Vánoce a menopauza: jak snížit příznaky

Období Vánoc si chceme především užít. Někdy to ale může být obtížné, i když nechceme. Jedním z takových případů je například období menopauzy, které je pro ženy velmi namáhavé a stresující.

Menopauza neboli také období přechodu ženy, je fyziologicky zcela přirozený proces, který nastává u žen přibližně po 40. roku života, někdy i později. Zjednodušeně lze říct, že jde o období, kdy ženské pohlavní orgány přestávají plnit svou funkci.

Menopauza je často spojována také s bolestmi kloubů. Může ale menopauza opravdu za bolest kloubů u žen? Ukazuje se, že ano, protože podporuje řídnutí kostí.

Co je to menopauza?

Jako období menopauzy označujeme období v životě ženy, které se vyznačuje ztrátou menstruace. Jedná se o zcela přirozený stav, během kterého dochází k útlumu funkce vaječníků a snížení tvorby ženského pohlavního hormonu estrogenu a progesteronu. Nakonec se zcela zastavuje menstruační cyklus a nastává přirozená ztráta plodnosti – žena není schopna otěhotnět přírodní cestou. Nicméně jsou doloženy i případy, kdy se podařilo ženám otěhotnět pomocí umělého oplodnění.

Ovšem vzhledem k tomu, že menopauza přirozeně přichází ve věku 40 až 50 let, je těhotenství samo o sobě velmi rizikové. Natožpak umělé oplodnění a následné těhotenství po menopauze. Takové těhotenství je nebezpečné pro matku, ale i plod. Menopauza má sama o sobě mnoho negativních a nežádoucích příznaků, které mohou být nejen nepříjemné, ale i bolestivé. Každá žena je pociťuje individuálně.

Vánoce a menopauza nejsou ideální, ale nezměníte to. Jednou z možností, jak snížit příznaky menopauzy a užít si Vánoce bez bolestí a špatné nálady, může být speciální dieta, která vám pomůže mírnit příznaky menopauzy.

Hlavní příznaky menopauzy

Mezi hlavní a nejčastější příznaky menopauzy, se kterými se musí ženy potýkat, jsou především návaly horka – zejména pak v noci, které výrazně narušují kvalitu spánku.

Právě spánek je v období menopauzy často velmi obtížný, a pokud už usnete, spíte jen mělce a kvalita spánku není dobrá. To je jeden z důvodů, proč je vhodné snažit se příznaky menopauzy co nejvíce utlumit. Ojedinělé bohužel nejsou například ani psychické problémy.

 • Návaly horka a noční pocení, které výrazně narušují kvalitu spánku
 • Může způsobovat a být spouštěčem dalších poruch spánku
 • Bušení srdce, nervozita a podrážděnost, bolest na hrudi
 • Celková únava a ztráta vitality
 • Ospalost, která může přecházet až do chronické únavy
 • Změny nálad, především propady do depresí, úzkosti
 • Snížení libida až úplná nechuť k sexu
 • Bolest při pohlavním styku a výtoky z pochvy
 • Pálivá bolest při močení

Právě tyto příznaky se objevují zpravidla přibližně 6 let před poslední menstruací. Jestliže tak na sobě některé z těchto příznaků pozorujete, je určitě na místě navštívit lékaře.

Vyšetření může odhalit i jiné zdravotní komplikace, protože ty výše zmíněné se netýkají čistě jen období klimakteria. Stejně jako u jiných zdravotních komplikací, platí i tady, že se nevyplatí vyšetření zbytečně jakkoli odkládat. Vyšetření odhalí i přicházející menopauzu.

Jestli už jste i vy v období menopauzy, můžete orientačně zjistit díky našemu testu na menopauzu. Není sice tak přesný, jako například test krve, ale orientačně poslouží velmi dobře.  

Odhalení klimakteria včas může výrazně snížit spojená zdravotní rizika

Menopauza ovšem přináší také řadu zdravotních rizik, které jsou s ní spojena. To je další důvod, proč je dobré odhalit přicházející menopauzu s předstihem. Jakmile totiž žena přejde do období klimakteria, může to znamenat i ohrožení jejího zdraví.

Podívejte se, na co všechno si musíte dát v období přechodu pozor. Samozřejmě to neznamená, že se u vás musí nutně vyskytnout například infarkt, ale riziko je během menopauzy vyšší.

Prohlédněte si 4 způsoby, jak se připravit na menopauzu, protože prevence je důležitější, než si myslíte

 • Zvyšuje se riziko srdečního infarktu
 • Vyšší náchylnost k cévním a srdečním onemocnění
 • Větší výskyt bakteriálních infekcí a zánětů
 • Zhoršuje se kvalita kostí, kloubů a zubů
 • Dochází k přibírání na hmotnosti, protože se celkově zpomaluje metabolismus

Tipy na snížení příznaků menopauzy

Tipy na snížení příznaků menopauzy

Snížit příznaky menopauzy nemusí být až tak složité. Dnes se nemusíte spoléhat jen na babské recepty, ale existují takto odzkoušené a účinné doplňky stravy, které pomáhají zmírnit příznaky menopauzy.

