Maca a menopauza: Jak snížit projevy menopauzy?

Většina žen se bojí stárnutí. A to nejen kvůli přibývajícím vráskám, ale hlavně kvůli hormonálním změnám, které mají nemalý vliv na to, jak se žena cítí po fyzické a psychické stránce. Věděli jste ale, že menopauzu nemusíte protrpět v bolestech?

Negativní projevy klimakteria, jako jsou návaly horka, nulové libido a horší spánek, můžete efektivně zlepšit pomocí přírody. Existuje totiž spoustu rostlin a bylinek na menopauzu. Mezi velmi oblíbené patří maca. Prozradíme vám, proč ji vyzkoušet a zároveň ukážeme, jak konkrétně vám může maca v přechodu pomoci.

Co to je maca?

Maca, nebo také řeřicha peruánská, je rostlina, která roste v drsné krajině nehostinných peruánských And. Pěstuje se hlavně pro svůj kořen, který má podobu malé bulvy. Ten je v Jižní Americe běžnou součástí jídelníčku. Maca se tam vaří, peče, nebo se z ní dělá kaše a nápoje.

Pokud vás zajímá její nutriční složení, tak více než polovinu tvoří sacharidy a zhruba 10 % bílkoviny. Maca je plná prospěšných vitamínů a minerálů, jako je vitamín C, nebo třeba železo. Nechybí v ní ani esenciální aminokyseliny a důležitá vláknina. Maca však není jen jedna. Existuje jich několik druhů a také barev.

Maca a menopauza: blahodárné účinky pro pohodové klimakterium

Možná jste už o mace slyšeli, ale netušili jste, že by mohla maca a přechod spolu nějak souviset. Maca je totiž velmi oblíbená především u mužů. Jde totiž o známé přírodní afrodiziakum, které dokáže podpořit libido a lepší výkon. Maca je ale stále častěji využívána i jako účinná bylinka na přechod.

Pravidelná suplementace macy totiž pomáhá ulevit od nepříznivých dopadů menopauzy na ženský organismus. Proto ji pravidelně zařazuje do jídelníčku už i mnoho žen. Jaké jsou benefity macy v jídelníčku a s čím vám během menopauzy pomůže?

  • dodává energii a bojuje proti únavě,
  • podporuje celkovou produktivitu,
  • pomáhá zlepšit psychickou pohodu a fyzickou kondici,
  • přispívá ke kvalitnějšímu a lepšímu spánku,
  • má pozitivní vliv na paměť a soustředění,
  • pomáhá zvýšit chuť na sex,
  • podporuje hormonální stabilitu a celkovou harmonii těla.

TIP: Procházíte klimakteriem a ručička váhy jde neúprosně nahoru? Hubnutí v menopauze není žádná věda. Odhalíme vám, jak na to.

Maca extrakt z kořene 5000 mg

Maca extrakt z kořene (100 kapslí)

Jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy, který obsahuje vysoce koncentrovaný extrakt z kořene Maca v podobě kapslí za super cenu.

Maca ADVANCE 90 kapslí

Maca ADVANCE 90 kapslí

Vynikající doplněk stravy v podobě kapslí, který obsahuje vysoce koncentrovaný extrakt z kořene Maca. Výrobce a prodej Advance nutraceutics nabízí mnoho dalších, kvalitních a ověřených doplňků stravy, jako je Menoxin na menopauzu.

Zerex Health Link - Maca prášek

Zerex Health Link – Maca prášek (250 g)

Máte raději práškovou formu maca, například pro přípravu smoothie? Health Link je prášek obsahující macu.

Jak se maca užívá?

Užívání macy záleží na tom, v jaké formě si ji plánujete pořídit. Asi nejjednodušší jsou kapsle, které stačí pouze zapít dostatečným množstvím vody. Další oblíbenou formou je sypký a jemný prášek.

Práškovou macu můžete rozmíchat ve vodě a vypít, nebo ji přidat do smoothies, jogurtů, nebo třeba použít při pečení. Macu na menopauzu najdete i v tekuté formě jako extrakt. Velmi často je maca součástí komplexních doplňků stravy pro ženy, jako je například Feminus.

Dávkování macy záleží na její formě

Dávkování macy v přechodu se opět odvíjí od toho, jaký typ macy si koupíte. Kapsle budou mít jinou doporučenou denní dávku než třeba extrakt. U všech doplňků stravy najdete jejich konkrétní dávkování a také doporučenou denní dávku napsanou přímo na obalu výrobku, nebo v příbalovém letáků.

