Padání vlasů v menopauze: 5 tipů, jak tomu předejít

Menopauza je nedílnou součástí života každé ženy, která přichází kolem 45 roku života. Její průběh je individuální, ale i přesto si mnoho žen stěžuje na podobné problémy, které je během této fáze potkají.

Nejčastěji je trápí návaly horka, únava a špatná nálada. Dalším častým problémem je padání vlasů. Prozradíme vám, jak vypadávání vlasů v menopauze zabránit, a co dělat, aby byly vlasy v menopauze zdravé a krásné.

Vaječníky a estrogen

Období hormonálních výkyvů ovlivňuje nejen váš organismus, ale také vaši psychiku. Menopauza je náročné období, které s sebou přináší mnoho změn. Jednou takovou je útlum činnosti vaječníků, které zpomalí tvorbu ženských hormonů.

Především estrogenu a progesteronu. Proč je jejich dostatečná hladina v těle ženy důležitá? Protože vypadávání vlasů v menopauze je typické pro ty ženy, které mají velmi nízké hladiny těchto dvou hormonů.

Dle mého lékaře mě v mém období menopauzy řekl, že mám nedostatek estrogenu. Začala jsem pátrat, jak zvýšit estrogen, ale přírodní cestou. Jednou jsem narazila na doplněk stravy FEMINUS, který jsem si postupem času velmi oblíbila, kvůli své pozitivní účinnosti.

Menopauza a vaše vlasy

Snížená produkce estrogenu může ovlivnit vaše vlasy po kvalitativní stránce, a dokonce celkově změnit jejich strukturu. Vaše vlasy se budou snáze lámat, nebudou tak rychle růst a mohou řídnout.

Dobrou zprávou však je, že ztráta vlasů u ženy v menopauze většinou nezpůsobuje plešatění, ale spíše pokles celkové kvality vlasů. Mějte však na paměti, že během menopauzy se mohou objevit i různé další nemoci, a proto nemusí být spouštěčem vypadávání vlasů pouze menopauza.

Jak na rychlejší růst vlasů: Ukážeme vám tajné tipy, které skutečně fungují

5 tipů, jak zatočit s padáním vlasů v menopauze

Hormonové bouři se nejspíše nevyhnete, ale určitě můžete zkusit udělat vše pro to, aby bylo padání vlasů v menopauze co nejmenší. Vlasy jsou korunou krásy každé ženy a jejich ztráta bývá pro mnoho žen psychicky náročná.

A to možná ještě více než přijetí toho, že menstruační cyklus slábne a žena ztrácí svoji plodnost. Jak předejít snížení kvality vlasů? Přinášíme vám 5 tipů, které vám mohou pomoci k tomu, aby vaše vlasy byly v období menopauzy krásné a zdravé.

1. Více relaxujte a míň se stresujte

Zvládnout hormonální bouři, která provází menopauzu je velmi náročné. Začátky období klimakteria bývají nepříjemné a stresující. Tělo, ale i psychika dostává zabrat a vy se s tím musíte poprat sama.

Nepřidávejte vaší psychice ještě více negativních podmětů a přijměte to, že menopauza postupně přichází. Přestaňte se tím stresovat. Začněte více relaxovat a odpočívat. Masáže jsou skvělou volbou pro unavené tělo, ale i duši.

Trápí vás menopauza a vaše nálada se střídá jako na horské dráze? Ukážeme vám, jak snížit její příznaky a užít si klidné Vánoce.

2. Jezte více plnohodnotných potravin

Jídlo je palivo pro váš organismus. Z každé potraviny si vaše zažívání vezme to, co potřebuje. A čím víc má těchto dobrých věcí jídlo v sobě, tím líp pro vás a vaše tělo. Zkuste zařadit do vašeho jídelníčku více ovoce a zeleniny.

Budete překvapeni, jak velký vliv to bude na vaše zdraví mít. Skvělým pomocníkem pro to, aby padání vlasů v menopauze bylo co nejmenší je zvýšit konzumaci kvalitních tuků. Ty najdete například v semínkách a ořechách.

50+ tipů na potraviny, díky kterým na vás bude i menopauza krátká

3. Zařaďte do vašeho dne jemný pohyb

Pohyb je skvělým pomocníkem nejen pro duševní pohodu, ale také pro vaše trávení. Dobré zažívání totiž vyloženě závisí na tom, jak často se hýbete. Je to dáno tím, že střeva nemají, jako například srdce, takzvanou pumpu, a proto pokud celý den sedíte, nejsou schopny správně pracovat. Nemusíte hned běhat maratony. Pravidelná jóga, plavání, nebo jiné relaxační cvičení umí stejně efektivně podpořit vaše trávení.

