7 jednoduchých změn, se kterými budete plné energie i po 40

Říká se, že stravování je půl zdraví – a přestože trvá určitou dobu, než se změna stravování projeví, věřte, že je to naprostá pravda, zvláště ve stáří. Pokud jste se stravovaly 20 let špatně, nemůžete vše dohnat během jediného měsíce.

Čím dříve změníte své stravování a provedete těchto 8 změn, uvidíte, jak můžete jednoduše zhubnout a udržet se ve skvělé formě. A zatímco mladé tělo si poradí v případě nekvalitního stravování, ve stáří už není metabolismus tak aktivní, jako dříve. Obzvláště to platí například u žen v období menopauzy, u kterých je zdravá strava po 40 letech naprostým základem kvalitního života.

Nevěřte mýtům o menopauze, život po 40 určitě nekončí, přesvědčí vás o tom vyvrácení 5+1 mýtů o menopauze, kterým možná věříte i vy.

O tom, že stárnutí nemusí nutně znamenat rapidní zhoršení zdravotního stavu a nabírání na váze, se můžete lehce přesvědčit. Ostatně podobné nabírání na váze není vždy kvůli poklesu hormonů, ale spíše z důvodu celkově menší aktivity. S námi zjistíte, jak zůstanete štíhlá a plná energie také v průběhu menopauzy. Odpovíme vám na otázku, jak se stravovat po 40 a ukážeme vám několik příkladů v praxi. Snížíte tak nejen symptomy klimakteria, ale také možná zdravotní rizika.

Jak bezpečně poznat přicházející menopauzu? Zaměřte se na příznaky menopauzy, ty ji většinou spolehlivě odhalí dostatečně dopředu.

1. Ryby sníží riziko srdečního onemocnění

Není žádný pochyb o tom, že ryby jsou zdravé. Snižují rizika onemocnění srdce a cév, nicméně přesto byste je neměli začít konzumovat nadměrně. Pamatujte na pořekadlo, že všeho moc škodí – a platí to také v případě ryb. Každopádně jestliže zařadíte na svůj jídelníček alespoň jednou týdně rybu, velmi tím prospějete svému tělu. Ideální rybou je v tomto případě losos, případně pstruh.

Některé studie dokonce ukazují, že rybí tuk mimo jiné dokáže výrazně snižovat rizika rakoviny prsu. Můžete tak na svůj jídelníček zařadit 1–2 porce čerstvé ryby týdně, nebo vyzkoušejte některých z rybích tuků.

2. Jak zhubnout po 40? Začněte žít aktivně, sportujte

Sport, případně alespoň nějaká jiná zvýšená fyzická aktivita má na organismus blahodárný vliv, tedy za předpokladu, že nejste vrcholovou sportovkyní. Každopádně byste podle lékařů měla cvičit alespoň 2× až 3× týdně, a to obzvláště, jestliže máte nadváhu. Minimalizujete tím opět příznaky menopauzy, protože zhubnutím posílíte organismus a snížíte dlouhodobé riziko poklesu hormonů.

Chudnutí tak nejen snižuje riziko onemocnění srdce a cév, ale také přispívá k lepšímu a vitálnějšímu životu, což se samozřejmě podepisuje mimo jiné na psychice každého člověka. Nadváha rozhodně není prospěšná, ovšem obezita je v kombinaci se stářím a probíhající menopauzou až kritická. Nepodceňujte tak stravování po 40, ale ani sport. Vhodným sportem je například cyklistika.

Osobní TIP: Sama jsem měla problémy s redukcí váhy a mnohdy jsem ztracená kila nabrala rychle zpět. Základ je dobré stravování, avšak v tom mi pomohl asi výrazně i Ketomix.

3. Dostatek vápníku pro silné a odolné kosti

Kosti přirozeně stárnou stejně jako vy, a to zvláště okolo 40. až 50. Roku života. Příjem vápníků byste ale měli dodržovat už dříve. Zatímco v mládí stačí okolo 1000 mg denně, v období menopauzy, kdy dochází k ochabnutí kostí, se doporučuje, byste přijímaly až 1 200 mg denně.

