Jak zvýšit imunitu nejen v období pandemie

Počátek pandemie koronaviru je datován k 31. prosinci 2019, kdy byly první případy hlášeny v čínském městě Wu-Chan v provincii Chu-Pej. V České republice byly první tři případy nákazy novým koronavirem prokázány 1. března 2020.

Onemocnění COVID-19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, které se projevuje zejména horečkami, respiračními potížemi, bolestí svalů a únavou. Naštěstí celých 80 % nakažených novým typem koronaviru na celém světě má mírný průběh, který připomíná onemocnění dýchacích cest.

Nezapomínejte také na pravidelnou detoxikaci organismu, alespoň 1x ročně

Proč zvýšit imunitu během pandemie koronaviru?

O svoji imunitu bychom se neměli zajímat pouze v období pandemie. Správně fungující imunitní systém by měl být naší prioritou celý život. Imunitní systém mimo jiné ovlivňuje i to, jak se cítíte, rychlost únavy a především odolnost vůči různým onemocněním.

U starších a chronicky nemocných osob může mít onemocnění koronavirem vážnější průběh a může vést i k úmrtí. Proto je nezbytné, kromě sociální izolace, ochrany očí a dýchacích cest, se zaměřit také na posílení imunity.

Vyzkoušejte velmi oblíbený produkt Feminus našich čtenářek a zvyšte si důležitý estrogen přírodní cestou

Kromě dodržování obecných zásad a zařazení doplňků stravy bychom také měli přehodnotit zkonzumované množství alkoholu a soli. Jednou z největších pomocí pro náš organismus bude i nastolení optimální váhy.

Multivitamíny - Nexgen® PRO

Nexgen® PRO

Multivitamin a multimineral, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitamínů K2-MK7, D3, chelátů a dalších účinných ergogenů.
 GS Extra Strong Multivitamin

Multi40

Multi40 je komplexní doplněk stravy s obsahem unikátní kombinace 40 přírodních látek a vitamínů pro podporu vašeho zdraví.
 GS Extra Strong Multivitamin

GS Extra Strong

Multivitamin a multimineral, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitamínů K2-MK7, D3, chelátů a dalších účinných ergogenů.

Jak posílit imunitu

Zánětům plic souvisejícím s nemocí COVID-19 může podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) pomoci předcházet rybí tuk a vitamin D. Navýšení jejich hladiny v těle může trvat šest týdnů až šest měsíců.

Typy na zvýšení imunity:

 • kvalitní pestrá strava s obsahem potravin nebo doplňků na posílení střevní flóry – probiotik
 • pohyb na čerstvém vzduchu
 • BMI v normě
 • dostatek tekutin
 • spánkový režim
 • eliminace stresu
 • vitamín D, C, E
 • doplňky stravy
 • saunování
 • byliny (lichořeřišnice, echinacea)

Víte, jak vypadá kvalitní dieta vhodná v menopauze?

Vitamín D – přírodní lék na podporu imunity

Vitamín D obsahuje vitamin D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), které se liší chemickým složením. Vitamin D3 je přirozeně se vyskytující forma vitaminu D, který vzniká v kůži působením slunečního záření. Vitamín D3 je v živočišných tucích rozpustný vitamín. Ovlivňuje více než dvě stě procesů v těle. Jeho nedostatek například způsobuje špatné vstřebávání vápníku.

90 % vitamínu D3 získává tělo přes kůži ze slunce a zbytek ve formě stravy. Kromě pravidelných krátkých pobytů na slunci, například 30 min se 40 % odhaleného povrchu těla, je skvělý zdroj kvalitní sádlo, olej z tresčích jater, zelená zelenina a další. Vegani mohou využít jako zdroj kvalitní Maitake.

Nepřehlédněte seznam těchto 12 vitamínů a minerálů

V současnosti trpí nedostatkem vitaminu D téměř 60 % populace všech věkových skupin, vstřebávání vitamínu D3 se z věkem snižuje a negativně na vstřebávání působí pigment pokožky, smog nebo časté užívání opalovacích krémů.

Nejvhodnější období pro vstřebávání vitamínu D3 červenec – srpen kolem mezi 11 – 14 hodinou. Během dne tak můžeme načerpat až 1 200mg vitamínu D, což je 48 000 I.U. Pobyt na přímém slunci je doporučovaný na přibližně 15 – 30 min.