NEPŘEHLÉDNĚTE: 7 tipů na aktivní pohyb pro ženy po 40

4. Omezte fénování a vlasové přípravky

Vlasy v menopauze dostávají hodně zabrat. Proto není vhodné je ještě více zatěžovat. A to především častým fénováním, nebo nadměrným lakováním. Jak jednoduše podpořit jejich kvalitu?

Omezte časté umývání a zvolte šetrnou kosmetiku. Dopřejte jim kvalitní péči bez sulfátů a parabenů. Vlasy nechte oschnout na slunci a jednou za měsíc si dopřejte vlasovou masku.

5. Vitamíny a přírodní doplňky stravy

Pestrý jídelníček by měl zajistit dostatečný přísun vitamínů a minerálů do vašeho organismu. Pokud vás trápí vypadávání vlasů v menopauze, rozhodně se zaměřte na dostatečné množství vitamínu A, B, C a E.

Nezapomeňte ani na správnou hodnotu minerálů ve vašem těle jako je zinek, železo, selen, hořčík, vápník. Jednoduchou volbou pro každodenní doplnění všech důležitých prvků jsou speciální multivitaminy pro ženy.

Moje osvědčené doplňky stravy na vlasy:

7 unikátních tipů, jak vyzrát na vypadávání vlasů

Vlasy v menopauze: časté dotazy

1. Je možné řešit ztrátu vlasů u ženy v menopauze s nějakým doktorem?

Vypadávání vlasů není záležitost, která se řeší pouze v období menopauzy. Mnoho jiných faktorů, ale také nemocí mohou způsobit to, že vlasy slábnou a padají. Je více možností, na koho se v případě abnormální ztráty vlasů obrátit.

Buď to může být váš lékař, dermatolog, nebo gynekolog. Pokud máte dojem, že váš stav je vážný, neváhejte a navštivte odborníka co nejdříve.

Vaše zdraví je to nejcennější, co máte. Chcete ho účinně chránit? Poradíme vám, jak zvýšit imunitu nejen v období pandemie.

2. Způsobuje barvení vlasů nebo melír padání vlasů v menopauze?

Chemické ošetřování vašeho účesu vlasy velmi zatěžuje. Pokud můžete, úplně se barvení nebo melírování vyhněte. V případě, že vás trápí šediny a ke kadeřníkovi musíte, tak alespoň zvolte barvy, které jsou přírodní a neobsahují škodlivé látky.

Vlasy také co nejmíň lakujte a přestaňte je žehlit, nebo kulmovat. Horký vzduch totiž vaše vlasy oslabuje a mají neblahý vliv na kvalitu a lesk vašich vlasů.

Nechcete hned chodit k lékaři a ráda byste snížila příznaky menopauzy sama? Sepsali jsme pro vás unikátní babské rady, jak snížit její příznaky.

3. Můžou některé léky negativně ovlivnit vlasy v menopauze?

Každý lék má svoje specifika. Před užíváním jakéhokoliv léku se poraďte s lékařem a lékárníkem. Rozhodně si také přečtěte příbalový leták, který obsahuje všechny důležité informace o konkrétním léku.

Vedlejší účinky jsou při užívání určitých tabletek velmi běžné. Také léčebné kůry, nebo terapie mohou ovlivnit vaši kvalitu vlasů. Při komplikacích s užíváním léků určitě kontaktujte vašeho lékaře.

Psychická pohoda je klíčová

Ztráta vlasů u ženy v menopauze je velmi častým jevem, který k tomuto období patří. Nemusíte se však bát, že během této životní kapitoly budete mít na hlavě pleš. Jedná se spíše o snížení kvality vašich vlasů a jejich řídnutí.

Vitalitu vlasů můžete efektivně podpořit změnou vašeho životního stylu. Pestrý jídelníček a každodenní pohyb pozitivně ovlivní fungování celého organismu. Velmi důležité je přestat se z menopauzy stresovat a místo toho ji pokorně přijmout.

Nepoznáváte vašeho partnera? Možná prochází Andropauzou. Ukážeme vám 6 tipů, jak poznat muže v přechodu.