11 osvědčených tipů, jak snižovat příznaky menopauzy

Menopauza je v životě každé ženy velmi nepříjemným obdobím, kdy její tělo prochází rozsáhlou změnou. Menopauze se bohužel nedá nijak vyhnout, ale naštěstí existují účinné tipy na snižování příznaků menopauzy. Menopauza, odborně také klimakterium, přichází přibližně po 40. roku života, někdy ale až počátkem 50 let. Nejedná se o nijak rychlý proces, ale trvá až několik let, což je dlouhá doba. Průzkumy ukazují, že až 2 třetiny žen prožívá nepříjemné příznaky menopauzy.

Zajímá vás, jaké jsou hlavní příznaky menopauzy, které můžete díky našim účinným radám zvládnout s lehkostí?

Menopauza je doprovázena ztrátou menstruace, díky tomu bezpečně poznáte, že jste v přechodu – za předpokladu, že vyloučíte těhotenství. Jak jsme už zmínili, menopauze se neubráníte, jedná se o přirozený jev způsobený hormony.

Dochází k útlumu funkce vaječníku a tvorby hormonu estrogenu a progesteronu. Po menopauze už žena není schopna otěhotnět přirozenou cestou. Umělé oplodnění je také velmi nepravděpodobné, nikoli však nemožné. Níže můžete vidět 11 tipů, jak snižovat příznaky menopauzy přírodní cestou v běžném životě.

TIP: Nám a našim čtenářkám se v menopazuze pro snížení příznaků osvědčil doplněk stravy Menoxin.

1. Doplňte do stravy potraviny bohaté na vápník a vitamíny

Pokud se ptáte, jak účinně snižovat příznaky menopauzy, změňte složení jídelníčku. Začněte jíst více potravin bohatých na vápník a další vitamíny. Vápník je důležitý doplňovat proto, že během menopauzy dochází k oslabení kostí, a to celkově zvyšuje riziko osteoporózy. Rozhodně tak nevynechávejte potraviny, jako jsou například mléčné výrobky, zejména sýry a jogurty. Hodně vápníku má také kapusta nebo špenát.

Důležitý je také vitamín D, který má vliv na kvalitu našich kostí. Pokud trávíte málo času na slunci, které je přirozeným zdrojem vitamínu B, měli byste ho doplňovat alespoň stravou. Vhodné jsou ryby, vejce nebo játra.

2. Sportujte a udržujte si zdravou váhu

Bohužel jedním z velmi negativních rysů menopauzy je fakt, že se během ní nadměrně přibírá a kila nejdou tak lehce dolů. Je to dáno především kombinací faktorů, jako je změna hormonů, stárnutí a v neposlední řadě i dědičnost.

Nejen, že s kily navíc mnohem hůře snášíte příznaky, jako jsou návaly horka a podobně, ale navíc zvyšují riziko srdečních onemocnění a cukrovky. Udržení zdravé hmotnosti je tak dalším nepostradatelným krokem, jak snížit příznaky menopauzy.

Potřebujete zjistit, zda očekávat menopauzu? Udělejte si náš jednoduchý, ale přesný test na menopauzu.

3. Jezte ovoce a zeleninu, nešetřete na ní

Tato rada se pojí s předešlou. Pokud potřebujete snížit kila nebo si jen udržet zdravou váhu, potřebujete takové potraviny, které vás zasytí, ale přijmete jen málo kalorií. Právě ovoce a zelenina přesně takové požadavky splňuje. Navíc pomáhá snižovat riziko některých onemocnění, především srdce a cév, přitom menopauza rizika těchto onemocnění zvyšuje, a to nezanedbatelně. Ovoce a zelenina zkrátka na váš talíř patří.

4. Vyhněte se nevhodným potravinám

Na druhou stranu, ne každá potravina je vhodná ke konzumaci, a to nejen v průběhu menopauzy. Nicméně právě v tomto období mohou ublížit ještě více než normálně. Studie ukazují, že způsobují zejména větší návaly horka, nadměrné noční pocení a občas i výkyvy nálady. Omezit byste měli kofein, alkohol a sladké či kořeněné potraviny.

TIP: Zapisujte si, co jíte a jaké to u vás vyvolává stavy. Lehce tak zjistíte, co je pro vás vhodné jíst v období menopauzy, a co naopak ne. Objevte další tipy, jak se stravovat po 40.

7 tipů na aktivní pohyb pro ženy po 40

5. Jak snižovat příznaky menopayuz pravidelným cvičením

Studie sice zcela neprokázaly, že by cvičení mělo přímý vliv na menopauzu, ale benefity, které z něho plynou, ano. Například snížení hmotnosti, lepší duševní zdraví a fyzická kondice či zvládání stresu.

