Jak poznat předčasnou menopauzu?

Každou menopauzu, která nastane dříve než ve čtyřicátém roce života ženy, označujeme za předčasnou. Předčasná menopauza je definována vyhasnutím funkce vaječníků. Tato situace může teoreticky nastat už po dvacátém roce života. Tento stav pak bývá spíše označován jako předčasné ovariální selhání a vyskytuje se asi u 1 % ženské populace.

Jednou z příčin předčasné menopauzy může být například závažná infekce vaječníků či autoimunitní onemocnění. Klimakterium nastane okamžitě také u žen, kterým funkci vaječníků poškodila radioterapie či chemoterapie při léčbě závažného onemocnění, stejně tak odstranění obou vaječníků. Jak tedy poznat, že se blíží přechod?

Chcete zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy? Pak nepřehlédněte oblíbený doplněk stravy MENOXIN, který vám jistě uleví….

Předčasná menopauza – příznaky

Zásadní je vymizení menstruace, čemuž mohou předcházet různé poruchy pravidelnosti menstruačního cyklu a neplodnost. Dále se začnou projevovat různé typy potíží: návaly, bušení srdce, noční pocení, poruchy sexuální touhy, náladovost, nespavost a depresivní stavy, později pak poševní suchost, sexuální diskomfort, potíže s močením a opakované záněty močového měchýře.

Zvyšuje se riziko osteoporózy či aterosklerózy. Postava se začne měnit důsledkem zvýšeného ukládání tuku v oblasti břicha. Dále stoupá pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév, cukrovky a zřejmě také některých druhů rakoviny. Jak řešit předčasnou menopauzu?

Podívejte se podrobněji na nepříjemné příznaky menopauzy

V případě, že u sebe začnete pozorovat výše zmíněné potíže, neodkládat návštěvu gynekologa. Ten dokáže pomocí ultrazvuku a vyšetření hormonálních hladin spolehlivě zjistit, jaká je funkčnost a kondice vaječníků, a následně nasadit účinnou léčbu hormonálního deficitu.

Snížení příznaků menopauzy

Tělesná kondice o tom, kdy se menopauza objeví, nerozhoduje. Může však rozhodnout o tom, jak ji žena zvládne. Dávno před nástupem menopauzy by se ženy měly zaměřit například na posilování svalů pánevního dna, protože to může mít vliv nejen na jejich sexuální život, ale i na inkontinenci.

Vyplatí se také upravit, odlehčit jídelníček a začít včas užívat přípravky, které průběh menopauzy zmírní. Například doplněk stravy Sarapis mensis, který přispívá k fyziologickému průběhu menstruace.

Výživová doporučení jsou následující:

  • Preferujte celozrnné potraviny, luštěniny a zeleninu.
  • Vyzkoušejte doplněk stravy určené na menopauze, jako je například Feminus, MENOXIN nebo Menox 45
  • Do jídelníčku zařaďte sóju. Obsahuje mnoho rostlinných hormonů fytoestrogenů. Je známo, že Japonky konzumující uvedené potraviny mívají nejmenší problémy s menopauzou na světě.
  • Esenciální mastné kyseliny, které jsou obsaženy ve sladkovodních rybách, tuňákovi i v tresce, prospívají srdci. Navíc prospívají také pokožce.
  • Vitamin E pomáhá u žen regulovat produkci hormonů estrogenů.
  • Zdravé je také lněné semínko.
  • Dýňový olej je přírodní zdroj zinku a železa, ovlivňuje svalovinu svěračů a zvyšuje tlak moči, navíc zmírňuje močové a gynekologické infekce, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci.
  • Lněný olej působí příznivě na menstruační cyklus, vyvažuje poměr mezi estrogenem a progesteronem, pomáhá zlepšovat stav děložní sliznice.
  • Olej z pupalky dvouleté pomáhá upravovat hormonální rovnováhu, posiluje ženskou energii.
  • Mateří kašička příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu, menstruační cyklus, sexuální vitalitu, harmonizuje psychický stav, působí proti depresi a únavě.
  • Šalvěj podávaná zejména ve formě čaje zmírňuje intenzitu pocení při návalech.
  • Vynechejte červená masa, nasycené tuky a sycené nápoje, které vyplavují vápník z kostí.
  • Vyvarujte se také kofeinu i alkoholu, které ještě zhoršují příznaky návalů.

Léčba předčasné menopauzy

Předčasná menopauza je stejná jako ta „normální“, nezvratný stav. Léčit se dají pouze její nepříjemné projevy, které však mohou mít i opravdu vážné důsledky.

