Menopauza je přirozeným důsledkem nedostatku ženských pohlavních hormonů, ke kterému dochází v průměrném věku ženy 49 – 51 let. Tento nedostatek hormonů vzniká následkem přirozeného vyhasnutí hormonální funkce vaječníků. Níže v článku se dozvíte vše o menopauze a také babské rady, jak snížit příznaky menopauzy, proto čtěte bedlivě až do konce.
Menopauza je spojena s řadou fyzických a emocionálních příznaků:
- vazomotorické: návaly horka, pocení, závratě, brnění rukou, bolesti hlavy, bušení srdce
- psychologické: změny nálady, zhoršení paměti, nespavost, deprese
- gynekologické: snížení sexuální touhy, suchost pochvy, bolest při pohlavním styku
- urologické: časté nucení na močení, neudržení moči
- oční: suchost a pocit pálení očí, pocity písku v očích
- metabolické: řídnutí kostí, vyšší riziko zlomenin, kornatění tepen
- další: zažívací obtíže, suchost v ústech a nosu, ztenčení kůže a tvorba vrásek
Co je to klimakterium?
Klimakterium začíná většinou kolem 45. až 50. roku života a trvá zhruba 10 let. Končí úplným vymizením menstruace. Pokud vás přechod svými příznaky nějak výrazně neobtěžuje, nemusíte mu věnovat pozornost.
V západním světě trápí příznaky menopauzy téměř každou ženu, v tom východním zná návaly horka a jiné s přechodem související problémy zanedbatelné procento žen. Příznaky klimakteria obtěžují 57 % žen v Malajsii, v Číně 18 % a v Japonsku dokonce jen 5 % žen. Zato v evropských státech až 80 % žen! Jak je to možné?
Optmální hladina estrogenu je nezbytná pro každou ženu. Víte, jak snadno udržet optimální hladinu estrogenu?
Recept tkví ve složení stravy jednotlivých národů. Japonky vykazují v moči až tisíckrát vyšší hodnoty fytoestrogenů než Evropanky. Fytoestrogeny účinkují jemně a nemají žádné vedlejší účinky. Naopak jejich nevýhodou je, že se hodí spíš na lehčí a střední poruchy způsobené úbytkem estrogenů.
Experti spočítali, že typická západní strava obsahuje kolem 1 mg izoflavonoidů, tradiční asijská zhruba 50 až 100 mg. Jídlo bohaté na fytoestrogeny, alespoň 40 až 50 mg denně, snižuje podle nich návaly o 40 až 50 %. Pro srovnání, hormonální terapie mívá tento efekt v 80 až 90 % případů.
Babské rady na klimakterium
Osvědčená babská rad na klimakterium je Fytoestrogeny, který můžete užívat buď ve formě preparátů z lékárny, nebo je naleznete v řadě potravin. Dopřejte si sóju, vlašské ořechy, batáty, cizrnu, listy jetele nebo brutnáku, lněné semínko, sklenku vína nebo piva. Podle zásad tradiční čínské medicíny působí proti pocení, tzv. ochlazující potraviny, například okurka, meloun, dýně, lilek nebo mořské řasy.
TIP: Pokud chcete osvědčený doplněk stravy na snížení příznaků menopauzy, doporučujeme se podívat na produkty Feminus, Menoxin a Menox45 nebo se můžete podívat na další námi recenzované doplňky stravy.
Efekty fytoestrogenů dovede vylepšit například extrakt z šalvěje či mateří kašička. Užitečnými bylinami jsou i ploštičník a drmek. Podporují stabilizaci hladiny ženských hormonů, a mírní tedy frekvenci návalů, sílu a četnost depresí nebo intenzitu potíží se sušším prostředím v pochvě.
Známým prostředkem pro celkové zklidnění a posílení organismu, zejména pak nervově-hormonálního systému, je ženšen, případně eleuterokok (sibiřský ženšen). Jejich účinky dokládají seriózní studie a výzkumy. Naopak málo známá je lékořice, která neobsahuje pouze fytoestrogeny, ale také látky, které můžeme považovat za prevenci proti aterosklerotickým onemocněním a zároveň proti osteoporóze.
