Jak odhalit menopauzu? Zkuste test na menopauzu

Menopauza je nevyhnutelný proces, kterým si projde okolo 40. až 60. roku života každá žena. Nejčastěji můžeme pozorovat první příznaky menopauzy okolo 50. roku, ale není to pravidlem.

Jako menopauza (odborně také klimakterium), se nazývá biologický proces, kdy dochází k přirozenému potlačení aktivity vaječníků. Přestanou uvolňovat zralá vajíčka a výrazně klesá produkce estrogenu a progesteronu.

Jak odhalit menopauzu?

Menopauza se nedá jen tak určit. Nejčastějším vodítkem jsou příznaky menopauzy, které mohou odhalovat jednak přicházející menopauzu, případně její průběh.

Existují například testy na menopauzu, které s odhalením pomohou. Nicméně domácí test na menopauzu neznamená 100% přesný výsledek. Menopauzu dokáže nejlépe určit až lékař při zdravotní prohlídce.

Příznaky menopauzy

Ideální je, když si uděláte test na menopauzu, pokud pozorujete některé z příznaků nastupující menopauzy. Příznaky menopauzy většinou můžete pozorovat dopředu už několik měsíců (výjimečně několik let), takže máte poměrně mnoho času se na menopauzu připravit, než skutečně začne. Díky jakým příznakům můžete přicházející menopauzu odhalit?

  • Začínající řídnutí vlasů
  • Suchá kůže na některých místech
  • Suchá vagína i při větším vzrušení
  • Nižší sexuální touha než normálně
  • Návaly horka
  • Nadměrné pocení, a to především v noci
  • Změny nálady, špatná nálada až deprese
  • Nepravidelná menstruace
  • Zvyšující se váha a ukládání tuků

Menopauza potom nastává minimálně rok po poslední menstruaci – podle poslední menstruace se řídí také lékař. Jakmile vaše tělo vynechá menstruaci, existuje také možnost, že se nejedná o menopauzu, ale o těhotenství. Právě proto je nutné navštívit lékaře, aby jednoznačně určil menopauzu, a to pomocí vyšetření, ale také díky testu na menopauzu.

Během menopauzy se mohou objevit i jiné problémy, například silná menstruace, i když to není tak často. Co v takovém případě dělat?

Domácí test na menopauzu

Menopauzu není snadné si diagnostikovat, ale také to není nemožné. Vždy je samozřejmě vhodné navštívit lékaře. Ovšem, než ho navštívíte, můžete zjistit svépomocí, na čem vlastně jste. Jak na domácí test na menopauzu? Sledujte příznaky, které vydává vaše tělo, můžete se tak mnohem lépe orientovat v přicházející změně,

Domácí testy na menopauzu si můžete pořídit pohodlně na internetu, stejně jako ve většině lékáren. Diagnostický domácí test na menopauzu většinou funguje na principu stanovení hormonu v moči, který stimuluje folikuly. Pozor však na to, že domácí test na menopauzu většinou není tak citlivý, jako test na menopauzu od lékaře.

Dalším testem na menopauzu, který zvládnete sama provést, je určení pH. Většinou nejde o průkazný test, ale může vám napovědět. Prakticky během svého reprodukčního věku jsou hodnoty pH vaší vagíny okolo 4,5. Nicméně, jakmile přijde menopauza, stoupne hodnota pH až na 6.

KlimaSei Test na menopauzu

KlimaSei test na menopauzu

Vitamin Station Rychlotest Menopauza

Vitamin Station Rychlotest Menopauza

Vsaďte na hormonální testy na menopauzu

Nejprůkaznější jsou v tomto ohledu už jednou zmíněné hormonální testy, které sledují hladinu folikul. Jenže zatímco vy budete hodnotu folikul stimulujících hormony (FSH) určovat z moči, váš lékař provede test z krve. Právě krevní test na hodnoty FSH a hladiny estrogenu je výrazně přesnější, ale také náročnější na vyhodnocení.

Co všechno vás zajímá o menopauze? Přečtěte si nejčastější otázky spojené s menopauzou, které vám odpoví na vše důležité.

