Menopauza a těhotenství: Mohu v přechodu otěhotnět?

Už jste možná slyšeli nejeden příběh o tom, jak si žena myslela, že pociťuje klasické příznaky menopauzy, takže předpokládala, že se nachází v přechodu. Jenže po 3 měsících ji čekalo překvapení v podobě neplánovaného těhotenství. Takže místo chystání se na stáří, začala řešit dupačky a plenky.

I přesto, že se jedná o zdánlivě opačné situace, tak menopauzu a těhotenství může žena nechtěně mezi sebou zaměnit. Jak je to možné? Přiblížíme vám, proč může žena otěhotnět v menopauze a zároveň ukážeme, jak poznat těhotenství v menopauze.

Kdy přichází menopauza?

S klimakteriem se potká ve svém životě každá žena. Kdy přijde konkrétně, ale záleží na mnoha faktorech. Velkou roli hraje například váš životní styl nebo dědičnost.

Podle statistiky se nejčastěji objevuje u žen, které mají kolem 40 až 60 let. Pokud však chcete zjistit váš přibližný věk menopauzy, zkuste se zeptat na to, kdy nastal přechod u vaší matky nebo dalších žen ve vaší rodině. To by vám mělo pomoci zjistit průměrný věk toho, kdy se dostaví menopauza u vás.

Hormonální horská dráha v menopauze

Menopauza je období, ve kterém se začíná snižovat činnost ženského pohlavního ústrojí. To se podílí na tvorbě různých druhů hormonů. Nejznámějšími jsou estrogen a progesteron.

Postupné oslabení této funkce má vliv na mnoho činností v organismu. Proto menopauzu doprovází nechvalně známé příznaky, jako jsou návaly horka, výkyvy nálad, přibírání na váze a horší spánek.

TIP: Máte strach o svoji postavu v pokročilém věku? Hubnutí v menopauze nemusí být věda. Poradíme vám, jak si udržet štíhlou linii i v tomto životním období. 

Těhotenství v přechodu: je to vůbec možné?

Mnoho žen si myslí, že pokud začnou po 40 roku nepravidelně menstruovat, jedná se už o menopauzu a nemusí se bát možnosti početí. Ale opak je pravdou. Ztráta plodnosti je v podstatě až následek menopauzy, která úzce souvisí s tím, že 12 měsíců po sobě se nedostaví menstruace.

Takže jak asi tušíte, menopauza není jednodenní záležitostí a trvá několik měsíců a někdy i více než rok. To, že jednou nebo několikrát vynecháte menstruaci neznamená, že nemůžete otěhotnět v menopauze. Menopauza má několik fází, které to jsou?

  • perimenopauza je období před samotnou menopauzou, ve které zažívá žena nejvyšší frekvenci různých příznaků menopauzy, v této fázi může nejpravděpodobněji dojít k těhotenství v přechodu,
  • menopauza, tu poznáte hlavně kvůli tomu, že nedostanete menstruaci 12 měsíců po sobě,
  • postmenopauza je poslední fáze, při které ženské pohlavní ústrojí přechází definitivně do klidového období.

Jak je to s otěhotněním po 40?

Menopauza a těhotenství můžou mít společné příznaky

Stejně, jako i některé příznaky PMS, můžou být i symptomy menopauzy lehce zaměnitelné s těhotenstvím. Proto je důležité i v tomto období nezapomínat kontrolovat vaši periodu a myslet na to, že těhotenství v přechodu není žádnou výjimkou.

Mnoho žen si totiž automaticky myslí, že občasný výpadek menstruace znamená ztrátu ovulace. Jaké jsou společné příznaky menopauzy a těhotenství?

  • rychlé a velké zvýšení hmotnosti
  • extrémní únava během celého dne
  • horší kvalita spánku, případně dlouhodobá nespavost
  • žaludeční potíže a nevolnost po jídle
  • vynechání menstruace

TIP: Trápí vás otravné příznaky menopauzy, jako je únava, stres, nespavost nebo návaly horka? Snižte nepříjemné příznaky s osvědčenými přírodními přípravky jako je Menoxin a Feminus.

Jak poznat těhotenství v menopauze? Pomůže vám test

Pokud máte aktivní sexuální život a blížíte se do věku, kdy se může dostavit klimakterium, rozhodně nepodceňujte příznaky, které signalizují, že se s vaším tělem něco děje. Těhotenství po 40 je pro mnoho žen nevítaným stavem a může ženu dostat do komplikované situace.

