Jak zaznamenat, že se blíží menopauza

První příznaky menopauzy se mohou objevit šest až sedm let před poslední menstruací. Tento proces je velmi individuální. Velkou roli zde hraje genetika a životní styl. Během menopauzy dochází ke změnám hormonální rovnováhy.

Organismus každé ženy se s nedostatkem hormonů vyrovnává jinak. Zatímco mnohé ženy při procházení fázemi menopauzy pociťují malé nebo téměř žádné příznaky, jiné mohu zažívat střední až závažné a požadovat léčbu, aby se jejich symptomy zmírnily.

Vyzkoušejte jako já a mnoho mých čtenářek, dle mě nejlepší produkt na snížení příznaků menopauzy.

Jak poznám, kdy přichází menopauza?

S příchodem 40. roku věku si část žen připustí vlastní stárnutí. Začínají se pídit po informacích, kdy přichází menopauza. Jak tedy na sobě poznáte, že vaječníky přestávají pracovat a ubývá množství estrogenu i testosteronu v těle?

Signály příchodu menopauzy mohou být následující:

 • věk vyšší než 35 let
 • rušivé návaly horka, noční pocení
 • výrazné změny nálad, ve formě smutku, podrážděnosti až deprese
 • citlivější prsa, vaginální suchost nebo bolestivost při pohlavním styku, snížení libida
 • změny na pokožce, vypadávání vlasů
 • zvýšená únava, poruchy spánku
 • nepravidelnost menstruačního cyklu či silnější menstruační krvácení
 • přibývání na váze, bolesti kloubů
 • závratě, bušení srdce
 • inkontinence a potíže s vyprazdňováním
 • problémy se soustředěním nebo s pamětí.

Všechny projevy příchodu menopauzy jsou poměrně dobře pozorovatelné, vedle nich ovšem existují i další, skrytější a také vážnější. Mezi nebezpečné chronické příznaky přechodu patří například zvýšené riziko vzniku osteoporózy, aterosklerózy, infarktu myokardu nebo centrální mozkové příhody.

Domácí diagnostický test pro určení menopauzy

Domácí diagnostický test je určen pro rychlé zjištění koncentrace folikulostimulačního hormonu (FSH). Hormon FSH stimuluje růst a dozrávání ovariálních folikulů během menstruačního cyklu. K provedení testu se použijte první ranní moč, která obsahuje nejvyšší koncentraci hormonů a poskytne nejpřesnější výsledky.

Pokud ještě stále máte menstruaci, první test by měl být proveden během prvního týdne menstruačního cyklu (2.– 7. den, za 1. den cyklu se považuje první den menstruace). O týden později by měla být hladina hormonu FSH znova stanovena pomocí druhého testu.

Co nastane po menopauze aneb život po menopauze a jeho rizika

Pokud nemáte pravidelný menstruační cyklus, proveďte první test kdykoliv v daném měsíci a druhý test o týden později. U žen s normálním, pravidelným cyklem hladina FSH kolísá do 25 mIU/ml uprostřed cyklu. Test je vyhodnocen jako pozitivní od hladiny FSH 25 mIU/ml a vyšší.

Jaká dieta je vhodná v menopauze?

Jakmile přichází menopauza, změňte svůj jídelníček

Zmírnit příznaky menopauzy lze změnou celkového životního stylu. S návaly horka, pocením, se zhoršeným psychickým stavem, únavou či přibíráním můžete bojovat především úpravou jídelníčku. Vynechejte silně kořeněná jídla, cukr, sůl, kávu a alkohol.

Navyšte množství stravy s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a železa. Dále těch s obsahem rostlinných hormonů (fytoestrogenů), které mají podobnou strukturu jako ženské pohlavní hormony. Nejvíce jsou zastoupeny v červeném jeteli, sóji nebo kanadských brusinkách. Také v doplňcích stravy určených přímo pro ženy v období menopauzy.

TIP: 7 jednoduchých změn stravování po 40 pro více energie

Mnohým ženám se osvědčila konzumace včelích produktů a vitamínu C. Včelí mateří kašička je významným zdrojem vitamínů a minerálů. Vitamín C přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Také má schopnost mírnit únavu, vyčerpání a podporovat normální činnost nervové soustavy.

Předcházet osteoporóze jde zejména navýšením příjmu vápníku, vitamínu D a vitamínu K2. Mezi preventivní opatření proti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění je nekuřáctví a pravidelná fyzická aktivita. Vhodná je například jízda na kole, plavání, tanec, jogging nebo jóga.

10 pravidel pro účinné a jednoduché hubnutí po 40

Jak zůstat i během menopauzy v psychické pohodě?

V důsledku hormonálních změn se ženské tělo přirozeným způsobem mění. Žena může nabýt dojmu, že ztrácí vitalitu, krásu i šarm. To může mít neblahý dopad na její psychiku. Objevuje se sklon k depresím i z důvodu nekvalitního spánku a častého buzení.

Známe, těchto 7 tipů na aktivní pohyb pro ženy po 40

Má-li žena sklon utápět se v depresích, je na místě i návštěva psychologa. Osvědčenými způsoby, jak se vypořádat se stresem, jsou dechová cvičení nebo meditace. Sepište si seznam věcí, které jste dlouho odkládala. Ideálně jednu věc týdně. Dokonce i malé úspěchy mohou pomoci obnovit důvěru v sebe samu. Dělejte si malé radosti, ovlivní to i z dlouhodobého hlediska vaši náladu a pozitivní myšlení.

Typy léčebných metod v menopauze

Existuje řada způsobů, jak nepříjemné projevy menopauzy zmírnit či utlumit, pomocí:

 1. Bylin – proti návalům horka a pocení je skvělá šalvěj, službu proti rozbouřené psychice udělá čaj z třezalky tečkované. Výborný je červený jetel především pro vysoký obsah fytoestrogenů, ploštičník hroznatý zase vylepší spánek a koncentraci. Účinnou bylinou je také kontryhel. Nálev: 20g listů meduňky, 20g květu heřmánku, 20g listů rozmarýnu, 20g natě kontryhele, 20g natě přesličky. Lžíci směsi zalijte sklenicí horké vody, louhujte 15 minut, slijte a pijte 2 – 3x denně.
 2. Aromaterapie – využívá účinku aromatických olejů, které se používají při masážích či koupelích.
 3. Homeopatie – směřuje k povzbuzení fyziologické a psychické regulace.
 4. Akupunktury – tato technika pomáhá hlavně při léčbě bolestí hlavy, migrén, návalů horka, bolestí zad apod.
 5. Farmakologické léčby – spočívá v hormonální substituci formou náplastí, tabletek, gelů, spirálek, čípků nebo vaginálních krémů. Největší význam této formy terapie je její účinnost v prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění a léčby osteoporózy. Stinnou stranou je, že léčba samotnými estrogeny je spojována se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu děložní sliznice a prsu.

Jakmile přichází menopauza, není důvod k panice. Nebraňte se přirozenému vývoji. Spolu s menopauzou přichází životní zklidnění a ke slovu se dostává roky nabytá moudrost. Využijte naplno svou novou šanci! Užívejte svobody a myslete na to, že když staré neodejde, nemůže přijít ani nic nového!