Co se můžete naučit z menopauzy vaší matky?

Každý z nás stárne a prvním signálem, že se ženské tělo připravuje na další fázi svého života je menopauza. Přechod u ženy je často velmi přehnaně vykreslován a mnoho žen má z něho obavy. Pokud má vaše kamarádka během menopauzy návaly horka, nemusí hned znamenat, že je budete mít i vy.

Přesto existuje jedna žena, od které se můžete hodně naučit. Vysvětlíme vám, proč byste se měla zeptat na průběh menopauzy vaší matky a ukážeme 7 jednoduchých triků, jak snížit příznaky klimakteria.

Jak vám může pomoci menopauza vaší matky?

Určitě jste slyšeli už o genetice. Jde o vědu, která podrobně zkoumá takzvanou dědičnost. Díky tomuto faktu máte třeba stejné oči, jako váš otec. Jenže geny nemusí být pouze vzhledového charakteru, ale mohou také ovlivnit vaše fyzické a psychické zdraví.

Je tedy logicky možné, že vaše menopauza bude mít podobný průběh, jako u vaší matky, popřípadě u dalších žen ve vaší rodové linii.

Popovídejte si mezi čtyřma očima

Samozřejmě, že průběh menopauzy není jen o genech. Jedná se o hormonální změnu ve vašem těle, kterou ovlivňuje několik dalších věcí jako například celkový životní styl, nebo prodělané nemoci. Tak, či tak je více pravděpodobné, že vaše menopauza přijde v podobném věku, jako přišla u vaší matky, než třeba u vaší kamarádky.

Proto otevřete toto choulostivé téma a zeptejte se na všechny důležité poznatky o menopauze vaší matky. Díky tomu můžete získat velmi cenné informace, které vám mohou pomoci efektivně snížit příznaky klimakteria.

Chcete se dozvědět více o tom, jak spolu souvisí nespavost a menopauza? Přiblížíme vám, jak poruchy spánku a noční buzení mohou ovlivnit nejen vaši náladu.

7 jednoduchých tipů, jak snížit příznaky menopauzy

Tvorba ženských hormonů jako je estrogen a progesteron začne s příchodem menopauzy slábnout. Vaječníky postupně snižují svoji funkci a postupně se vytrácí menstruace.

Protože se jedná o zásadní změnu v organismu, mohou být příznaky nastávajícího klimakteria pro ženu velmi nepříjemné. Často se jedná o návaly horka, bolesti hlavy, nebo ztráty libida. Jak snížit tyto symptomy na minimum? Poradíme vám 7 tipů, jak zmírnit příznaky přechodu u ženy. Jaké to jsou?

Změňte váš jídelníček

Pokud jste doteď váš denní příjem kalorií moc neřešila, tak s příchodem menopauzy byste měla zpozornět. Vlivem hormonální bouře v organismu totiž tělo potřebuje víc, než kdy dříve, kvalitní a nutričně plnohodnotnou stravu.

Proto je vhodné zakomponovat do vašeho jídelníčku ovoce, zeleninu a zdravé tuky v podobě semínek a nesolených ořechů. Začněte si více vařit doma a pozorně čtěte etikety. Vyhněte se takovým potravinám, které mají dlouhé složení a místo kvalitních surovin obsahují spíše chemický koktejl.

Znáte, těchto 12 vitamínů a minerálů potřebných při menopauze

Zbavte se zlozvyků jako je kouření a pití alkoholu

Pravidelná sklenička vína, nebo cigareta na uklidnění vás možná chvilkově psychicky rozveselí, ale z dlouhodobého hlediska vám oba tyto zlozvyky zadělávají na pořádný problém. Alkohol negativně ovlivňuje zdravé fungování organismu a zadržuje v těle zbytečně vodu. Navíc obsahuje mnoho kalorií, takže se může podepsat na vaší postavě v podobě nevzhledného břišního tuku.

Tabákový kouř obsahuje několik tisíc škodlivých látek, které vám mohou způsobit nemoc dýchacích cest a jiné vážné onemocnění. Proto vaši krabičku vyhoďte a začněte s odvykáním co nejdříve.

Dopřejte si kvalitní spánek

Nemůžete usnout a pravidelně naspíte jen pár hodin? Zkuste vyřešit tento problém tím, že se na spánek poctivě připravíte. V místnosti, kde budete spát si pořádně vyvětrejte a nastavte teplotu kolem 16 až 18 ℃.

Několik hodin před uložením do postele vypněte všechna chytrá zařízení jako je mobil nebo tablet a vyměňte je raději za knížku. Zkuste také nejíst nic těžkého a pálivého asi dvě hodiny před usnutím, abyste zbytečně nezatěžovali organismus.

Dreamly recenze: porazte poruchy spánku či příčiny nespavosti

Vsaďte na jógu, nebo pravidelné vycházky

Pohyb má nespočetně mnoho benefitů. Kromě toho, že se protáhnete a načerpáte energii, jím také nastartujete organismu. Díky pravidelnému sportování, nebo vycházkám v přírodě podpoříte trávení a okysličíte váš mozek.

