Jak se připravit na menopauzu

V životě ženy přirozeně nastane doba, kdy skončí její plodné období. Ve věku 45 – 50 let se začnou dít v jejím těle změny, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů. Toto období se nazývá klimakterium, lidově přechod.

Pohlavní orgány produkují hormony, progesteron a estrogen, které regulují činnost a funkce mozku, srdce, kostí, endokrinních žláz a také metabolismus. Samotná menopauza je pak z lékařského hlediska poslední přirozené menstruační krvácení. V případě klimakteria se jedná o několikaleté období. V článku se také dozvíte, jak se připravit na menopauzu.

Etapy menopauzy:

  • premenopauza – období před menopauzou, v tomto období máte pravidelnou menstruaci
  • menopauza – období, ve kterém dochází ke ztrátě menstruace
  • perimenopauza – období těsně před samotnou menopauzou a do 1 roku po menopauze
  • postmenopauza – období začínají 1 rok po nástupu menopauzy.

Snižte negativní příznaky menopauzy oblíbeným doplňkem stravy Menoxin a budete nadšení, jako čtenářky a autorka tohoto magazínu pro ženy v menopauze.

Jak by měla probíhat příprava na menopauzu

Neuděláte chybu, pokud již v období premenopauzy zahájíte přípravu na menopauzu. Největší změnu často přinese nové složení stravy. Jaké živiny a vitamíny nesmějí chybět ve vašem novém jídelníčku, abyste se připravily na menopauzu?

  1. Bílkoviny – některé ženy konzumují příliš málo bílkovin. Hormonální změny, které vaše tělo prodělává před menopauzou, vyžadují této makroživiny více. Svalstvo začíná ochabovat a právě dostatek bílkovin ve stravě pomůže svalovou hmotu udržet, zejména pokud k tomu bude provozována pravidelná fyzická aktivita. Dostatek bílkovin také přispívá ke štíhlejší postavě, neboť bílkoviny pomáhají regulovat chuť k jídlu a hladinu krevního cukru.
  2. Omega-3 mastné kyseliny mají zázračné účinky na psychické zdraví. Účinky omega-3 mastných kyselin jsou také spojovány se sníženou zánětlivostí.
  3. Vláknina vyvolá pocit sytosti, čímž umožní zhubnout kila, která mohou jít nahoru s přibývajícím věkem v důsledku zpomaleného metabolismu. Vláknina může do určité míry pomoci zabránit nemocem, které souvisí s věkem, jako jsou onemocnění srdce, mrtvice nebo dokonce rakovina.
  4. Neměla byste zapomínat jíst dostatek potravin obsahující vápník a vitamín D. Úbytek estrogenu může způsobit problémy s kostmi, kdy dochází ke snížení jejich hustoty, což může vést k osteoporóze.

Víte, jak zaznamenat, že se blíží menopauza. A je to vůbec možné?

Kvalitní zdroje živin a vitamínů před klimakteriem

Mezi živočišné zdroje bílkovin patří maso, vejce a mléčné výrobky. Doporučujeme vybírat bio nebo z volných chovů a výrobky z mléka ty plnotučné. Bílkoviny z těchto zdrojů jsou dobře vstřebatelné, ale obsahují relativně velké množství nasycených tuků a cholesterolu.

5 tipů na alternativní léčbu menopauzy

Mezi rostlinné zdroje bílkovin patří hlavně luštěniny, ořechy, semínka, obiloviny a pseudoobiloviny (ovesné vločky, quinoa, pohanka, amarant). Nejen vegetariáni mají v oblibě například seitan (z pšeničné bílkoviny) nebo tempeh (ze sóji), jež chuťově i obsahem bílkovin obstojně nahrazují v jídelníčku maso.

Skvělým zdrojem vlákniny jsou zelenina, ovoce, celozrnné potraviny či luštěniny. Minimálně byste  měla přijmout alespoň 21 gramů vlákniny za den.

Vápníku se doporučuje 800 až 2500 mg denně. V souvislosti s vápníkem byste neměla zapomínat ani na vitamín D, který je pro jeho vstřebávání velmi důležitý. V létě je to s vitamínem D jednoduché, stačí pobýt venku 10 – 15 minut. V zimě je rozhodně vhodné zvážit užívání doplňků stravy obsahujících vitamín D.

Omezte nasycené tuky, vysoce rafinované sacharidy, kofein a alkohol! Navíc vyzkoušejte těchto 12 vitamínů a minerálů potřebných při menopauze

Menopauza: sex po 40 může být vášnivější než kdykoli jindy

Studie a příprava na klimakterium

Změnu je dobré pojmout komplexně, nikoliv tedy jenom v oblasti výživy, ale také z pohledu pravidelnosti a četnosti pohybových aktivit. Nové studie prokázaly, že symptomy menopauzy potlačuje pohybový program a jednou možných variant může být běh. Pomůže zlepšit spánek, zhubnout kila navíc, nabrat svalovou hmotu a celkově se budete cítit lépe. Kolísající hladina hormonů v těle se uklidní.

Znáte tyto, 4 způsoby prevence před menopauzou aneb, jak se připravit na klimakterium

World Magazine ve spojení s Melpomene institutem pro zdraví žen zkoumal na více než 620 žen v menopauze s průměrným věkem 50 let. Snažili se zjistit, jak běh ovlivňuje zdraví stárnoucích žen. Více než tři čtvrtiny žen přiznaly, že jim běh pomohl zmírnit příznaky menopauzy.

American Journal of Public Health zase zjistil, že hustota kostí běhajících žen v menopauze byla o pět procent vyšší než u těch, které neběhaly. Časopis také uvádí, že ženy ve věku nad 50 let, které alespoň dvakrát v týdnu nesportovaly, byly téměř o 85 procent náchylnější ke zlomeninám než jejich aktivní protějšky. University of California – Berkeley pak uvádí, že riziko rozvoje srdečních onemocnění se u běžkyň v menopauze snížilo o téměř 30 procent.

11 osvědčených rad žen, jak snižovat příznaky menopauzy

Duševní příprava na menopauzu

Každý organismus přirozeně stárne. Klimakterium je nutné brát jako naprosto přirozený proces stárnutí ženského těla, ne jako nemoc. Příprava na menopauzu by měla mít co nejširší záběr. Necílíme tedy jen na tělo, ale i na duši.

Důležitá je v tomto období psychická vyrovnanost a zdravé sebevědomí. Velmi nám pomůže uvědomění, že blížící se menopauza v žádném případě neznamená nutnost omezení nebo úplné ukončení aktivního a intimního života či ztrátu ženskosti.

Hledejte v životě pozitiva. Když máte depresivní náladu, máte tendenci vidět jen negativa. Zkuste každý večer před usnutím myslet na tři věci, které vám ten den udělaly radost. Uvidíte, že časem zvýšíte vaši vnímavost a budete jich zaznamenávat mnohem více než jen tři denně.

Zbavte své tělo toxických látek, které mají mnoho negativní účinků v běžném životě.

Jednou z citelných psychických opor ženy je její partner. Právě on může ženě, která se cítí oslabená, dávat zpětnou vazbu. Měl by ji utvrzovat v tom, že její hodnota je i v přechodu stále stejná. Je dobré, aby muž ženě naslouchal a více s ní rozmlouval. Měl by ji umět pochválil a hlavně by jí měl často opakovat, že ji má rád. Ženy potřebují ujistit, že i během procesu stárnutí jsou stále milované a obdivované.