Co nastane po menopauze aneb život po menopauze a jeho rizika

Menopauza u žen je období přibližně po 40. roku života, kdy dochází k takzvanému přechodu. Žena postupně ztrácí mateřské schopnosti, přestává menstruovat a není schopna otěhotnět. Toto období je pro ženy velmi zatěžující, protože je doprovázeno nepříjemnými příznaky, jako jsou zejména návaly horka, horečka, výkyvy nálady až celková ztráta zájmu o život – deprese. Otázkou však zůstává, co očekávat po menopauze, jaký je život po menopauze?

Zajímají vás všechny příznaky menopauzy? Podívejte se na náš detailní přehled symptomů menopauzy, díky kterým můžete včas odhalit přicházející menopauzu.

Lékařský náhled na menopauzu říká, že žena se do období menopauzy dostává tehdy, kdy nemá menstruaci nejméně 12 měsíců. V takovém případě jste na přechodu k nemateřským letům. Menopauza je pro ženy zcela přirozenou záležitostí a nelze se jí nijak vyhnout. Doprovází ji také úbytek hormonů. Přesto se však nejedná o tragickou událost, některé ženy mají z menopauzy strach, bojí se, že po ní na ně čeká už jen stáří, ale není to pravda. Život po menopauze může být stejně důstojný

Život po menopauze, jaký skutečně je?

Především je třeba myslet na to, že konec menopauzy nemusí znamenat úplný konec nepříjemných příznaků. Ty se mohou vyskytovat ještě nějakou dobu po menopauze, i když často jsou mnohem mírnější. Symptomy, jak jsou návaly horka a změny nálad, se objevují před samotnou menopauzou, během ní, ale také ještě nějaký čas po skončení menopauzy. Některé případy dokonce ukazují, že příznaky v určité míře mohou přetrvat až 8 let, je to však výjimečné.

Jestliže jste už dosáhli menopauzy, můžete naopak čekat, že příznaky budou horší než v době před menopauzou, v období takzvané perimenopauzy – stádium vedoucí k trvalému ukončení menstruace. Odborníci sice přesně nevědí, čím je to způsobeno, ale pravděpodobně to souvisí s hypotalamem, tedy částí mozku, která mimo jiné reaguje právě na teplotu. Změny teploty a návaly horka jsou v době menopauzy téměř na denním pořádku.

TIP: Zmírněte příznaky menopauzy a prožijte ji elegantně bez starostí. Přípravek Menoxin je jedním z nejúspěšnějších doplňků stravy v období menopauzy. Podívejte se na detailní Menoxin recenzi a budete příjemně překvapeni jeho účinky.

Do jisté míry to může být způsobeno estrogeny, jelikož hypotalamus citlivě reaguje na estrogeny a jejich kolísavou hladinu. Právě ta samozřejmě před menopauzou a během ní kolísá, než menopauza ustoupí a ustálí se i hladina estrogenů. Přirozeně během menopauzy dochází ke značnému úbytku ženského hormonu estrogenu. S tím také souvisí například hormonální substituční terapie, což je v podstatě léčba hormony, která má za úkol zmírnit příznaky menopauzy – je však poměrně riziková.

Příznaky spojené s menopauzou a jejich zmírnění

Příznaky spojené s menopauzou a jejich zmírnění

Jak už bylo zmíněno, příznaky menopauzy, mezi které patří především návaly horka, nadměrné pocení – zejména v noci, nespavost, ale i změny krevního tlaku a s tím spojená malátnost či dokonce úzkosti, pocity neklidu a deprese, i když častěji jen poměrně neškodné změny nálad, lze zmírnit podáním hormonů.

Nepřehlédněte odpovědi na nejčastější dotazy k menopauze

Hormonální substituční terapie je léčba v případě, kdy jsou symptomy spojené s menopauzou opravdu silné a jen těžko snesitelné. Přestože ji rok od roku využívá stále více žen, my ji doporučit nemůžete, a to zejména kvůli rizikům.

  • téměř dvojnásobně zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy
  • zvýšení rizika rakoviny prsou
  • větší riziko srdečního infarktu
  • mnoho dalších nežádoucích účinků

Lepší je v tomto případě vyzkoušet alternativu ve formě fytoestrogenové terapie. V tomto případě jsou ženám podávány rostlinné estrogeny. Terapie pomocí fytoestrogenů sice není tak účinná jako hormonální substituční terapie, ale na druhou stranu je výrazně bezpečnější.

Další možností, jak zmírnit příznaky menopauzy, jsou antidepresiva, ty se osvědčily jako poměrně účinné, avšak je třeba si dát pozor na závislost, kterou si na nich můžete vypěstovat.

Nejlepší je zůstat v dobrém zdravotním stavu a v kondici

Možná nejjednodušší způsob, jak být fit i během menopauzy a zároveň zmírnit její příznaky, je udržet si zdravý životní styl a dobrou fyzickou kondici. Ukazuje se totiž, že ženy s menším procentem tělesného tuku, které aktivně sportují, dokáží zvládat návaly horka a další symptomy menopauzy mnohem lépe. Pravidelné cvičení a dravé stravovací návyky jsou tak jednoduchým klíčem jak odolat lépe hormonálním změnám.

Vyzkoušejte například těchto více než 50 tipů, se kterými na vás bude menopauza krátká

Rizika po menopauze jsou především spojeny se srdečními onemocněními, což je také další z důvodů, proč by ženy měly změnit své stravovací návyky a celkově zlepšit svůj zdravotní styl. Především to znamená jíst méně tuků a soli – tím snížíte riziko srdečního infarktu a aterosklerózy, tedy nebezpečného stavu, kdy se cholesterol a jiné tuky usazují uvnitř tepen. Rozhoně byste kvůli tomu měli v průběhu menopauzy a po ní pravidelně docházet na kontrolní odběry krve.

TIP: Podívejte se na osvědčený produkt pro snížení cholesterolu – Cholesten

Dalším rizikem, které je s menopauzou spojeno, je řídnutí kostí. Jednou za dva roky si nechte odborně zkontrolovat hustoty kostí, odhalíte tak případně známky osteoporózy, tedy oslabení kostí. Preventivně můžete užívat vápník, ale přesto byste toto vyšetření neměli podceňovat. V prvních pěti letech menopauzy totiž může hmotnost kostí klesnout až o 20 %. Můžete tak být až nebezpečně náchylnými na zlomeniny a podobná poranění.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.