Bylinné terapie v menopauze: 3 bylinky, které pomáhají

Menopauza je obdobím, kterým si musí projít každá žena. Během této fáze života probíhá v organismu mnoho změn a bohužel jsou často doprovázené různými negativními symptomy. Nejčastěji se jedná o návaly horka, deprese, nebo nespavost.

Mnoho žen si myslí, že jediným východiskem pro úlevu je hormonální léčba. Věděli jste ale, že některé příznaky menopauzy můžete zmírnit pomocí přírody? Prozradíme vám, jaké bylinky na snížení příznaků klimakteria jsou ty nejvhodnější.

Bylinky a menopauza

Symptomy, které provází období klimakteria nejsou nijak příjemné. Je však důležité se zaměřit na jejich intenzitu. Pokud jsou negativní příznaky natolik vysoké, že ovlivňují vaše běžné fungování a zasahují dramaticky do vašeho života, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři většinou předepisují na silné projevy menopauzy hormonální léčbu. Pokud jsou vaše symptomy malé, můžete je svépomocí efektivně snížit. Jak?

Zkuste upravit váš životní styl. Zařaďte do vašeho denního režimu pohyb a do jídelníčku přidejte plnohodnotné potraviny. Pro ještě větší podporu komfortu při menopauze můžete využít sílu bylinek. Ty pomáhají zmírnit běžné projevy menopauzy a navozují klid.

Jaké 3 bylinky na snížení příznaků v menopauze vyzkoušet?

Bylinkářství je věda jako každá jiná. Z čeho jsou asi vyrobeny doplňky stravy? Na světě existuje velké množství rostlin, které mají různé účinky. Proto není jednoduché určit pouze jednu, která je pro určitý problém nejlepší. Často se také různé bylinky svými účinky doplňují, aby měli ještě větší efekt.

Je však velmi důležité ještě před tím, než začnete užívat bylinky v menopauze, přečíst si alespoň základní informace o každé z nich. Abyste nemuseli zdlouhavě hledat na internetu, prozradíme vám, jaké jsou 3 nejvíce známé bylinky, které se používají při bylinných terapiích v menopauze. Které to jsou?

Andělika čínská (Angelica sinensis)

Jedná se o trvalku a v bylinných terapiích se využívá její kořen. Pomáhá zmírnit příznaky klimakteria jako jsou návaly horka a neklid. Je známá pro svoji pomoc proti vysoušení poševní sliznice a při nerovnováze ženských hormonů.

Pro svůj blahodárný efekt na ženské problémy a to nejen během klimakteria, ale také v období menstruace a porodu je často označována jako ženský ženšen.

Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa)

Bylinka pocházející ze severní části USA, kde se jí velmi daří, protože ke svému růstu potřebuje vlhká a stinná místa. V bylinných terapiích se hojně využívá její kořen a oddenky.

Má pozitivní vliv na reprodukční ženské orgány a hladinu ženských hormonů v těle. Podporuje lepší spánek a pomáhá při depresích, protože navozuje lepší psychickou pohodu.

Jetel červený (Trifolium pratense)

U této rostliny se v bylinkářství využívá především její květ. Jetel červený je vhodný pro podporu celkového komfortu při menopauze. Používá se na zmírnění návalů horka nebo bušení srdce. Tinktura nebo čaj pomáhá udržovat normální stav kostí. Osteoporóza je totiž dalším symptomem, který se pojí s klimakteriem.

Forma bylinných terapií aneb jak bylinky v menopauze užívat

Pokud se rozhodnete pro bylinné terapie v menopauze, můžete si vybrat z několika forem toho, jak budete přírodní sílu pravidelně používat. Jakou vyberete záleží na vašich preferencích a tom, co vás trápí. Mějte však na paměti, že i bylinky mají doporučenou denní dávku.

Kombinace různých forem by mohlo způsobit opačný efekt, než si přejete. Určitě začínejte na nižších dávkách a pozorujte, jaké mají na váš organismus účinek. Jaké formy bylinných terapií můžete využít?

Čaje

Pití bylinných čajů patří už od nepaměti k podpůrným přípravkům, které pomáhají zlepšit vitalitu organismu. Sušené bylinky můžete koupit v obchodě se zdravou výživou, nebo rovnou si pořídit namíchanou směs, která je sestavena přesně na pomoc konkrétnímu problému. Další variantou, jak sehnat bylinky, je vlastnoruční sbírání. To má však určitá pravidla a vyžaduje dobré znalosti v oblasti bylinkářství.

Klimakterium může negativně ovlivnit váš milostný život. Seznámíme vás se sexuálními pozicemi pro ženy v menopauze, které vás lehce přivedou až k orgasmu.

Tinktury

Bylinné tinktury jsou výtažky z bylinek, které se získávají tím, že se luhují určitý čas v alkoholu. Na výrobu bylinných tinktur se využívají různé části byliny, například kořínky, nebo pupeny.

