5 tipů na alternativní léčbu menopauzy

Většina žen pocítí menopauzu průměrně ve věku 40-51 let. S blížící se menopauzou ubývá vajíček ve vaječnících a ty které zůstanou jsou z 80 % defektní a méně se vyvíjejí. Tělo produkuje méně ženského hormonu estrogenu i mužského hormonu testosteronu.

Někdy je menopauza doprovázena nepříjemnými příznaky. Jako jsou změny menstruačního cyklu, muskuloskeletální problémy, urologické potíže, bušení srdce, noční pocení, návaly horka, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, slabé libido, únava i deprese. Tyto příznaky jsou způsobeny kolísajícími a nižšími hladinami estrogenu.

TIP: Chcete rychlé, ověřené a účinné výsledky? Pak nepřehlédněte nejoblíbenější produkt na menopauzu

Alternativní léčba menopauzy

Z průzkumů vyplývá, že až 95 % žen by rádo vyzkoušelo alternativní terapii menopauzy před hormonální substitucí. Domnívají se, že jde o přirozenější způsob a také se obávají zdravotních rizik konvenčních léků na potlačení příznaků menopauzy.

Žena v tomto přechodovém období potřebuje individuální přístup. Měla by od svého gynekologa dostat všechny informace o různých způsobech léčby, tedy i o těch alternativních, včetně přínosů a rizik léčby a důkazy o jejich účinnosti.

Znáte, 11 osvědčených rad žen, jak snižovat příznaky menopauzy

Do alternativních způsobů léčby menopauzy patří:

1. Kognitivně behaviorální terapie – může zmírnit náladovost a úzkosti, návaly horka, pocení a zlepšit potíže se spánkem. Severoamerická společnost pro menopauzu (NAMS) doporučuje přístup, který kombinuje relaxační techniky, hygienu spánku a pozitivní postoj k menopauze.

2. Bylinná léčba:

  • Kořen ploštičníku větevnatého – tradiční americká bylina obsahuje glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné estrogenům. Jeho účinky jsou využívány při gynekologických obtížích a to především při menopauze. Dále se užívá vysokém krevním tlaku.
  • Čaj z třezalky tečkované – proti depresi, úzkostem, stresu, strachu a nespavosti. Její účinnost nastupuje po dvou týdnech. Denní dávka může být maximálně tři šálky. Čaj se nedoporučuje pít déle než šest týdnů. Třezalku nesmí užívat ženy, které berou lék tamoxifen, jinak by byl neúčinný.
  • Odvar z šalvěje lékařské – pomáhá proti pocení a návalům horka. Stačí spařit lžíci šalvěje vroucí vodou a nechat přikryté louhovat 15 minut. Vlažný odvar popíjejte po doušcích po celý den. Pomáhá až za čtrnáct dnů pravidelného užívání, ovšem velmi účinně.
  • Ploštičník hroznatý je skvělý na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje podrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální (močopohlavní) potíže.
  • Červený jetel se využívá především pro vysoký obsah přírodních látek fytoestrogenů. Zlepšuje náladu, kvalitu spánku, zamezuje řídnutí kostí a působí preventivně i proti rakovině prsu.

3. Doplněk stravy Menoxin komplexní přírodní přípravek s obsahem rostlinných extraktů. Obsahuje jetel luční, sóju luštinatou, len setý, šalvěj lékařskou, včelí mateří kašičku, ploštičník lékařský a kyselinu pantothenovou. Ta přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Dále také musíme doporučit Feminus, který si získal velkou oblibu u našich čtenářek a žádali nás, ať jej zařadíme mezí výkonné doplňky stravy v menopauze.

4. Pestrý jídelníček – strava by měla obsahovat mořské ryby, rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, luštěniny, vejce, citrusové plody, jablka, hrušky, broskve, mandle, med, sójové produkty, brambory, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, jablka, mrkev, třešně, česnek, datle, lněná semínka, koření anýz a fenykl.

Klíčky, výhonky a zelené zelenina vám dodají potřebné enzymy. Taktéž řepa je velmi nápomocná v boji s projevy menopauzy. Denně vypijte alespoň 2 litry tekutin. Vhodný je například pampeliškový, mátový nebo kopřivový čaj pro podporu činnosti jater.

Víte, jak se stravovat po čtyřicítce, zdravě a chytře

5. Pravidelná pohybová aktivita – pomáhají nejen s popsanými projevy klimakteria, ale preventivně i s nadměrnou váhou a problémy s pohybovým aparátem.

I v období menopauzy k sobě buďte laskavé, dopřejte si čas samy na sebe. S odvahou se pusťte do nových aktivit, která vás budou těšit. Nezapomínejte ani na relaxaci a odpočinek. Jakmile projdete poslední fází menopauzy, odezní všechny nepříjemné symptomy a opět se vrátíte k životu, který jste předtím vedly. A kdoví, nebude-li vaše další období života ještě pestřejší a moudřejší.