Poruchy spánku, které vás mohou provázet při menopauze

Menopauza je velmi silně spjata s příznaky, které velmi silně narušují kvalitu vašeho spánku. Především se jedná o návaly horka, se kterými se běžně potýká více než 70 % žen, které prochází menopauzou.

Podívejme se však i na další příznaky, které mohou v průběhu menopauzy nastat a značně vám narušit spánek. Kvalita spánku je menopauzou přímo ovlivněna, ale naštěstí jsou možnosti, jak její příznaky poměrně lehce zmírnit.

TIP: Hledáte osvědčený a spolehlivý produkt hlavně na zlepšení spánku? Podívejte se na recenzi Dreamly.

Hlavní příčiny poruchy spánku neboli insomnie

Aby byly zcela vyléčeny poruchy spánku neboli insomnie je zapotřebí najít hlavní příčinu. I přesto, že můžeme doporučit velmi výkonný doplněk stravy na zlepšení spánku, který se nám osvědčil, je zapotřebí najít hlavního viníka. Příčin poruchy spánku či častého nočního buzení může být hned několik.

Níže můžete vidět nejčastější příčiny insomnie, ale také berte na vědomí, že za problémy se spánkem či nočním buzením, může stát nějaká vážnější nemoc. V případě, dlouhotrvajících poruch spánku doporučujeme vyhledat lékaře, aby nedošlo k podcenění a vážnějším obtížím.

  • Nevyhovující postel – Časté noční buzení a poruchy spánku jsou nejčastěji zapříčiněné nevyhovující posteli nebo matrací. Matrace může být po letech proležena a nebude plnit již své vlastnosti. Časté noční buzení je také v mnoha případech zapříčiněné kvůli rozvrzané a nepohodlné posteli. Vše má svojí životnost. Především pokud jde o kvalitu spánku na posteli, matraci a ložninách by neměl nikdo šetřit a vždy před koupi produkt vyzkoušejte.
  • Nevhodné prostředí – Prostředí je také zásadní pro kvalitní spánek. Místnost by měla být vyvětraná, čistá, v tichém prostoru a mít správnou teplotu. Pro kvalitní spánek není vůbec dobré mít přetopený pokoj. Pro lepší spánek se doporučují v místnosti květiny a vyvětrání před spánkem. Můžete také využit různé zvlhčovače a čističe vzduchu, které jsou výborné pro kvalitní spánek
  • Psychický stav – Insomnie a časté noční buzení u dospělých je také velmi často zapříčiněné díky stresu a jiným psychickým poruchám. Většina z nás chodí do práce a ne každý má příjemné pracovní prostředí. Tyto jevy se často promítají jednak do života, ale hlavně do spánku. Před spánkem byste se měli uvolnit a nemyslet na nic. Snažte se vypustit starosti, avšak lehko se to říká a těžko činí. Já jsem matka, která řeší běžné rodinné problémy jako každá jiná matka a i to se může odrážet v kvalitě spánku.

Podívejte se na 8 mýtu o menopauze, o kterých jste nevěděli. Budete překvapeni, čemu všemu věříte.

  • Špatné návyky – Jíst před spánkem i zdravě například ovoce? Před spánkem byste neměli minimálně jíst 2 hodiny. Ovoce je na večer velmi nevhodná, protože obsahují sacharidy, které slouží jako palivo pro tělo. Dále při ne-aktivitě se tyto sacharidy ukládají jako tuk v tělu :( Sport a cvičení těsně před spánkem není také určitě vhodný. Dáváte si občas odpoledního šlofíka po práci? Pokud přes odpoledne spíte, je normální, že večer nemůžete usnout.
  • Elektronika – Světu oblíbená a na půl prospěšná, to je dnešní doba elektroniky. Nejhorší, co můžete udělat před spánkem, je koukat se na jakoukoliv obrazovku nebo mít rožnuté světlo. Je velmi známo, že TV, tablety, telefony, atd.. vyřazují modré světlo, které říká tělu, že se ještě nejde spát a prodlouží tak dobu usínání. Časté noční buzení? Zřejmě za to mohou okolní zvuky elektroniky. Vedle tikají hodiny, na telefonu mi už pípla 3 zpráva a 5 upozornění, televize bliká, jak šílená a řve. Nemůžete usnout nebo vás trápí časté noční buzení? Není divu, změňte to.Pozor, u mobilu nestačí stáhnout jas nebo zapnout filtr modrého světla, protože i tak bude mobil vyřazovat dostatečnou sílu modrého světla. Nastavte si raději červený režim, ten je spolehlivý. (Avšak ne každý mobil jej umožňuje)
  • Špatná strava a lehké drogy – Ano, zase ta zdravá strava. Není nic horšího, než se nezdravě stravovat a huntovat si tak tělo a zkracovat život. Samozřejmě s alkoholem a cigaretami tomu není jinak. Zde není co rozepisovat, tohle je o síle vůle a vlastním rozhodnutí.
  • Minimum aktivity pohybu – Myslíte si, že za den toho máte moc, už jen například v práci a že máte pohybu dostatek? Nesmysl! Tělo si za ty roky zvyklo na běžné činnosti, které děláte a už nijak než ztrátou energie nereaguje. Není nic prospěšnějšího, než týdně alespoň 2-3 cvičit nebo si zajít na procházku. Tělo po cvičení či procházce vstřebává endorfiny, které jsou zdraví prospěšné. Radost je základ. Vylučují se do těla i jiné látky, které přímo napomáhají k lepšímu chodu organismu a hlavně k lepšímu spánku.