Nemusíte však nutně přijímat vápník ve formě vitamínů. Jednoduše konzumujte mléčné výrobky – mléko, jogurt, sýry a podobně. Dbejte u toho však na svou váhu, jelikož příliš mnoho mléčných výrobků se nepodepíše dobře na vaší hmotnosti. Můžete raději zvolit výrobky s nižším obsahem tuku, protože obsahují také dostatek vápníku.

4. Zdravé stravování po 40 znamená méně alkoholu

Víno, které máte tak ráda, pro vás v období menopauzy není nejlepší volbou. Sice je pravdou, že například červené víno, tedy spíše jeho sklenka denně, může být prospěšná pro cévy a srdce, ale právě při menopauze by negativa mohla lehce převážit pozitiva. Alkohol totiž obecně s poklesy hormonů v tomto období způsobuje návaly horka, nadměrné pocení a podobně.

Víte o tom, že přečkat menopauzu můžete ve fyzickém i psychickém pohodlí? Vyzkoušejte Menoxin, který je našimi čtenářkami nejlépe hodnoceným přípravkem vhodným v období menopauzy.

5. Sója je prospěšná, zařaďte ji do zdravé stravy

Zdravá strava po 40 může mít různé podoby a do jisté míry je individuální, záleží na vás. My však rozhodně doporučujeme zařadit do jídelníčku sóju, která je často bohužel opomíjena, přitom je to obrovská škoda.

Sója totiž obsahuje rostlinné estrogeny, které mohou částečně nahrazovat či podporovat tvorbu ženských hormonů. A pokud věříte mýtu, že estrogeny zvyšují riziko rakoviny prsu, máme pro vás dobrou zprávu – žádná studie tento mýtus nikdy neprokázala.

Superpotravina v jedno balení: Osobně bych mohla doporučit kvalitní výrobek Blendea, který je velmi účinný při detoxikaci, zlepšuje trávení, posiluje imunitu a mnoho dalšího. Sama mám s Blendeou dlouhodobé a výborné zkušenosti.

6. Pravý ledový čaj osvěží a povzbudí organismus

Teplé nápoje mohou být v zimních měsících vhodné, například pokud se vrátíte ze sychravého zimního počasí, pak zahřeje. Avšak pokud je organismus dlouhodobě v teple, není nejlepší volbou, a to hlavně v případě, že procházíte menopauzou a organismus musí čelit návalům horka. Některé lékařské pozorování totiž dokazují, že právě teplé nápoje mohou návaly horka podporovat a vyvolat.

Vyzkoušejte raději například pravý zelený čaj – ledový samozřejmě, který vám dodá energii, podpoří váš metabolismus a celkově vás povzbudí. Zkuste s ním někdy začít den místo horké kávy nebo horkého čaje. Budete mile překvapeni.

7. Celkově se zamyslete nad svou stravou a změňte své stravování po 40

Bez změny stravování mají všechny změny, které provedete jen minimální efekt na vašem tělu. Jednak úbytek váhy nemusíte ani pociťovat a stejně tak vitalitu těla. Jestliže budete dodržovat tyto rady, celkově zlepšíte své zdraví a namohou vám lépe zvládnout menopauzu, ale efekt zřejmě nebude takový, jaký ho očekáváte.

Nevíte si rady s jídelníčkem? Podívejte se na více jak 50 potravin, se kterými na vás bude menopauza krátká. Celkově podpoří a detoxikují váš organismus, navíc potlačují nepříjemné příznaky menopauzy.

Proto vám radíme, zredukujte celkově svůj jídelníček, začněte cvičit a uvidíte, jak se změní vaše tělo k lepšímu, a to nemluvíme o psychické pohodě a harmonii, která je z velké části ovlivněna právě tím, jak vnímáte své tělo. Jakákoli vyvážená redukována strava, pokud ji dodržujete systematicky a začnete být fyzicky aktivní, přinese změny, které očekáváte.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.