Jde především o pohlavní hormon estrogen, který je nezbytný pro správné fungování kardiovaskulárního systému a kostí. Proto je zejména u mladších žen velmi důležité, aby si ho nahrazovaly. Bez estrogenu jim totiž hrozí srdečně-cévní onemocnění a osteoporóza.

TIP: Dopřejte svému tělu přírodní doplněk bohatý na ESTROGEN. Velmi si jej vychvalují naše čtenářky i my v redakci.

Jak řešit předčasnou menopauzu pomocí bylin?

Mezi nejoblíbenější byliny s příznivým účinkem v období menopauzy patří:

  • Jetel luční – obsahuje přírodní estrogeny, většinou se podává ve formě čajů nebo v léčebných přípravcích. Je také považován za bylinu působící preventivně proti rakovině prsu.
  • Andělika čínská – pomáhá upravovat hormonální hladiny, upravovat vaginální suchost, upravuje nepravidelnou menstruaci a celkově zklidňuje.
  • Ploštičník hroznatý – obsahuje fytoestrogeny, díky kterým se vyrovnávají hormonální hladiny v ženském těle. Zmírňuje menstruační bolesti a také se často využívá při syndromu dráždivého měchýře.
  • Oman pravý – obsahuje účinné látky, které pomáhají při nepravidelném cyklu a proti potížím v přechodu.
  • Srdečník obecný – vyvolává a upravuje menstruaci, chrání srdce, uklidňuje a uvolňuje, takže bojuje s úzkostí při přechodu.
  • Bazalka – její voňavé lístky obsahují hormonům podobné substance, které tlumí bolesti při menstruaci, upravují výkyvy cyklu a vyrovnávají nedostatek hormonů v menopauze.
  • Kotvičník pozemní – zvyšuje hladinu estradiolu, podporuje libido, snižuje únavu.
  • Maca – normalizuje hormonální hladinu, stimuluje sexuální funkce, působí proti vyčerpanosti, stresu, posiluje psychickou odolnost, zmírňuje příznaky stárnutí.

Je možné otěhotnět v předčasné menopauze?

Obecně lze říci, dokud má žena menstruaci může otěhotnět. Po 45. roku věku je 80 % žen již však neplodných, spontánní otěhotnění ve věku 50 let je už ryze raritní záležitostí. Pokud žena nemůže kolem čtyřicítky otěhotnět, příčinou je většinou nedostatek vajíček, případně nedostatek kvalitních vajíček. Naštěstí se ale objevila metoda, která může dopřát miminko i ženám, kterým do života vstoupila předčasná menopauza. Řešením totiž může být transplantace vaječníků, která byla poprvé provedena v roce 2016 také u nás.

Pokud chcete mít jasno v otázce, jak jste na tom s plodností, nechte si udělat vyšetření hladiny takzvaného antimülleriánského hormonu AMH a taktéž hodnotu FSH. Oba uvedené hormony vám mohou ukázat, zda se vůbec o přechod či ovariální selhání jedná, a mohou vám pomoci stanovit i to, jaká je zásoba dozrávání schopných vajíček. Zevrubná vyšetření nastupují v případě, kdy se menopauza ohlásí nečekaně brzy, třeba v pětatřiceti letech.

Předčasná menopauza – časté dotazy

1. Jaká jsou rizika spojená s předčasným přechodem?

Jedná se zejména o osteoporózu, které se projevuje zvýšenou lomivostí kostí, bolestí kloubů a zad. Mezi nejběžnější zlomeniny patří zlomené předloktí, krček stehenní kosti nebo obratle. Tato nemoc se diagnostikuje za pomocí měření hustoty kostí.

Ostatní zdravotní rizika spojená se ztrátou estrogenu zahrnují zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva a vaječníků, onemocnění parodontu, ztráty zubů, a šedého zákalu.

2. Hraje nějakou roli u předčasné menopauzy i dědičnost?

Menopauzu nelze zastavit ani oddálit. U předčasné menopauzy hraje poměrně velkou roli dědičnost, ale může se objevit i z jiných příčin.

3. Jak je možné, že některé ženy po přechodu strašně ztloustnou?

Přibírání na váze bývá nejčastěji součástí metabolického syndromu, který ve zvýšené míře přichází po 40. roce věku. Není pravda, že ženy po přechodu výrazně tloustnou, pokud mají adekvátní hormonální nebo přírodní terapii klimakteria.