U mužů, na rozdíl od žen, se hormonální tvorba nezastavuje. Je zachovaná až do poměrně vysokého věku. Dochází však k jejímu pozvolnému poklesu. Nejvíce testosteronu mají mladí muži v období puberty.
Následně začíná mírný pokles hladiny. Mužský přechod, stejně jako ženský, je naprosto fyziologickým jevem. Pokles testosteronu přichází nepozději po 30 narozeninách. Přechod u mužů (andropauza) tedy nepřichází tak rychle jako ženský, ale příznaky má velice podobné.
Výskyt a intenzita příznaků jsou velice individuální. Bývají ovlivněny různými faktory. Nejdůležitějšími z nich jsou genetické faktory, kouření, obezita, dieta, alkohol, různé stresové situace, pohybová aktivita, a taky sezónní variabilita.
Přechod u mužů – příznaky
Nejčastější příznaky andropauzy u mužů:
- úbytek svalové hmoty a ztráta ochlupení
- návaly horka a pocení
- zvýšená únava, ztráta životního elánu
- snížené sebevědomí
- problémy s pamětí
- problémy s prostatou a močením
- nespavost
- nervozita, podrážděnost, sklon k depresím
- sklon k nárůstu hmotnosti
- pokles sexuální výkonnosti a apetitu
- poruchy erekce
- zvýšené riziko aterosklerózy, infarktu, centrální mozkové příhody, osteoporózy či cukrovky
Znáte tyto babské rady, jak snížit příznaky menopauzy?
Muži v přechodu a jejich výživa
V období andropauzy je prospěšná zdravá strava bohatá na ženšen, selen, vitaminy A, B6 a C, hořčík, vápník, železo, zinek, koenzym Q10, selen, mangan, lecitin či mateří kašičku. Pro tvorbu testosteronu jsou důležité bílkoviny z kvalitního masa. Cholesterol, nejlépe z vajec, zdravé tuky, ale v rozumné míře i ty živočišné.
V andropauze by měl muž omezit tučnou stravu, alkoholické nápoje a kouření. Sázka na jistotu jsou proteinové doplňky stravy. Vyhýbejte se ale těm sojovým, které jsou primárně určeny ženám. Při špatném poměru mužských a ženských hormonů dochází projevům relativního nedostatku testosteronu.
Správná životospráva a bylinky na erekci, nenechte si unikátní tipy
Vhodné je i pravidelné užívání přírodních látek, které stimulují produkci hormonů v pohlavních žlázách a nadledvinkách bez nežádoucích účinků. Patří sem například kotvičník zemní či pískavice řecké seno. V lékárně se můžete poradit i o užíváním různých doplňků stravy, například Sarapis pro muže a další.
Kromě úpravy jídelníčku také pomáhá pravidelná pohybová aktivita, častý pobyt na čerstvém vzduchu a dostatečný spánek. Zaměřte se i na aktivity zmírňující dopad stresu – relaxace a meditace. Nerezignujte na pravidelný sex.
Andropauza u mužů – léčba
Hladinu testosteronu může diagnostikovat a léčit endokrinolog, urolog, ideálně androlog – specialista na mužské reprodukční orgány. Léčebných metod hormonální substituční terapie dodávajících chybějící hormon testosteron je hned několik.
Chcete pomoci svému partnerovi získat zpět cenný testosteron? Podívejte se na skvělé multivitamíny pro muže, které mu vrátí vitalitu, sílu a mnoho dalšího.
Léčba má pozitivní vliv na zlepšení nálady a fyzických potíží. První zlepšení nastává již po 3 až 6 týdnech po podání hormonální léčby. Optimální hladina testosteronu by měla být mezi 250 – 1200 ng/dl krve.
K intervenci lékař přistoupí, pokud máte testosteronu v těle málo, ale stále je ještě nad nejnižší možnou hranicí 250 ng/dl krve. V takovou chvíli se pohybujete nad limitem a tak ještě není přistupováno k substituci testosteronu, ale pouze k jeho tonizaci. K tomu slouží nejen změna životního stylu, ale také nejrůznější doplňky stravy pro doplnění testosteronu, zejména pak s obsahem kotvičníku zemního.