Tento test většinou menopauzu spolehlivě potvrdí. Nicméně někdy může dojít k falešnému vyhodnocení, protože podobné hormonální změny se objevují také při poruše štítné žlázy. Lékař tak většinou ještě provede kontrolní test hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH).

Posledním a poměrně novým diagnostickým hormonálním testem na menopauzu je PicoAMH Elisa. Většinou se využívá ještě před menopauzou, protože pomáhá orientačně určit, kdy přibližně vaše tělo do menopauzy vstoupí.

Pozor na předčasnou a častou menopauzu

Přestože v ideálním případě byste se menopauzou měli zabývat až okolo 50. roku života, někdy to může být jinak a mnohem dříve. Někdy se menopauza může objevit už před 40. narozeninami. Taková menopauza je předčasná, ale není výjimkou. Předčasná menopauza nastává z mnoha důvodů.

  • chromozomální vady, například Turnerův syndrom
  • různá autonomní onemocnění, například problémy se štítnou žlázou
  • chirurgické odstranění vaječníků nebo dělohy
  • chemoterapie a jiné radiační terapie

Jak odhalit menopauzu a navštívit lékaře?

Kdy navštívit lékaře?

Doporučujeme navštívit lékaře vždy, pokud máte podezření na přicházející menopauzu a pociťujete některé z příznaků. Domácí testy na menopauzu například nemusí odhalit časnou nebo předčasnou menopauzu. Vždy je samozřejmě lepší nechat se vyšetřit lékařem, protože některé příznaky menopauzy mohou být shodné také s jinými druhy onemocnění.

Nejčastější příznaky menopauzy:

  1. Poruchy menstruačního cyklu
  2. Návaly horka
  3. Vaginální změny – suchost
  4. Změna nálady a deprese
  5. Další fyzické a duševní změny ve středním věku
  6. Nespavost
  7. Nízká sexuální touha
  8. Zvýšení hmotnosti
  9. Suchá kůže a vlasy

Pro snížení příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka, náladovost, síla libida, redukce přibírání, atd…, doporučujeme využít sílu přírody s oblíbenými doplňky stravy Menoxin, Feminus a Menox 45.

Co dělat v průběhu menopauzy, jak tlumit příznaky

Jakmile máte menopauzu diagnostikovanou, a to nejen domácím testem, ale ideálně také vyšetřením lékaře, měli byste se zaměřit na příznaky. Vhodnou léčbu, pokud to bude potřeba a příznaky menopauzy budou těžko snesitelné, určí lékař.

Často jsou to léky na bázi hormonální terapie. Každopádně pro vás máme hned několik rad, jak příznaky menopauzy tlumit svépomocí.

  • Jakmile přijdou návaly horka (nejčastěji v noci), mějte nachystanou sklenici se studenou vodou, zároveň pravidelně větrejte a mějte v místnosti chladno.
  • Menopauza neznamená, že nebudete mít pohlavní styk – doporučujeme však lubrikanty na vodní bázi, které jsou k vaší vagíně šetrnější a nedráždí ji.
  • Mnoho udělá také vhodná a vyvážená strava. Důležité je přijmout dostatek prospěšných živin a vitamínů.
  • Pravidelný pohyb uvolní ztuhlé svaly, ale také provětrá vaši mysl.
  • Kofein, alkohol a kouření – ani jedno z toho vám během menopauzy neprospěje.
  • Kvalitní a dostatečný spánek je základ, aby tělo mohlo dobře regenerovat.

Věděli jste, že během menopauzy vám může ulehčit některý z doplňků stravy? Doporučujeme vyzkoušet Proerectu WOMEN.

Opravdu se tedy vyplatí testy na menopauzu?

Určitě ano. Testy na menopauzu jsou vhodnou součástí diagnostikování menopauzy, a to například i ty domácí testy na menopauzu, které mohou být dobrým vodítkem.

Nezapomeňte ale, že vždy je nutné navštívit lékaře, aby menopauzu potvrdil nebo vyvrátil. Stejně tak udělá vyšetření a zjistí, jisti například hrozí i další rizika spojená s menopauzou.