7 jednoduchých způsobů, jak relaxovat během menopauzy

Menopauza není pro ženy příjemným obdobím, avšak projít si tímto přechodem musí každá žena. Některé ženy období menopauzy zvládají lépe, jiné o něco hůře. Přesto není o menopauze příliš velké povědomí. Možná i to je důvod, proč neznáte několik jednoduchých a inspirativních způsobů, jak přečkat období menopauzy ve větší pohodě díky těmto způsobům relaxace. Právě klid a odpočinek je v období menopauzy důležitý.

Menopauza s sebou přináší mýty, kterým stále věří mnoho žen. Některé z nich mohou být i nebezpečné. Podívejte se na 8 mýtů o menopauze.

Menopauza se objevuje přibližně po 40 letech

Odborně můžete slyšet o menopauze jako o klimakteriu. Znamená to však totéž, různá pojmenování, ať už přechod, menopauza či klimakterium. Lidově a mezi ženami se nejčastěji mluví o přechodě – pro ženy se jedná o přirozený jev. Vše začíná poklesem ženských hormonů, ztrátou menstruace a násléduje útlum funkce vaječníků. Celkově tak dochází ke snížení tvorby estrogenu a progesteronu, tedy podstatných ženských hormonů.

Menopauza tak končí celkovou ztrátou plodnosti, i když existují i ojedinělé případy, kdy žena po menopauze otěhotněla. Podívejte se, co dalšího byste měli o menopauze vědět.

Nestresujte se více, než je potřeba, buďte v klidu

Ženy mají často takovou zkušenost, že pokud se vysloví slovo „menopauza“ začne se jejich mysl plnit obavami z budoucna, obavami z menopauzy. Přitom psychika je v průběhu přechodu opravdu podstatná, může vám pomoci zvládnout menopauzu s úsměvem. Studie provedené v rámci Lékařské fakulty University of Massachusetts ukazují, že ženy, které trpí obavami z menopauzy, skutečně zažívají daleko horší obtíže.

Samozřejmě to platí opačně, pokud si udržíte optimistickou mysl, může to vašemu zdraví během menopauzy pouze prospět. Emoční stres se totiž často projevuje fyzicky. Pokud se svým zdravotním stavem nadměrně znepokojujete, může tento stres přejít až v úzkost, která dále v kombinaci s dalšími faktory může skutečně vyvolat vyšší četnost příznaků daného onemocnění, mnohdy i přesto, že onemocněním ani netrpíte.

TIP: Podívejte se také na recenzi Menoxin, což je nejoblíbenější doplněk stravy pro snížení příznaků během menopauzy.

10 pravidel pro účinné a jednoduché hubnutí po 40

1. Smích skutečně léčí, budete překvapeny

Často se říká, že smích je nejlepším lékem. Tvrzení není daleko od pravdy, jak se postupně ukazuje. Kalifornští výzkumníci z univerzity Loma Linda vypracovali studii, která má překvapivý závěr. Smích pomáhá regulovat stresové hormony, kupříkladu kortizol. A právě stres je často spouštěčem mnoha nepříjemností až zdravotních komplikací. Například má výrazný podíl na obezitě, depresích, únavě, srdečních chorobách a podobně. Navíc právě ženy jsou těmito faktory v období menopauzy mnohem více zranitelné.

Jednoduchá rada tedy zní, dělejte více věcí, které vás baví a dělají vás šťastnými, smějte se s přáteli či u oblíbených filmů a budete se cítit mnohem lépe.

2. Meditujte a rozjímejte o menopauze

Stejně jako smích pomáhá zvyšovat kvalitu života, ohromný vliv má také meditace. Nemusíte nutně vyhledávat zenové zahrady, ale zkuste meditovat doma. Je dokázáno, že meditace má skutečně pozitivní vliv na mysl, psychické a fyzické zdraví. Celkově tak značně zvyšuje kvalitu života. Pomůže vám nejen se s menopauzou lépe vyrovnat, ale budete celkově klidnější, zbavíte se stresu a díky tomu můžete mít zase kvalitnější spánek jako dřív.

3. Nebojte se sexu v období menopauzy

O tom, že sex uvolňuje stres, není žádný pochyb. Navíc orgasmus vyplavuje značnou dávku endorfinů. Konec konců to dokazuje i studie publikovaná v časopise Biological Psychology, podle které se muži i ženy lépe vyrovnali se stresovými situacemi po pohlavním styku. Nicméně sex během menopauzy může být někdy náročný, ale nevzdávejte se. Navíc orgasmu můžete dosáhnout i jinak, například pomocí různých sexuálních hraček.

4. Pravidelně cvičte, fyzický pohyb je důležitý

Cvičení uvolňuje různé hormony a fyzická zátěž vyplavuje endorfin. Pokud budete pravidelně cvičit alespoň 40 minut denně, bude váš život kvalitnější a menopauzu budete zvládat o dost lépe. Velmi dobré je cvičit hned ráno, skvěle se protáhnete a zlepšíte si tím celý den.  Navíc cvičení a fyzická zátěž zmírňuje stres, což potřebujete. Jako bonus navíc dosáhnete lepší postavy a shodíte pár kilo, která se navíc během menopauzy shazují.

Podívejte se na 7 tipů na aktivní pohyb, který můžete vykonávat také po 40. Věřte, že i ženy po 40 mohou být sebevědomé, krásné a veselé.

Relax v menopauze - Vyzkoušejte masáže

5. Užijte si relaxační masáže

Spolu se stresem dochází také ke ztuhnutí svalů. Možná vám to ani nepřijde, ale velmi pravděpodobně máte velmi ztuhlé svaly, jestliže se pravidelně nehýbete a necvičíte. Nejčastěji svaly ztuhnou v okolí krčních obratlů a lopatek. Masáž výrazně snižuje svalové napětí, budete se tak cítit mnohem lépe, navíc tím snížíte míru stresu. Podle posledních výzkumů také uvolněné svaly zvyšují produkci oxytocinu, který vnímáme jako pocit spokojenosti a vyrovnanosti.

6. Dopřejte si pořádnou porci spánku

Spánek léčí. Určitě víte, že málo spánků snižuje kvalitu života, zhoršuje náladu a může způsobit až deprese. Proto si raději přispěte. Bohužel právě nespavost je často příznakem menopauzy, a to například kvůli návalům horka.

Navíc častá nespavost může přejít až v chronickou poruchu spánku, která se špatně léčí. Kromě délky spánku minimálně 8 hodin dodržujte i další zásady kvalitního spánku, především choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu – tělo si na rutinu dobře navykne.

7. Podpořte tvorbu serotoninu správnou stravou

Poslední dobou se objevují různé vyhraněné stravovací návyky a životní styly. Jedním z nich je například nízkosacharidová strava. Přestože má mnoho pozitiv na lidské zdraví, v období menopauzy není nejlepší volbou. Sacharidy totiž stimulují produkci serotoninu, díky kterému se potom cítíme klidně, odpočatě a uvolněně. Sacharidy však nemyslíme rafinovaný cukr, ale opravdu složité sacharidy, jako jsou například v kuskusu, bramborech, červené řepě, ale i těstovinách.

Podívejte se na více než 50 tipů na potraviny, díky kterým na vás bude menopauza krátká. Navíc jsou zdravé a rozhodně po nich nebudete přibírat. Berte menopauzu jako příležitost změnit svou životosprávu.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.