Pro koho není substituční terapie testosteronem vhodná?
Substituční terapie testosteronem není vhodná pro každého. Odpustit si ji musí onkologičtí pacienti jak s rakovinou prostaty, tak i prsu u mužů. Dále není vhodná při cévních onemocněních, edémech, nemoci jater, ledvin či diabetu.
Snížení ženského libida v menopauze aneb, jak to zlepšit?
Substituční terapie testosteronem blokuje tvorbu spermií. Pokud chcete zplodit další potomky, nedoporučuje se ji podstupovat. Dále mějte na paměti, že při vysokých dávkách testosteronu většinou dojde ke zvýšení počtu červených krvinek. Následně je pravděpodobnější infarkt či embolie nebo se může zhoršit funkce jater.
Krize středního věku u mužů
Mužská krize středního věku postihuje podle odborníků až 80% mužů ve věku 40 až 50 let. Klesá jim testosteron, ubývá kostní i svalová hmota a přibývají na váze. Mohou se objevit problémy s potencí, bolesti hlavy a další zdravotní potíže.
Mezi nejčastější projevy krize středního věku u můžu patří:
- Přemíra alkoholu – muži začnou pít a chodit na bujaré večírky častěji než kdy dříve.
- Milenecký poměr, rozvod či založení rodiny s mladší partnerkou.
- Extrémní péče o zdraví a vzhled – každodenní trénink ve fitness centru, upnuté džíny, výrazné parfémy, krémy proti vráskám apod. Jednoduše chtějí za každou cenu vypadat dobře a mladě.
- Touha po vzrušení a nebezpečí – pořizují si rychlá sportovní auta, skáčou padákem a vyhledávají další adrenalinové sporty. Za každou cenu se snaží sami sobě dokázat, že pořád mají dost síly a odvahy na cokoli.
- Pokud muž nemá oporu v partnerce a rodině, může upadnout do depresí s pocitem, že jeho život za moc nestál a brzy skončí.
- Některé muže může posednout moc a úspěch a stávají se z nich workoholici.
Nezapomínejte, alespoň 1 ročně na detoxikaci organismus. Zbavte tělo škodlivých látek, které nás unavují a mají vliv na zdravý spánek.
Jak ustát krizi středního věku?
- Neřešte coby kdyby – žijte tady a teď, minulost nezměníte, ale budoucnost máte stále ve vašich rukou. Andropauzou váš život zdaleka nekončí.
- Přemýšlejte, co od života opravdu chcete? Jaká změny chcete podstoupit a opravdu vás někam posunou nebo je to jen takový vzdor proti přírodě? Stojí vám milenka za ohrožení dlouhodobého vztahu s manželkou?
- Nenechte za sebe rozhodovat emoce. Možná opravdu potřebujete v tomto směru změnu, ale ne ukvapenou.
- Poraďte se s někým, komu důvěřujete. Nejlépe s kamarádem, otcem, knězem či psychoterapeutem. Pomůže vám jeho nadhled a nezaujatost.
- Sepište si seznam věcí, která se vám dosud v životě podařily. Buďte vděční, laskaví a pochvalte se.
Časté dotazy k Andropauze – FAQ
Jaká rizika vznikají u andropauzy?
Muže v přechodu postihují různé zdravotní problémy, ale nejčastěji jde o aterosklerózy nebo o osteoporoza.
Nejčastější příznaky přechodu u muže?
- snížení fyzické výkonnosti
- podrážděnost
- sklon k depresím
- náladovost
- nervozita
- nespavost
- ztráta chuti k sexu
- potíže s erekcí
- inkontinence
Lze hladinu testosteronu zvýšit, a jak?
Ano, hormonální substituční terapie je možná, testosteron se tělu dodává ve formě tobolek. Můžete také vyzkoušet úspěšné vitamíny pro muže.
Kdy se dostávají muži do přechodu?
Hladina pohlavních hormonů začíná u mužů klesat po 30. roce života. První příznaky andropauzy, se nejčastěji začnou projevovat do 50. – 55. rokem.
Napsat komentář