Menopauza – babské rady
Strava bohatá na vápník a vitamín D je důležitá pro prevenci úbytku kostní hmoty, ke kterému u žen v menopauze často dochází. Také strava bohatá na ovoce a zeleninu pomáhá udržet zdravé kosti a chrání před tloustnutím a řadou dalších chorob, stejně jako dostatečná hydratace, která mírní projevy suchosti sliznic.
Jak zvětšit prsa i po 40: už jste vyzkoušely unikátní doplněk stravy?
Nepravidelná strava může zhoršovat některé projevy menopauzy a také snižuje účinnost hubnutí. Pravidelná konzumace dostatečného množství bílkovin zmírňuje úbytek svalové hmoty, pomáhá při hubnutí a účinně také reguluje výkyvy nálad a spánek.
Dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti vám může pomoci zmírnit projevy klimaktéria a zabránit vzniku řady onemocnění. Pravidelné cvičení pomáhá zmírňovat projevy menopauzy, jako jsou nespavost, úzkost, změny nálad nebo únava. Navíc chrání před nadváhou a řadou dalších onemocnění.
Některé potraviny a nápoje mohou spouštět návaly horka, noční pocení nebo změny nálad. Patří sem například kofein, alkohol a sladká či kořeněná jídla. Strava bohatá na průmyslově zpracované potraviny a rafinované cukry zvyšuje riziko deprese a zhoršuje zdraví kostí u žen v menopauze.
Léčba menopauzy – alternativní
Nefarmakologický přístup:
- cvičení
- úprava stravovacích návyků
- akupunktura
- meditace
- relaxační techniky
- blokáda ganglion stellatum
Cílem nefarmakologického přístupu je ovlivnění tíže vazomotorických a psychických potíží. Základem je stabilizace teploty tělesného jádra s využitím jednoduchých prostředků, kterými jsou popíjení chladných nápojů, vhodný oděv, vyloučení pálivého koření ze stravy a nižší pokojová teplota.
Blokáda ganglion stellatum, které je gangliem sympatického nervového systému, je běžně užívána u řady syndromů charakterizovaných bolestí. Přerušením spojení ganglia s příslušnými oblastmi centrálního nervového systému se pravděpodobně resetuje centrální mechanizmus zodpovědný za regulaci tělesné teploty.
Znáte, těchto 5 tipů na alternativní léčbu menopauzy
Léčba menopauzy – hormonální substituční léčba
Analýzy dat WHO ukázaly, že správně načasovaná hormonální substituční léčba podávaná v co nejnižších dávkách a pouze po nezbytně dlouhou dobu je pro zdravé, časně postmenopauzální ženy bezpečná.
V případě kontraindikací lze doporučit bezpečnější, ale méně účinné nehormonální alternativy. Hormonální substituce není vhodná pro prevenci a léčbu pozdních důsledků menopauzy.
Zajištění převahy prospěchu nad rizikem předpokládá dodržení dvou základních podmínek:
- individuální a nikoliv plošné zvažování indikací a kontraindikací s respektování postoje ženy k vlastnímu zdraví.
- opuštění zjednodušeného pohledu na estrogenní a kombinovanou estroprogestagenní hormonální substituci, které jsou často chybně vnímány jako konzistentní skupina bez ohledu na rozdíly v typu, aplikačních formách a terapeutických režimech používaných estrogenů a progestagenů.
Klimakterium (přechod) a menopauza (úplné vymizení menstruace) mohou být velmi náročná období. Klimakterium samo o sobě není žádnou nemocí, ale může se stát zdravotním problémem především tehdy, když se s novou situací žena nedokáže vyrovnat psychicky. Změnou stravy, navýšením pohybové aktivity, doplněním izoflavonoidů a vitamínů můžete proplout i tímto úsekem života sebevědomá a s grácií.
Napsat komentář