Nejjednodušším způsobem, jak poznat těhotenství v menopauze je udělat si klasický těhotenský test. Ten běžně koupíte v drogerii nebo lékárně. Chcete mít stoprocentní jistotu? Zamiřte k vašemu gynekologovi a vysvětlete mu vaše obavy. Vyšetření u lékaře je časově náročnější, ale budete mít jasný výsledek, v jakém stavu se skutečně nacházíte.

TIP: Móda v menopauze nemusí být nudná a nevýrazná. Vaše ženské tvary nemusíte schovávat do neforemného oblečení. Odtajníme vám 7 tipů pro stylový šatník v přechodu.

Proti otěhotnění v menopauze se můžete chránit více způsoby

Nemáte na děti ani pomyšlení a vaše myšlenky se ubírají jiným směrem? Pokud se chcete vyhnout neplánovanému těhotenství v menopauze, pak nezapomínejte na účinnou antikoncepci. Můžete využít klasické metody, jako je hormonální antikoncepce nebo používání kondomů při sexu.

Přerušovaná soulož je taky možností, nicméně není moc spolehlivá. Invazivnější zásahy představují různé formy sterilizace na straně ženy a také muže. Před tímto zákrokem si ale pečlivě promyslete jeho důsledky. Některé jsou totiž nevratné.

Co vás zajímá o menopauze a těhotenství?

Co vás nejvíce zajímá o menopauze a těhotenství?

1. Jde nějak vyšetřit, že už jsem v menopauze?

Bohužel, žádné speciální vyšetření, které by stanovilo, že je žena na sto procent v menopauze neexistuje. Přechod je totiž dlouhé období, které může každý měsíc měnit výrazně hladiny hormonů, takže různé testy můžou zkreslovat vaši zdravotní situaci.

Navíc, jak jsme zmínili, ani to, že vám jednou vynechá menstruace neznamená, že jste v menopauze. Proto je důležité pokusit se vypozorovat typické příznaky menopauzy a zaznamenávat si, jak dlouho po sobě se nedostavila menstruace. Pokud si chcete orientačně ověřit, zda zrovna procházíte přechodem, doporučujeme vyzkoušet domácí testy na menopauzu.

2. Jaká jsou rizika těhotenství v menopauze a vyšším věku?

Obecně se za vyšší věk pro těhotenství označuje věk 35 a výš. Od tohoto věku většina lékařů označuje těhotenství jako rizikové. Je to z toho důvodu, že se zvyšujícím se věkem se zároveň zvyšuje riziko mnoha komplikací.

Starší ženy mají například vyšší předpoklad pro delší a problémový porod, který může vyústit neplánovaným císařským řezem. Na druhou stranu, pokud žena touží po miminku, těhotenství v přechodu může proběhnout i bez komplikací. Dnešní moderní doba nabízí mnoho nástrojů a pomůcek, jak toho dosáhnout a je také i více žen, které mají děti po 35.

3. Může žena otěhotnět po menopauze v takzvané postmenopauze?

Menopauzu ženy většinou poznají tak, že po 12 měsících za sebou se nedostaví pravidelná menstruaci. To je jasný signál, že vaše pohlavní ústrojí postupně snižuje svoji aktivitu a vy tak ztrácíte ovulaci a plodnost. Tím pádem je v postmenopauze velmi mizivá šance počít potomka.

Nicméně otěhotnět v menopauze není nemožné. Existuje totiž i možnost umělého oplodnění. U toho ale doporučujeme zvážit všechny jeho klady a zápory. Menopauza totiž výrazně mění fungování ženského organismu a můžou nastat různé komplikace.

TIP: Věděli jste, že existuje speciální doplněk stravy vytvořený přímo pro potřeby žen? Proerecta WOMAN obsahuje extrakty z bylinek a široké spektrum prospěšných látek. Budete překvapeni, jak jednoduše a efektivně může podpořit ženský komfort. 

Uberte plyn a dopřejte si čas na sebe

Po čtyřicítce by měla žena více než kdy dřív zpomalit a začít vnímat svoje tělo. Měli byste si dopřát pravidelnou chvilku sama pro sebe a přestat se neustále stresovat. Možný příchod klimakteria si totiž můžete lehce splést s těhotenstvím v menopauze, protože některé symptomy jsou si dost podobné. A otěhotnění není vždy u ženy ve vyšším věku vítané.

Proto pečlivě pozorujte všechny vaše příznaky a pokud je váš milostný život stále naplněný, tak v případě vynechání menstruace si pro takzvaný klid duše udělejte těhotenský test, nebo si domluvte prohlídku u vašeho gynekologa. Jen tak budete mít jistotu, že se skutečně jedná o přechod, a ne o těhotenství.