Tinktura se uchovává v tmavé lahvičce, kvůli nežádoucímu působení světla. Užívání je velmi jednoduché. Stačí několik kapek přímo do úst, nebo je můžete smíchat ve vodě a vypít. Každá tinktura se liší dávkováním, proto je důležité si přečíst doporučení na obalu výrobku.

Doplňky stravy

Přírodní doplňky stravy jsou skvělým řešením pro ty, které nebaví zdlouhavá příprava čajů, nebo kapání tinktur. Složení doplňků stravy bývá vyladěné do detailu tak, aby byl jejich účinek co nejefektivnější.

Kvalitní produkty obsahují pouze přírodní výtažky z bylinek a další látky, které se vzájemně podporují a vytváří synergický efekt. Většinou se jedná o naplněné kapsle, nebo tobolky, které jednoduše zapijete dostatečným množstvím vody. Mezi nejúčinnější doplňky stravy na snížení příznaků menopauzy, patří zejména Feminus, Menoxin a Menox 45.

Koupele a masáže

Pro uvolnění těla a mysli zkuste vyzkoušet koupel, nebo masáž. Doporučujeme vyzkoušet vonné oleje a to jak na masáž, tak do koupele. Jejich vůně pomůže navodit příjemnou atmosféru, která je důležitá pro dokonalý relax.

Při přípravě koupele sáhněte také po koupelových solích, nebo sušených bylinkách, které jsou určené pro odpočívání ve vaně. Pokud se vám nechce připravovat si domácí lázně, využijte služeb wellness a relax center, kde vám odborníci připraví balíček péče na vaše přání.

Důležité informace k užívání bylinek v menopauze

Co je důležité při užívání bylinek v menopauze?

Bylinné terapie v menopauze mohou efektivně pomoci snížit její symptomy a ulevit od nepříjemných pocitů. Mnoho žen jim dává přednost před volně dostupnými medikamenty.

Pamatujte však, že ani bylinky nejsou takzvaně všemocné. Ještě před tím, než se rozhodnete začít využívat bylinky na snížení příznaků menopauzy, je důležité položit si 3 otázky. Jaké to jsou?

Je užívání bylinek v menopauze pro vás bezpečné?

Bylinky jsou čisté dary přírody. I přes to, že se jedná o přírodní produkt, automaticky to neznamená, že vás při užívání bylinek na snížení příznaků klimakteria, nemůže potkat nechtěný vedlejší účinek.

Stejně, jako například zelenina, nebo ovoce, bylinky obsahují chemické látky, díky kterým pozitivně působí na váš organismus. Na druhou stranu některé ženy mohou být na určité látky obsažené v bylinkách, citlivější. Proto během bylinné terapie v menopauze pečlivě sledujte to, jak se cítíte.

Aby váš organismus fungoval bez problémů, musí mít dostatek živin. Ukážeme vám 12 vitamínů a minerálů, které jsou potřebné pro hladký průběh menopauzy.

Jak kvalitní jsou bylinky a přírodní doplňky stravy?

Pokud si vyberete pohodlnější cestu bylinné terapie v menopauze a vsadíte na přírodní doplňky stravy, dejte si pozor na to, jaké si kupujete. Každý doplněk stravy se liší složením a také kvalitou.

Rozhodně dejte přednost dobře hodnoceným výrobkům a nakupujte je pouze u prověřených prodejců. Jen tak budete mít jistotu, že poměr aktivních látek obsažených v denní dávce výrobku je takový, aby byl produkt maximálně efektivní.

Jaký je váš zdravotní stav?

Možná si myslíte, že není důležité vašemu lékaři sdělit, že užíváte bylinky na snížení příznaků klimakteria. Ale opak je pravdou. Někteří doktoři jsou k holistické léčbě skeptičtí, ale i tak je důležité vašeho lékaře o tom informovat.

Některé bylinky na snížení příznaků menopauzy totiž mohou ovlivňovat účinek léků, které pravidelně užíváte. Nezapomeňte, že konkrétní bylinné terapie v menopauze musí být přizpůsobené nejen vaší zdravotní historii, ale také vašemu věku a váze.

Bylinky pro podporu zdraví používali už ve starověku

Průběh menopauzy může mít různou intenzitu a její projevy se navzájem liší u každé ženy. Pro vaši psychickou pohodu je nejdůležitější přijmout fakt, že toto období přišlo a nebojovat s ním.

Mírné příznaky klimakteria můžete efektivně snížit vhodně zvolenou bylinnou terapií, která pomůže ulevit od nejednoho nepříjemného pocitu. Věřte, že bylinky a menopauza spolu souvisí více, než se může zdát. Síla bylinek a její pozitivní účinek na organismus je totiž znám už od nepaměti a využívali ji už i naši předkové.