Vyberte si jednu činnost, nebo sport, který vás bude bavit a nebudete se do něj muset nutit. Není totiž nic horšího, než dělat něco z povinnosti. Pohyb by měl být pro vás radost. Pokud nejste příliš aktivní typ, zkuste jemnou jógu, nebo pomalé vycházky s vaším čtyřnohým parťákem.

Více relaxujte a věnujte čas sama sobě

Celý váš život jste se starala o rodinu a na péči o sebe sama vám absolutně nezbýval čas. Protože menopauza přichází v pozdějším věku, je pravděpodobné, že vaše děti už jsou z domu pryč a samostatné. Tím pádem vám odpadly každodenní starosti a zbyl vám čas. Ten věnujte jen a jen sobě.

Úklid kuchyně počká, důležitá je vaše psychická pohoda. Denně si naordinujte alespoň jednu hodinu, kterou strávíte odpočinkovou činností. Napusťte si třeba vanu, přečtěte dobrou knížku, nebo si dopřejte masáž v salónu.

Využijte sílu bylinek

Nejčastější problémy, které ženy trápí během klimakteria jsou poruchy spánku, návaly horka, nebo také zadržování vody. Věděly jste, že na všechny tyto problémy můžete využít přírodní pomoc?

Výběr přírodních extraktů je velmi dobrý, a proto můžete zvolit takový typ přípravku, který vám bude nejvíc vyhovovat. Koupit se dají různé bylinné čaje, nebo doplňky stravy ve formě kapek, nebo tobolek. Všechny jsou speciálně sestavené a namíchané tak, aby vám pomohly zvládnout příznaky menopauzy co nejlépe.

Vybudujte si pravidelný režim, který budete dodržovat

Žádná z výše uvedených rad vám nebude platná, pokud ji nebudete praktikovat pravidelně a dlouhodobě. Často trvá delší čas, než se zdravý životní styl ve vašem organismu promítne.

Buďte proto trpělivá a počítejte s tím, že pokud se chcete cítit lépe pomocí těchto tipů, musíte mít dobrou disciplínu a vůli. Odměnou vám však bude lepší pocit sama ze sebe a mírnější příznaky klimakteria.

Trápí vás vaše kvalita vlasů? Prozradíme vám 5 tipů, jak předejít padání vlasů v menopauze. Mějte krásné vlasy i během přechodu.

Přechod u ženy aneb co vás nejvíce zajímá?

Přechod u ženy aneb co vás nejvíce zajímá?

  1. Je pravda, že během přechodu u ženy už nejde otěhotnět?

Žena, která prochází menopauzou může otěhotnět, pokud od její poslední menstruace neuběhl minimálně rok. To, že prochází klimakteriem automaticky neznamená, že je neplodná.

Reprodukční činnost se snižuje, ale stále je zde malé procento, které občas některou ženu po 40 roku překvapí nechtěným těhotenstvím. Proto není od věci promluvit si s gynekologem a vyřešit s ním vhodnou formu antikoncepce, nebo se chránit například kondomem.

  1. Existují nějaké léky na zmírnění projevů menopauzy?

Při nepříznivých projevech klimakteria je nutné začínat od alternativních způsobů pomoci na zmírnění tohoto období. Pokud holistický přístup nepomůže, vyhledejte lékaře.

Ten vám na základě prohlídky a výsledků testů stanoví optimální léčbu, která bývá často spojena i s léky, které se musí brát pravidelně po určité období. Nezapomeňte, že všechny medikamenty mohou mít vedlejší účinky. Proto se nezapomeňte informovat o předepsaných lécích přímo u lékaře, nebo v lékárně.

  1. Mají všechny ženy stejné projevy klimakteria?

Každá žena je unikátní a stejně jako například průběh menstruace, se může lišit i průběh klimakteria. Některé ženy ho mají pohodovější a prožívají pouze jeden příznak jako jsou návaly horka a nadměrné pocení.

Jiné si bohužel musí projít všemi příznaky a další část žen dokonce musí volit léčbu předepsanou lékařem. Záleží na genetických predispozicích, celkovém životním stylu a také zdravotním stavu organismu.

Menopauza je součástí života každé ženy

Pokud pocítíte, že se u vás začíná projevovat menopauza, nepanikařte. Pro zmírnění návalů a hormonálních výkyvů zkuste nejdříve změnit váš životní styl a zařadit alternativní medicínu v podobě bylinných extraktů. Stačí i malá úprava vašeho denního režimu a průběh klimakteria se může otočit k lepšímu.

Odhoďte stud a poptejte se vaší matky, jak prožila menopauzu ona a co jí pomohlo ji zvládnout. Pamatujte však, že pokud jsou vaše příznaky menopauzy opravdu nezvladatelné, co nejdříve kontaktujte vašeho lékaře. Příroda a změna životního stylu není všemocná a někdy je bohužel nutné přechod u ženy řešit léčbou medikamenty.