Jaká dieta je vhodná v menopauze?

Kvůli hormonálním změnám během klimakteria, mohou některé ženy zažívat stavy jako v těhotenství a mohou mít daleko větší potřebu mlsat než obvykle. Pokud svým chutím podlehnou, mohou velmi brzy začít přibírat na váze.

Tuk se začne ukládat převážně v oblasti břicha. Pak mluvíme o viscerálním tuku. Není na těle místa, kde by byl přebytečný tuk škodlivější. Tento tuk, který není jen v podkoží, obaluje i vnitřní orgány a je jedním z rizikových faktorů srdečních a cévních chorob.

Nevíte, zda jste v menopauze? Udělejte si jednoduchý test na menopauzu i doma

Ideální prevence je navýšení váhy předcházet již v průběhu čtyřicítky. Máte-li už nadváhu, nečekejte a změňte vaše stravovací návyky co nejdříve, než se váš metabolismus s postupujícím věkem zpomalí. Vyvážený a pestrý jídelníček bude také přínosem, pokud už máte vyšší krevní tlak nebo nadlimitní hodnoty cholesterolu.

Dieta v menopauze může ovlivnit i cholesterol

Krevní tlak zvyšují potraviny, které obsahují hodně soli. Nejzáludnější je sůl skrytá v polotovarech. Všimněte si, že velké množství soli obsahují i sladké pokrmy, jako jsou sušenky apod. Vyhýbejte se koření typu maggi, sójovým omáčkám, slaným chipsům a tyčinkám. Velmi slaný je i balkánský a cottage sýr. Vzdejte se uzenin a instantních nebo konzervovaných jídel.

Cholesterol snižují potraviny obsahující hodně vlákniny například ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Dále suroviny s větším množstvím omega-3 nenasycených mastných kyseliny, jako jsou ryby, ořechy, semínka a lněný nebo olivový olej.

Jak se stravovat po čtyřicítce

Dieta v menopauze

Pokud chcete svůj jídelníček přeskládat od základů, je dobré vědět, že spousta skrytého cukru je například ve slazených limonádách, oblíbených snídaňových cereálních směsích a samozřejmě v sušenkách, oplatcích a nízkoprocetních čokoládách. Dieta v menopauze a i nejen v ní, by neměla obsahovat zmíněné potraviny.

Víte, jak se stravovat po čtyřicítce, zdravě a chytře

Obecně není nutné ani zdravé jíst nízkotučné výrobky. I tuk naše tělo potřebuje a to i v době, kdy se zajímáte o dietu v menopauze. Je však potřeba se naučit rozlišovat, který druh tuku je pro naše stravování vhodnější. Dávejte přednost rostlinným tukům. Do salátů a pod dušenou zeleninu se nebojte dávat řepkový či olivový olej. Do studené kuchyně je výborný lněný olej.

U Diety v menopauze by se mělo taktéž zohlednit hrozící nebezpečí řídnutí kostí. O hustotu kostí byste se měla zajímat ještě před klimakteriem a pak hlavně v jeho průběhu. Pokud výsledky vyšetření budou v normě, stačí vyrovnaný jídelníček s dostatkem vápníku a přiměřená tělesná aktivita, která pevnost kostí také zlepšuje.

Znáte, 12 vitamínů a minerálů potřebných při menopauze

Nejlepším zdrojem vápníku jsou semena, ořechy, mák, brokolice, listová zelenina nebo ovesné vločky, v menší míře také mléko a mléčné výrobky, zejména pak tvrdé sýry.

Pro zabudování vápníku do kostí je potřebný hořčík, fosfor a vitamín D. Ten se za normálních okolností tvoří působením slunečního záření na kůži. Vitamín D obsahují tučné mořské ryby a rybí tuk, játra, vaječný žloutek nebo mléko.

Během menopauzy lze i skvěle relaxovat. Zjistěte 7 jednoduchým způsobů

Top potraviny při dietě v menopauze

  1. Tučné mořské ryby – vysoký obsah vitamínu D a omega 3 nenasycených mastných kyselin.
  2. Mák a brokolice – obsahují vápník a vitamín D.
  3. Bio kuřecí, krůtí, králičí maso – obsahují bílkoviny a nejsou tučné.
  4. 2x denně porce ovoce a 3x denně zelenina – pro dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny. Černý jeřáb, rakytník, borůvky a další ovoce nebo zelenina obsahující výrazná barviva kvůli polyfenolům, antokyanidům a dalším látkám s vysoce antioxidačními účinky.
  5. Ovesné vločky a celozrnné obiloviny – proti zácpě a k vyrovnanější hladině krevního cukru.
  6. Výrobky ze sóji – obsahují fytoestrogeny.
  7. Mateří kašička a pyl – obsahuje vitamíny, minerály, fytoestrogeny a látky posilující organismus.

Znáte, 7 jednoduchých změn stravování po 40 pro více energie?

Zvýšenou chuť na sladké pokrmy, často vyvolává jídelníček s nevyrovnaným poměrem živin, tj. tuků, bílkovin a sacharidů. Dalším důvodem mohou být pocity frustrace, smutku, nedostatku lásky a pozornosti, podrážděnosti až deprese.

Psychické napětí, stres i vysoký tlak pomáhá snižovat jóga, taj-či nebo meditace. Jóga může navíc zlepšit potíže způsobené ochablým svalstvem pánevního dna.