Silná menstruace v menopauze: co dělat?

Menopauza je přirozená. Nastává u žen přibližně někdy mezi 40 a 60 lety života. Označuje termín poslední menstruace – stanovuje se tedy s odstupem času. Jakmile žena nemenstruuje 1 rok, můžeme jasně určit, že u ní nastalo takzvané období přechodu.

Menopauza pro některé ženy znamená konec aktivního života, ale rozhodně to není pravda – právě naopak. Ženy po menopauze jsou velmi aktivní, a to také v sexuálním životě.

Menstruace v menopauze

Není úplně pravdou, že během menopauzy (odborně klimakteria) nedochází k menstruaci. Krvácení v období menopauzy je poměrně běžné, ale velmi nepravidelné a přechodné. Právě to je základním projevem klimakteria.

Není ani ojedinělé, že se nepravidelné cykly objeví se silnějším krvácením. Období menopauzy však začíná velmi pozvolna, takže ho většinou poznáte až v jeho průběhu.

Podívejte se, jaké jsou příznaky menopauzy. Můžete tak lépe poznat, jestli se menopauza týká i vás.

Silná menstruace v menopauze

Menstruaci zná každá žena a za ty roky se sní dobře sžije, takže ji až tolik neomezuje v běžném životě. Nicméně v období přechodu, kdy se v ženském těle objeví velká hormonální nerovnováha, může docházet tak k velmi silné menstruaci. Nelze jednoznačně říct, jak silné je krvácení ní v menopauze, ale obecně je to každé takové, které se svou intenzitou liší od běžné menstruace, na kterou jste zvyklá.

Někdy může být menstruace v menopauze dokonce tak silná, že vás vyřadí z běžného života. Hlavním projevem takové silné menstruace je samozřejmě silné krvácení, ale také velká bolest v podbřišku. Silná menstruace má bohužel ale další projevy, které také nejsou komfortní. Většinou ale nezbývá, než je vydržet – případně je vhodně tlumit.

Věděli jste, že běžná menstruace zbaví ženu přibližně 30 až 40 mililitrů krve, kdežto u silné menstruace v menopauze to může být až 80 mililitrů krve. Problémem bývají také krevní sraženiny.

  • Krvácení může být delší než 7 dnů
  • Může velmi brzy docházet k prosakování vložek nebo tamponů
  • Intervaly mezi krvácením v menopauze mohou být kratší než 20 dnů, ale naopak také delší než 34 dnů
  • Velmi silné bolesti, které omezují prakticky běžné činnosti
  • Zvýšená únava, bledost, dušnost, zhoršení motoriky

Chcete rychle a účinně snížit negativní příznaky menopauze, jako je náladovost, návaly horka, únava, atd… Potom se podívejte na recenzi k produktům Menoxin, Feminus a Menox 45. Dle našich osobních testů, jsou to asi nejvýkonnější produkty v menopauze na trhu.

Pozor na silnou menstruaci v menopauze s krevními sraženinami

Někdy může nastat silné krvácení v menopauze, které je doprovázeno krevními sraženinami. Tento stav bývá u silné menstruace poměrně běžný, přesto byste se měly mít na pozoru. Během normální menstruace u žen dochází poměrně běžně k vyloučení krevních sraženin z těla – ty jsou zhruba do velikosti 1 cm. Většinou jde o odumřelé kousky děložní sliznice.

Ženy velmi často zajímá, jak může nastupující, nebo probíhající menopauza ovlivnit jejich libido? Podívejte se, jaká je sexualita žen v menopauze.

Mějte se na pozoru, ale nepanikařte. Zbystřit byste měli v případě, že krevních sraženin objevíte nezvykle hodně, případně pokud objevíte sraženiny velké nad 1 cm (přibližně). Pokud se tak stane, je vhodné vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit – lékař už vám poradí a případně vám předepíše i vhodné léky.

Jak se připravit na menopauzu

Jak zmírnit příznaky a bolest při silné menstruaci v menopauze

Silná nebo dlouhá menstruace v menopauze jde samozřejmě zmírnit – respektive její příznaky je možné zmírnit, tedy i doprovázející bolest. Pokud uznáte, že problémy se silnou menstruací v menopauze jsou příliš nepříjemné, nebo pokud je krvácení v menopauze příliš silné, vše můžete zmírnit. Určitě je ale vhodné nejdřív navštívit svého lékaře.

Chcete se dozvědět víc o menopauze? Přečtěte i nejčastější dotazy o menopauze, na které se ženy opakovaně ptají.

Někdy se totiž může za tak silnou menstruací a krvácením skrývat i různé onemocnění. Není proto vždy snadné projevy onemocnění nezaměnit s příznaky klimakteria. Jaké jsou tedy možnosti, jak mírnit bolest silné menstruace v menopauze?

Volně prodejné léky

Nejčastějším prostředkem, jak tlumit například bolest, jsou volně prodejné léky. Stačí navštívit lékárnu, kde vám určitě doporučí vhodné volně prodejné léky tlumící příznaky menstruace. Na bolest jsou vhodné klasické léky jako ibuprofen, paracetamol.

Léky na předpis

Pokud je menstruace opravdu velmi silná, je na místě navštívit lékaře. Ten vás vyšetří, a navíc vám může předepsat léky, které mohou zabírat účinněji než volně prodejné léky.

Chirurgický zákrok

Někdy může lékař rozhodnout, že by bylo nejlepší provést určitý druh chirurgického zákroku. Může se využít například k odstranění děložních polypů a snížit tak intenzitu krvácení a další nepříjemné projevy. Někdy se provádí také kyretáž (výškrab) části děložní sliznice.

Ojedinělým, ale také možným chirurgickým zákrokem je úplné odstranění dělohy. Přistupuje se k němu však pouze v ojedinělých případech, při opakovaných těžkých problémech, tedy až jako poslední možné řešení.

Přírodní doplňky stravy na menstruaci v menopauze

Pomoci zlepšit příznaky menstruace v menopauze vám mohou i běžně dostupné doplňky stravy. Jedním z nich je například Menoxin – ocenění a nejvýkonnější produkt na českém trhu nebo Feminus, který je rovněž velmi oblíbený, především u našich čtenářek.

Pomáhá mírnit příznaky menopauzy, jako jsou například návaly horka, únava, bolesti hlavy, bolesti v podbřišku a podobně. Menoxin má čistě přírodní složení, díky tomu nemá žádné vedlejší účinky a je volně prodejný.

Doporučujeme prohlédnou si i jiné doplňky stravy, které vám mohou pomoct zmírnit bolesti a obtíže během menopauzy.