Vždy tyto pokyny dodržujte a nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku. Samotná maca se většinou neužívá každý den. Všeobecně se doporučuje ji zařadit do jídelníčku několik dní v týdnu. Je možné macu užívat i tak, že ji konzumujete každý den po dobu 2 až 3 týdnů v měsíci a zbytek měsíce ji vynecháte. Je důležité si však uvědomit, že maca neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

Kde roste Maca? V Andách

Kde roste Maca? V Andách

Pomoc z přírody bez vedlejších účinků

Doplňky stravy z macy jsou přírodního původu. Proto se nemusíte bát vedlejších a nežádoucích účinků, jako třeba u chemických prášků z lékárny. Maca a její vliv na menopauzu je většinou bezproblémový.

Jen velmi ojediněle se může vyskytnou alergie v podobě nevolnosti, vyrážky na kůži, nebo svědění pokožky. Pokud se po konzumaci macy nebudete cítit dobře, nebo se u vás projeví alergické příznaky, přestaňte macu užívat a kontaktujte vašeho lékaře.

TIP: Bylinky na menopauzu můžete konzumovat i ve formě čaje. Klimakterin obsahuje čisté a přírodní složení. Čaj, který vám pomůže zmírnit příznaky menopauzy.

Přechod a maca aneb co vás nejvíce zajímá?

1. Potřebuji na macu lékařský předpis?

Na přírodní doplňky stravy žádný lékařský předpis nepotřebujete. Většina z nich obsahuje pouze extrakty z bylinek, vitamíny, minerály a další prospěšné látky.

Většina kapslí s macou na menopauzu obsahuje pouze jemný prášek ze sušené rostliny. A to buď z jednoho, nebo více druhů macy. Vždy si však přečtěte složení výrobku a kupujte jen ty, které neobsahují žádné zbytečné chemické látky a aditiva.

2. Kde koupit macu?

Macu, stejně jako většinu bylinek na přechod, můžete koupit na různých místech. Tyto speciální doplňky stravy určené pro ženy najdete v kamenných prodejnách zdravé výživy, lékárnách a také ve větších drogeriích. Chcete ušetřit čas a nemáte rádi zaplněné obchody?

Nejpohodlnější je objednat si macu na menopauzu na e-shopu. Stačí pár kliknutí a balíček s vaší objednávkou vám přijde přímo k vám domů. Vždy si však dejte pozor, od jakého prodejce a jaký doplněk stravy si objednáváte. Ještě před nákupem si pečlivě přečtěte recenze jak na e-shop, tak i na výrobek. Jen tak budete mít jistotu, že nakupujete u spolehlivého prodejce.

3. Pro koho je užívání macy nevhodné?

I přesto, že má užívání macy v přechodu mnoho benefitů, tak není vhodné, aby ji užívali lidé se zvýšeným krevním tlakem a ti, kteří se léčí s rakovinou. Mace by se měli vyhnout také děti, těhotné a kojící ženy.

Pokud trpíte některým jiným onemocněním, pravidelně užíváte léky, nebo si jen nejste jistí, jestli je pro vás maca vhodná, rozhodně se před jejím nákupem poraďte s vaším lékařem.

Z Maca kořene si můžete udělat i chutnou kaši

Z Maca kořene si můžete udělat i chutnou kaši

Kombinace různých bylinek na přechod s doplňky stravy se nemusí vyplatit

Některé doplňky stravy můžete spolu vzájemně kombinovat, jiné zase ne. Je to velmi individuální a záleží na tom, jaké bylinky a doplňky stravy chcete spolu užívat. Dejte si však pozor na to, že některé speciální doplňky stravy mají komplexní složení, které obsahuje různé typy látek.

Pokud byste ještě zvlášť tyto látky konzumovali v dalším doplňku stravy, může dojít k překročení jejich doporučené denní dávky. Tím zbytečně riskujete zdravotní komplikace. Pamatujte také na to, že společné užívání různých bylinek a doplňků stravy může navzájem svoje účinky zvyšovat nebo naopak snižovat.

TIP: Přechod neznamená konec společenského života. Jak se oblékat v menopauze? Přinášíme vám 7 tipů pro stylový šatník.

Myslete na vaše zdraví i v menopauze

Zařazení speciálních bylinek na menopauzu, jako je maca, vám pomůže prožít klimakterium bez větších problémů. Dejte sbohem chmurné náladě a dnům bez energie. Suplementace macy v přechodu podpoří vaši psychickou a fyzickou kondici. Vyzkoušeli jste už snad všechno, ale nic nepomáhá?

Mírné příznaky menopauzy můžete kromě bylinek také efektivně snížit vylepšením jídelníčku, zařazením pravidelného pohybu a také zdravějším životním stylem. Pokud jsou ale projevy menopauzy opravdu silné a narušují váš běžný život, není vhodné takovou situaci brát na lehkou váhu.

Zdraví máte jen jedno, a proto nečekejte a objednejte se na kontrolu k vašemu lékaři. Ten vám provede sérii vyšetření a na základě jejich výsledků vám sestaví vhodnou léčbu. Čím dřív budete vaše problémy řešit, tím větší šanci máte na rychlejší a efektivnější vyléčení.