Tohle všechno ve výsledku napomáhá ke snižování příznaků menopauzy. Pravidelné cvičení vás tak minimálně lépe na příznaky menopauzy připraví. Navíc slouží i jako ochrana před některými nemocemi – vysokému krevnímu tlaku, mrtvici, srdečními onemocněními, včetně rakoviny.

Základem startu každého zdravého stravování je detoxikace organismu.

6. Jezte potraviny bohaté na fytoestrogeny

Některé potraviny přirozeně obsahují vysoké dávky fytoestrogenů. Přirozeně se vyskytující rostlinné sloučeniny jsou tak skvělou možností, jak snížit příznaky menopauzy. Pomáhají totiž vyrovnat hormony v organismu.

Mezi tyto potraviny patří sójové boby a výrobky ze sóji, například oblíbené a chutné tofu, tempeh a podobně. Kromě toho jezte také fazole a sezamová semínka. Strava bohatá na fytoestrogeny u žen snižuje cholesterol, krevní tlak, ale i návaly horka a jiné příznaky menopauzy.

Menopauza je často spojena také s poruchami spánku, podívejte se, jaké poruchy spánku vás mohou potkat, a jak se jim bránit.

7. Dodržujte dostatečný pitný režim

Příjem tekutin by během menopauzy měl být vyšší než běžně. Studie dokonce ukazují, že ženy v průběhu menopauzy pociťují suchost v ústech. Pravděpodobně je to způsobeno snížením hladiny estrogenů.

Běžně byste tak měly během dne v období menopauzy vypít alespoň 8 sklenic vody. Kromě toho má ale voda také blahodárný vliv na vaši pleť a na všechny procesy v organismu. Dostatečný pitný režim navíc lehce zrychluje metabolismus.

8. Omezte rafinovaný cukr a polotovary

Není tajemstvím, že rafinovaný cukr je zlo. Stojí za spoustou onemocnění, která jsou dnes tolik rozšířena a je přímo odpovědný za epidemii obezity. Navíc se dnes obezita už netýká jen dospělých, ale i dětí.

Pokud tedy hledáte způsob, jak snížit příznaky menopauzy, určitě vynechte z jídelníčku rafinovaný cukr. Způsobuje totiž prudký nárůst cukru v krvi, ale také rychlý pokles, což se velmi podepisuje na změnách nálady.

Ideální možností, jak si stále udržet pozitivní mysl a srovnat si myšlenky, je relaxace. Podívejte se, jak snížit příznaky menopauzy pomocí účinné relaxace.

10 pravidel pro účinné a jednoduché hubnutí po 40

9. Jezte pravidelně

Jíst byste měli pravidelně, to slyšíte stále. Nejde ani tak o to, jíst denně 5 a více jídel, jak některé zdroje uvádí. Postačí vám i 3 až 4 jídla denně. Počet jídel je velmi individuální, ale měly byste jíst tak, abyste nepociťovaly hlad a udržovat v jídle pravidelnost. Nepravidelné stravování vede nejen k přibírání a zpomalování metabolizmu, ale také k dalším negativním symptomům.

10. Vařte z potravin bohatých na bílkoviny

Bílkoviny jsou tím, co byste měly naopak konzumovat místo rafinovaného cukru a jiných potravin. Jídlo bohaté na bílkoviny má mnoho výhod. Jednak díky pravidelné konzumaci bílkovin zamezíte ztrátě svalové hmoty, a to do jisté míry také při dietě.

Na druhou stranu vám také zvýšený příjem bílkovin namísto cukrů pomůže při hubnutí. A v čem bílkoviny hledat? Především v mase, rybě, vejcích, ořechách a částečně i mléčných výrobcích, které jsou také bohaté na vápník.

11. Vyzkoušejte přírodní doplňky stravy na snižování příznaků menopauzy

Zřejmě nejúčinnější metodou, jak snižovat příznaky menopauzy, jsou účinné přírodní doplňky stravy. Jedná se o tablety, které jsou vyrobeny přímo s účelem snižování příznaků menopauzy, a to přímo širokého spektra těchto nežádoucích příznaků. Nejúčinnější je v tomto směru bezesporu Menoxin, který navíc není ani drahý, jako jiné nesrovnatelně horší přípravky.

Podívejte se na naše recenze doplňků stravy, které pomáhají snižování příznaků menopauzy. Uvidíte, které z nich jsou účinné, a u kterých jen vyhodíte zbytečně peníze.