proberte s vaším lékařem alternativní způsoby, které vám přinesou úlevu od symptomů, jako jsou návaly horka a vaginální suchost.
- Mýtus: Ženy po menopauze hodně přibírají
Mnoho žen mezi 35 až 55 lety přibírá na váze. I když některé studie potvrzují, že ženy ve středním věku přibírají více v průběhu perimenopauzy a klimakteria, jiné zase naznačují, že i ženy, které ještě mají před menopauzou, mají v tomto věkovém rozpětí tendenci nabírat kila. Některé studie poukazují na změny ve stavbě těla po menopauze, včetně nárůstu percentilu tělesného tuku a snižování hmotnosti zbytku těla. Pokud si budete hlídat stravování a budete pravidelně cvičit, můžete nárůstu hmotnosti ve středním věku předejít.
Správná strava dokáže zázraky. Není nic jednoduššího než se o tom sama přesvědčit. Přečtěte si, které potraviny vás při menopauze udrží ve formě.
- Mýtus: I po klimakteriu můžete otěhotnět
V počátečních stádiích menopauzy – když ještě máte občasnou menstruaci a technicky se nacházíte v perimenopauze – otěhotnět můžete. O možnostech vhodné antikoncepce v tomto období se poraďte se svým gynekologem. Své zdraví můžete podpořit i vhodným doplňkem stravy, jako je třeba Menoxin. Ve chvíli, kdy dosáhnete dvanácti po sobě následujících měsíců bez menstruace, prošly jste menopauzou a otěhotnění se už bát nemusíte.
- Mýtus: Po menopauze ženy přestávají mít sex
Sex se ve skutečnosti po menopauze může jen a jen zlepšit a stát se více uspokojujícím, protože se už nemusíte obávat otěhotnění. Některé ženy také získají vyspělejší úhel pohledu a se zralostí se zvýší i jejich sebevědomí. Takže než začnete vinit menopauzu, zeptejte se svého lékaře, jestli ztráta zájmu nebo méně uspokojivý sex nejsou způsobeny chronickým onemocněním nebo léky, které užíváte. Pokud vám vaginální suchost nedovoluje pořádně si sex užít, zapojte lubrikanty, které intimní styk učiní příjemnějším.
Chcete být na nástup klimakteria co nejlépe připravené? O tom, co vás při menopauze čeká, se můžete dozvědět hned teď.
A jaký je největší mýtus u menopauzy?
Pravděpodobně největším mýtem o klimakteriu je ten, že se jedná o období, kdy zpomalujete a sledujete, jak to s vaším zdravím začíná jít z kopce. Pravdou je, že ženy žijí zdravější, a dokonce aktivnější životy než předtím a často svůj čas užívají na rozvoj kariéry, cestování, dobrovolničení a prožívání společných chvil s blízkými. Ženy, které se o svá těla a mysl dobře starají, si můžou užívat života i po menopauze.
Pomáhám ženám s menopauzou
Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.
Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.
Napsat komentář