Dreamly recenze: porazte poruchy spánku či příčiny nespavosti

Jak probíhá zdravý spánek?

Níže můžete vidět, jak probíhá zdravý spánek u zdravého jedince. Sice je to odbornější postup, avšak si myslím, že není špatné pochopit celý cyklus zdravého spánku

  • Zdravý člověk usne maximálně do 30 minut.
  • Jsou dva druhy spánku: NREM – osvěžující spánek a REM – spánek důležitý pro ukládání paměťových stop.
  • Stadia spánku se opakují v cyklech 3–5× za jednu noc.
  • Spánek má mít cyklické uspořádání a přiměřený podíl jednotlivých stadií spánku:
  • Nejdříve usínáme mělkým spánkem – stadium NREM 1.
  • Poté přichází stadium NREM 2 a slouží jako přechod mezi mělkým a hlubokým spánkem.
  • Hluboký spánek je jako stadium NREM 3 a 4, souhrnně označovanými delta spánek. Delta spánek je důležitý k osvěžení a regeneraci organismu.
  • Spánkový cyklus u zdravého spánku je zakončen REM spánkem.
  • Délka celého cyklu od počátku prvního stádia NREM až po stádium REM je asi 60–120 minut.
  • Průměrné trvání

Poruchy spánku a časté dotazy v menopauze

Menopauza má mnoho negativních účinků, které musí vydržet každá žena. Mnoho čtenářek nám také napsalo, že je provázejí v menopauze poruchy spánku neboli insomnie nebo časté noční buzení. Na základě vašich nejčastějších dotazů se snažíme i vytvářet obsah. Níže můžete vidět pár osvědčených tipů, jak zkvalitnit spánek.

1. Nemůžete usnout a koukáte hodiny do zdi

Nespavost je skutečnou noční můrou v průběhu menopauzy. Přibližně 60–70 % žen, které prochází menopauzou, mají problémy se spánkem. Mohou za to především návaly horka, které způsobují nemožnost usnout a spát. Pokud už usnete, většinou to netrvá dlouho. Mohou za to změny hladiny hormonů, především estrogenů a progesteronu. Oba tyto hormony totiž zároveň ovlivňují serotonin. Serotonin je právě hormon, který nám zvyšuje kvalitu spánku a pomáhá usnout.

2. Návaly horka a noční buzení

Určitě vás ani nepřekvapí fakt, že mezi chronickou nespavostí nebo časté noční buzení , díky těžkým návalům horka je silná spojitost. Může za to opět pokles hormonů, a to konkrétně estrogenů. Tento proces tělo, respektive náš mozek, vyhodnotí jako snížení tělesné teploty a snaží se ji vyrovnat. Nejčastěji se návaly horka v případě menopauzy projevují v noci, během spánku a narušují ho. Pomoci může studená sprcha, která vás osvěží a poté si jít ihned lehnout.

3. Stres a návaly emocí

Hormonální změny v průběhu menopauzy jsou další příčinou nespavosti, souvisí totiž také s tím, jak ženy těžko menopauzu prožívají. Menopauza může přijít přibližně od 45 do – 55 let života. Průběh menopauzy se u žen vyznačuje mimo jiné také zvýšenou podrážděností, nervozitou a návaly emocí, což v ojedinělých případech může vést až k depresi. Můžete tak hůře vnímat rodinná napětí, kariérní problémy a další, což vám na kvalitě spánku zajisté nepřidá.