Přinášíme vám tak několik unikátních tipů, jak přežít období menopauzy a užít si Vánoce v klidu. Budete se divit, ale někdy může výrazně pomoci jen obyčejná změna jídelníčku, určitě doporučujeme vynechat mastná jídla.

 1. Upravte svou stravu, začněte konečně jíst zdravě

Strava nás nesmírně ovlivňuje. Své tělo můžete výrazně ovlivnit tím, co jíte – v poslední době se také ukazuje, že pomocí správné stravy můžete zvýšit i svůj intelekt. Dbejte tak více na to, co za jídlo kupujete, jezte jen to kvalitní a vařte ze základních surovin. Zařaďte do svého jídelníčku především ovoce a zeleninu, vynechte jakákoli smažená jídla. Určitě také omezte cukr a sladké. Dobré je také doplňovat vápník a vitamíny.

 1. Vyzkoušejte osvědčené doplňky stravy

Menoxin je účinný doplněk stravy, který napomáhá snižovat příznaky menopauzy. Na trhu sice existuje více produktů, které slibují zmírnění negativních příznaků menopauzy, ale velká část z nich není tak účinná, jak tvrdí.

Doplněk stravy Menoxin jsme vyzkoušeli stejně jako naše čtenářky. Ukazuje se, že Menoxin jen nejlepší produkt na českém trhu, pokud chcete snížit příznaky menopauzy, dobře funguje také jako prevence. Dalšími produkty na snížení příznaků, který může rozhodně doporučit na základě zkušeností a výsledků jsou Feminus a Menox 45

Pozitivní změny už po prvním týdnu užívání? Ano, otestovali jsme doplněk stravy na zmírnění příznaků menopauzy Menoxin. Vše najdete v naší Menoxin recenzi – budete překvapeni, jak účinný je. A navíc se vyrábí v České republice.

 1. Dodržujte pitný režim, zkuste třeba bylinné čaje

Doporučení dodržovat pitný režim se vám může zdát zbytečné, ptáte se, jak voda pomůže? Pozor, i lékaři tvrdí, že by v období menopauzy měl být vyšší příjem tekutin než normálně. Ženy během menopauzy totiž často pociťují sucho v ústech, což může být způsobeno například sníženou hladinou estrogenů. Doporučujeme tak vypít alespoň 8 sklenic vody, což jsou přibližně 2–3 litry vody. Dobré je v tomto ohledu zkusit také bylinné čaje.

Doporučujeme vyzkoušet tyto 3 bylinné čaje na zmírnění příznaků menopauzy. Budete navíc překvapeny, jak dobře chutnají.

 1. Změňte svůj životní styl, žijte zdravě

Velký vliv na celkové zdraví má samozřejmě také životní styl. Začněte žít skutečně zdravě. Pokud kouříte, přestaňte. Omezte výrazně alkohol nebo ho vynechte úplně. Začněte alespoň 3× týdně sportovat. Pravidelné cvičení vám přináší výrazné benefity, které oceníte také během klimakteria, namátkou je to především snížení hmotnosti, lepší duševní zdraví, větší odolnost vůči stresu, lepší nálada a další.

 1. Pokud nic nepomůže, přemýšlejte o hormonální terapii

Hormonální substituční terapie se doporučuje pouze v případě, že nejde mírnit symptomy menopauzy jinak. Během poslední doby si ji oblíbilo stále více žen, ale pozor, nese s sebou další zdravotní rizika, proto byste měly její vhodnost důkladně zvážit. Zvyšuje totiž až dvojnásobně riziko hluboké žilní trombózy, zvyšuje rakovinu prsou a srdečního infarktu. Ukazuje se, že lepší volbou by mohla být terapie pomocí fytoestrogenů například z rostlin.

Pokud potřebujete vědět víc, čtěte dále

Je nám jasné, že v našem článku nemůžeme obsáhnout vše, co byste chtěli vědět. Pokud hledáte další informace o menopauze, potom doporučujeme přečíst si nejčastější dotazy o menopauze.

Posbírali jsme pro vás ty nejčastěji se opakující otázky a rovnou na ně odpověděli. A protože je menopauza mezi ženami opředena mnoha mýty a pověrami, je také dobré přečíst si 8 mýtů o menopauze, kterým stále věří většina žen – garantujeme vám, že po přečtení budete klidnější.

Všechny příznaky menopauzy, se kterými se můžete setkat, najdete v našem detailním článku, který pojednává o symptomech menopauzy.

Menopauza vám nemusí zničit každý den

Přestože je období menopauzy pro ženy těžké, určitě nemusí ženám bránit ve společenském životě. Ukázali jsme si, že příznaky menopauzy jde poměrně snadno omezit. Velkou část našich rad navíc můžete vyzkoušet jednoduše doma.

Jestliže tedy nechcete během klimakteria trpět, je dobré se pokusit zachytit blížící se menopauzu ještě s předstihem a vyzkoušet například Menoxin jako dobrou prevenci.

Odpočinek je důležitý, proto vám přinášíme 7 jednoduchých způsobů, jak relaxovat během menopauzy.