12 skvělých vitamínů v menopauze

Období klimakteria je zatěžkávající zkouškou pro ženský organismus. Z důvodu poklesu hormonů estrogenu, progesteronu i testosteronu prochází tělo i mysl změnami.

Přírodní produkty na menopauzu, minerální látky ani vitamíny nemohou zcela odstranit tyto příznaky, ale dokáží tělu doplnit zdraví prospěšné látky, které organismus v tomto období potřebuje.

Vitamíny potřebné v menopauze

Vitamíny jsou nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů. Lidský organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Vitamíny potřebuje naše tělo celý život. Po čtyřicátém roku života dbejte na dostatečné množství zejména těchto vitamínů a minerálů:

1. Betakaroten – je provitaminem vitamínu A. Přispívá k normální funkci imunitního systému, je potřebný pro udržení normálního stavu pokožky i zraku.

Zdroje: mrkev, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrášek, kapusta a řeřicha.

2. B1, B2, B6, B9 a B12 – kombinace těchto vitamínů skupiny B je nezbytná pro normální činnost nervové soustavy, zdraví pokožky a sliznic, přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Podporují funkci imunitního systému a metabolismu homocysteinu a ke kvalitní tvorbě červených krvinek. Vitamin B6 reguluje hormonální aktivity a vitamin B1 přispívá k normální činnosti srdce. Senioři mají větší potřebu vitamínu B9.

Zdroje: vejce, sýry, mléko, maso, vnitřnosti, banány, droždí, listová zelenina, květák, brokolice, hrášek, fazolové lusky, okurky, řepa, rajčata.

3. Vitamín C – je silným antioxidantem a v organismu se podílí na tvorbě a ochraně kostí, kůže a cév. Hojí rány, ochraňuje před nemocemi srdce, podporuje vstřebávání železa a snižuje množství riskantního LDL cholesterolu a triglyceridů krvi.

Zdroje: šípek, rakytník, citrusy (limetka, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory, rajčata, papriky, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky.

4. Vitamín D – působí jako zásadní činitel při stavbě kostí za přispění vápníku. Jeho význam je v účasti při resorpci vápníku a fosfátu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Vitamín D je rovněž důležitý pro správné fungování imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce.

Zdroje: olej z tresčích jater, žampiony, mečoun, losos, halibut, sardinky, mléko, jogurt, pomerančový džus, hovězí játra, celozrnné obiloviny.

5. Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.

TIP NA ČTENÍ: Udělejte si detoxikaci organismus za pomocí Blendea supergreens a vyplavte škodliviny z těla ven.

Zdroje: mandle, špenát, brambory, avokádo, slunečnicová semínka, olivový olej, pstruh, máslová dýně.

6. Vitamín K2 – udržuje zdravé kosti a tepny, zajišťuje vstřebávání vápníku do kostí, snižuje počet a intenzitu křečí, příznivě ovlivňuje nadměrné krvácení při menstruaci, snížení vápenatění aorty a onemocnění koronárních tepen, snížení úmrtnosti z jakékoli příčiny o 25%.

7. Zdroje: husí játra, sýr Chedar a Gouda, vaječný žloutek, máslo a další.

8. Vápník – hraje nezastupitelnou roli pro zachování zdraví našich kostí. Napomáhá také správné funkci srdce, svalů a nervové soustavy a přispívá ke srážení krve.

Zdroje: listová zelenina, semena (zejména máku), ořechy, ovesné vločky, minerální vody. Ovšem v zelenině je vápník (i některé jiné prvky) často vázán jako nerozpustný fytát. Je třeba si uvědomit, že lidská strava má být celkově vyvážená a spolu s přísunem důležitého množství vápníku musí obsahovat i dostatek ostatních minerálních složek (např. hořčíku či fosforu).

9. Hořčík – je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů (mírní podrážděnost a nervozitu), ale i pro uvolňování energie z glukózy a pro správnou stavbu kostí. Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a je prevencí infarktu. Řadě žen odstraní potíže spojené s premenstruálním syndromem. Mírní deprese a přispívá ke zdravým zubům. V kombinaci s vápníkem působí hořčík jako přirozený uklidňující prostředek.

Zdroje: banány, mandle, ořechy, tmavá listová zelenina, obilí, celozrnné pečivo, čokoláda.

10. Železo – váže životodárný kyslík a dopravuje ho do tkání.

Zdroje: maso, především vnitřnosti jako játra, srdce a slezina, luštěniny, listová zelenina, houby a některé ovoce jako například jahody.

11. Zinek – nedostatečné množství v potravě znamená pomalé hojení ran, zhoršování paměti a smyslové poruchy – především zrakové, čichové.

Zdroje: játra, tmavé maso, mléko, vaječné žloutky a mořští živočichové – především ústřice. Z rostlinných produktů jde především o celozrnné cereálie, fazole, ořechy a dýňová semena.

12. Chróm přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin.

Zdroje: ryby a mořské plody, drůbež, luštěniny, rýže, celozrnné obilniny, obilné klíčky, brambory, veškerá zelenina a některé ovoce a také mléčné výrobky.

Čtěte také, nejčastější dotazy o menopauze: na co se ženy opakovaně ptají?

Nepříjemné symptomy spojené s přechodem nelze zcela vyléčit, avšak můžete tyto nejpříjemné příznaky potlačit, například oblíbeným Menoxinem.. Tímto procesem si musí projít každá žena. Příznaky však lze výrazně zmírnit dalšími přírodními prostředky, například s obsahem sojových isoflavonů, ploštičníku, červeného jetele a lékořice. Pozitivní účinky má také sibiřský ženšen.