Jednou z možností, jak lépe zvládat příznaky menopauzy a její průběh, jsou přírodní doplňky stravy. Jedním z nich je také Menoxin, podívejte se na jeho kvality v naší recenzi.

Jak zlepšit spánek a přemoci poruchy spánku

Kromě již zmíněných doplňků stravy (např. Dreamly), které skutečně pomáhají mírnit příznaky menopauzy, však existují i jiné více či méně účinné prostředky. Některé jsou volně dostupné, jiné budete muset konzultovat s lékaři.

Rozhodně to však není tak, že by na vaše obtíže v průběhu menopauzy a poruchy spánku neboli také insomnie neexistovala žádná pomoc. Jen je potřeba přesně určit příčinu nespavosti a poté nasadit tu správnou léčbu.

Nepřehlédněte nepoužívanější doplněk stravy pro zlepšení spánku

Poruchy spánku, insomnie, noční buzení

Poruchy spánku a hormonální substituční terapie

Jednou z možností, jak pomocí léčby mírnit všechny příznaky menopauzy, které jsou spojené právě s výkyvy hladiny ženských hormonů, je hormonální terapie. Přesněji řečeno se tato léčba nazývá hormonální substituční terapie a může být velmi účinná. Jako léčebná metoda je tato terapie opravdu úspěšná a bez problémů pomůže přibližně 90 % žen, které se rozhodnou ji vyzkoušet.

Máte dostatek informací o menopauze? Podívejte se, co by měla každá žena vědět o menopauze, tyto informace vás překvapí.

Na druhou stranu s sebou ale nese i zdravotní rizika. Zvyšuje totiž pravděpodobnost některých onemocnění. Největší problém je především v tom, že hormonální substituční terapie kromě jiného zvyšuje také možnost rakoviny prsou či krevní sraženiny.

Velké riziko představuje také u žen, které mají problémy s játry. Proto je velmi důležité se důkladně poradit se svým lékařem a konzultovat s ním všechny možné komplikace. Ne se vším ale hormonální terapie pomůže, například na deprese bohužel nemá téměř žádný vliv.

Insomnie a Sedativa či antidepresiva?

Dokonce i slabší sedativa či antidepresiva mohou pomoci s nespavostí. Poruchy spánku a časté noční buzení jsou způsobeny také emocemi či depresemi. Právě skupina léků, jako antidepresiva, jsou vhodnou léčbou v případě, že jsou vaše problémy se spánkem způsobeny psychikou. Ne každá žena ale chce zbytečně užívat sedativa či antidepresiva, proto můžete vyzkoušet i čistě přírodní doplňky stravy určené pro boj s příznaky menopauzy.

Antidepresiva zkrátí dobu potřebnou k usnutí a mohou také značně prodloužit dobu spánku. Stejně tak velmi účinně snižují počet probuzení za noc. Právě neustále buzení se v noci nám zabraňuje dosáhnout hlubokých fází spánku, ve kterých tělo naplno regeneruje. Velmi vhodné je také zkusit meditační postupy a celkově relaxovat, což výrazně zvyšuje kvalitu spánku, protože se tělo uklidní. Stejně jako pomáhá usnout.

O tom, jak jednoduše relaxovat během menopauzy, se dočtete v našem článku, kde přinášíme 7 jednoduchých způsobů pro každou ženu.

Cvičení jako skvělá pomoc na poruchy spánku

Pravidelná fyzická aktivita značně zvyšuje kvalitu spánku. Jestliže trpíte na poruchy spánku (insomnie) a máte téměř každou noc problémy se spánkem, poté je vhodné, abyste začaly například cvičit. Fyzická aktivita, jako je cvičení, totiž může prohloubit spánek. Necvičte ale před spaním, protože cvičení rozproudí krev a bude poté těžké usnout. Nejlepší je cvičit ráno, protože poté budete benefity ze cvičení čerpat celý zbytek dne.

Večer je naopak pro zkvalitnění spánku vhodné vyzkoušet například jógu, která vám pomůže se příjemně zrelaxovat.

Zásady spánkové hygieny

  • dodržujte pravidelný spánkový režim, vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu
  • před spaním se snažte vyhnout alkoholu, který vám sice pomůže usnout, ale kvalitu spánku snižuje
  • vyhněte se nejméně 4 hodiny před spánkem kofeinu jinak buď neusnete nebo vás čeká časté noční buzení
  • před spaním pořádně vyvětrejte, v ložnici by měl být studený a čerstvý vzduch
  • snažte se spát v lehkém oblečení

Jaký vliv na tělo a mozek má špatný spánek – VIDEO