Snížení ženského libida v menopauze

Stejně jako žena v menopauze zaznamená fyzické a emocionální změny, taktéž se může měnit její ženské libido. Snížená sexuální touha je nejčastěji způsobena sníženou hladinou estrogenu a testosteronu, což v mnoha případech způsobuje, že se tkáně pochvy a stydkých pysků ztenčují.

Snížený průtok krve rovněž ovlivňuje vaginální vlhkost a celkové vzrušení. Ve výsledku má žena potíže s dosažením orgasmu a styk může být nepříjemný až bolestivý, čímž se automaticky vytrácí i touha po jeho praktikování. Přidat se mohou i další nepříjemné komplikace jako inkontinence a záněty močových cest. Podle výzkumů jsou sexuální problémy hlášeny u 68 – 86,5 % postmenopauzálních žen.

Dalšími negativními faktory, které snižuje ženské libido může být nadváha ženy, přibývání vrásek, snížené sebevědomí, zhoršená mobilita, bolesti kloubů, krátká předehra, nevhodné prostředky pro intimní hygienu, noční pocení, zvýšená únava a podrážděnost.

Pozvedněte se v období klimakteria nejspolehlivějším doplněk stravy – Menoxin

Období klimakteria si zahrává i s vaší hlavou

Bylo zjištěno, že ženy, které kladly zvýšený důraz na svůj zevnějšek, se daleko hůře vyrovnávají s příznaky přechodu než ženy, jež jsou spokojené samy se sebou, se svým postavením v zaměstnání nebo mají dobré rodinné zázemí. Soubor volnočasových aktivit je také dobrou prevencí v boji proti splínům.

Se všemi zmíněnými nepříjemnými projevy klimakteria lze účinně bojovat. Hlavně sdílejte své pocity s partnerem. Nakupte hypoalergení přípravky pro citlivou pokožku, které nebudou suchost vaginy zhoršovat, nestyďte se koupit lubrikační gel nebo alternativně kokosový olej. Pokud ani to ke komfortu nepomůže, gynekolog vám může předepsat vaginální produkty s obsahem estrogenu ve formě globulí, tabletek nebo krému.

Znáte, 7 jednoduchých způsobů, jak relaxovat během menopauzy?

Menopauza a sex po 40

4 tipy, jak zvýšit ženské libido

Ke zmírnění negativních příznaků pomůže změna jídelníčku, bylinné přípravky, doplňky stravy a pohybová aktivita.

1. Potraviny, které pomohou zvládnout ztrátu libida:

 • červené maso, játra, ryby
 • listová zelenina, zelí, chřest, brokolice, řepa, petržel, kopr, rajčata
 • mandle, ořechy
 • pohanka, sójové výrobky, fazole, mák
 • jahody, broskve, jablka, fíky, hrušky, třešně, meruňky, rybíz

NEPŘEHLÉDNĚTE: 11 osvědčených rad žen, jak snižovat příznaky menopauzy

2. Uvedené bylinky vám pomohou obnovit hormonální hladinu estrogenu i psychickou rovnováhu:

 • Ploštičník hroznatý – je jednou z nejspolehlivějších a nejvíce vědecky prozkoumaných alternativ k hormonální terapii v období menopauzy.
 • Prověřená a účinná je taktéž třezalka tečkovaná. Tato rostlinka má příznivé účinky především na výkyvy nálad.
 • Proti pocení je nedocenitelná šalvěj lékařská.
 • Jahodník se vyskytuje v různých druzích a odrůdách a patří k potravinám s vysokým obsahem boru. Tento prvek zvyšuje hormonální aktivitu estrogenů – pouhé tři miligramy boru mohou hladinu estrogenu v krvi zdvojnásobit!
 • Lékořice lysá obsahuje fytoestrogen glycyrizin. Lékořici a výtažky z ní bychom měli užívat v rozumném množství. Dlouhodobé požívání nebo užívání velkého množství najednou může vyvolat bolesti hlavy, zadržování sodíku a vody, nadměrný úbytek draslíku a vysoký krevní tlak.
 • Dále užívejte drmek, anděliku čínskou, červený jetel, peruánskou macu, lněné semínko, damiánu nebo škornici šípolistou.

3. Ověřeným a účinným doplňkem stravy je například Menoxin. Jedná se o komplexní přírodní přípravek s obsahem rostlinných extraktů. Obsahuje jetel luční, sóju luštinatou, len setý, šalvěj lékařskou, včelí mateří kašičku, ploštičník lékařský a kyselinu pantothenovou. Ta přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

4. Radost do života, zlepšení kondice, zdravotního stavu i snížení hmotnosti vám zajistí pravidelný pohyb. Hýbejte se alespoň 10 minut denně. Následně interval protáhněte na 30 minut. Posilujte taktéž 2x denně pánevní dno s pomocí Kegelových cviků. Vhodné sportovní aktivity, které zlepší nejenom kondici, ale i náladu jsou turistika, jóga, taj-či, aerobik a obecně protahování celého těla.

Snížené libido u žen a závěr

Pokud jste momentálně ve fázi, kdy nemáte na sex ani pomyšlení, mějte na paměti, že styk není jediný způsob, jak si užívat intimity se svým partnerem. Líbání, hlazení, masáže a další aktivity bez přímého pohlavního styku posilují vaše partnerské vazby. Proto se jim nebraňte, naopak si je dopřávejte co nejčastěji.