Vitamín C na posílení imunity

Vitamin C je vitamin s mnoha přínosy pro náš organizmus. Patří k nim i podpora imunitního systému. Je prokázanou skutečností, že koncentrace vitaminu C v organismu lidí je nedostatečná.

To je vysvětleno tím, že vitamin C si organismus netvoří, ale významně ho potřebuje při odbourávání následků stresu, tedy volných radikálů. Pokud je nedostatek tohoto vitaminu, v organismu vzniká oxidativní stres, který poškozuje zdravé tkáně a způsobuje chronicky zánětlivé reakce.

Hlavní zdroje vitamínu C:

 • zelenina (růžičková kapusta, kapusta, petržel, brokolice)
 • ovoce (jahody, kiwi, acelora, guava, černý rybíz, liči, kaki, papája, citrusy)
 • šípky, rakytník
 • tymián
Multivitamíny - Nexgen® PRO

Nexgen® PRO

Multivitamin a multimineral, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitamínů K2-MK7, D3, chelátů a dalších účinných ergogenů.
 GS Extra Strong Multivitamin

Multi40

Multi40 je komplexní doplněk stravy s obsahem unikátní kombinace 40 přírodních látek a vitamínů pro podporu vašeho zdraví.
 GS Extra Strong Multivitamin

GS Extra Strong

Multivitamin a multimineral, který obsahuje optimální množství hořčíku, vitamínů K2-MK7, D3, chelátů a dalších účinných ergogenů.

Doplňky stravy na podporu imunity

Nejúčinnější doplňky stravy na posílení imunity:

 • Lichořeřišnice – obsahuje základní minerály, jakož i řadu stopových prvků a bioaktivní látky snadno vstřebatelné do organismu: silice, esenciální oleje, anthokyany, polyfenoly a vitamíny. Podporuje funkci dýchacího ústrojí.
 • Echinacea – napomáhá k normální funkci horních cest dýchacích a podporuje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém
 • Hlíva ústřičná – obsahuje mnoho důležitých vitaminů, minerálů a stopových prvků (zejména vitaminy skupiny B, dále vitaminy C, D, K, železo, draslík, měď, selen), její hlavní předností jsou protivirové, protibakteriální a protizánětlivé účinky.
 • Reishi – je jedním z nejoceňovanějších léčiv tradiční čínské medicíny. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B.
 • Lyzáty a enzymy – mikrobiální lyzáty využívají cílené podpory imunity pomocí částeček z bakterií, které dokáží stimulovat jak specifickou, tak nespecifickou imunitní odpověď. Přináší tak jedinečné řešení podpory obranyschopnosti.
 • Kozí kolostrum – pomáhá posilovat imunitní systém. Výrazně také usnadňuje a zkracuje léčbu řady nemocí, například rýmy, nachlazení, zánětů horních i dolních cest dýchacích, astmatu, chronické bronchitidy, autoimunitních onemocnění, boreliózy, aftů či oparů.
 • Zinek – protivirové a antibakteriální působení zinku posilňuje fungování imunitního systému. Především u dětí a u starších lidí příznivě působí na snížení rizika infekčních onemocnění.

Dokonale fungující imunitní systém je předpokladem bezproblémového chodu našeho organismu. Proto bychom se měli chovat tak, abychom sami jeho činnost neoslabovali (stres, nadváha). Jsou vrozené faktory, které neovlivníme, ale celou řadu faktorů ovlivnit lze.

Jedná se o správnou výživu, dostatek minerálních látek, vitamínů, zdravý životní styl s dostatkem spánku, relaxace a omezení negativních vlivů životního prostředí. Občas je vhodné sáhnout i ke koncentrovaným výživovým doplňkům, které pomáhají udržet naši obranyschopnost na vysoké úrovni.

Podle lékařů imunitě prospívají i naše emocionální stavy. Proto bývají zdravější lidé, kteří jsou většinou dobře naladění, kteří mají dostatek pohybu a často se pohybují na čerstvém vzduchu. Ti, kteří například pravidelně cvičí jógu, automaticky se zbavují napětí a stresu. Taktéž humor je lék na posílení imunity.