Klimakterium je pro ženy náročným obdobím nejen po fyzické, ale také psychické stránce. Je doprovázeno mnoha symptomy, které ženu mohou omezovat v každodenním životě. Běžné jsou například návaly horka, špatný spánek nebo deprese.
Věděli jste ale, že hormonální bouře může zvyšovat v menopauze riziko infarktu? Přiblížíme vám, jaký má vliv menopauza na srdeční choroby a zároveň poradíme 7 tipů, jak zlepšit vaši vitalitu.
Jak spolu souvisí menopauza a srdeční choroby?
Pohlavní ženský hormon estrogen hraje v životě ženy důležitou roli. Právě jeho optimální hladina v organismu chrání ženy daleko více před kardiovaskulárním onemocněním než muže. Bohužel s příchodem klimakteria se jeho produkce snižuje. Jeho nízké hodnoty mohou způsobit zvýšení krevního tlaku, nebo nepříjemné bušení srdce v menopauze.
Nízké hladiny estrogenu mají také vliv na produkci cholesterolu. A jak asi tušíte, tak kombinace vysokého krevního tlaku a zvýšených hodnot “zlého” LDL cholesterolu způsobují to, že v menopauze se mohou objevit srdeční choroby. Pokud chcete mít cholesterol pod kontrolou, pak doporučujeme EasyTouch Cholesterolmetr 3v1, pro snadné a rychlé měření v domácích podmínkách.
Víte, že u některých žen může být bušení srdce včasným varováním, před srdečními problémy. Jedna studie prokázala, že palpitace souvisí s kornatěním tepen, nazývaným ateroskleróza . Tento stav může vést k infarktu a mrtvici.
7 tipů na snížení rizika infarktu a problémové menopauzy
Možná si říkáte, že s hladinou vašich hormonů sami nic nezmůžete. Ale to není úplně pravda. Samozřejmě, že velkou roli zde hraje genetická predispozice, nebo další faktory, ale věřte, že nikdy není pozdě začít dělat něco pro vaše zdraví. Zvýšené riziko cévních a srdečních chorob jde totiž snížit i vhodnou úpravou životního stylu. A to vy sami ovlivnit můžete.
Chcete předejít problémům a v horším případě onemocněním, jako je osteoporóza, obezita, nebo bušení srdce v menopauze? Poradíme vám 7 tipů, jak můžete pomoci ochránit vaše zdraví. Které to jsou?
- Jezte kvalitní a plnohodnotné potraviny
Více než kdy dříve se zamyslete nad vaším jídelníčkem. Zařaďte do něj více ovoce, zeleniny a prospěšných tuků. Ty najdete třeba v avokádu, nebo panenském oleji.
Naopak omezte a v nejlepším případě úplně vyřaďte, průmyslově zpracované potraviny a různé pochutiny jako brambůrky, nebo sladkosti. Místo kupovaných hotovek si začněte více vařit. Jen tak dodáte tělu dostatek vitamínů, minerálů a dalších prospěšných živin pro jeho bezproblémové fungování.
- Každý den se hýbejte
Moderní doba nám dala pohodlí, které se však ve větší míře může podepsat na vašem zdraví. Je sice skvělé, že nákupy zvládnete během pár sekund pomocí několika ťuknutí do telefonu, ale na druhou stranu se ochuzujete o zdravotní benefity pohybu. Jakákoliv aktivita je totiž pro organismus zcela nezbytná.
Denně by měl člověk ujít alespoň 10 000 kroků pro podporu svého zdraví. Proto pohyb vyhledávejte a choďte co nejvíce pešky. Mnoho odborníků se shoduje, že pravidelný pohyb předchází onemocněním. Navíc pomáhá trávení a k tomu všemu vám díky vyplaveným endorfinům vykouzlí úsměv na tváři.
Chcete se pečlivě připravit na přicházející klimakterium? Ukážeme vám, co se můžete naučit z menopauzy vaší matky.
- Dopřejte si dostatečný a kvalitní spánek
Spánek začíná být žhavým tématem mnoha studií. Odborníci se snaží zjistit, co se vlastně během něho děje. Zatím můžeme konstatovat, že kvalitní a dostatečný spánek je důležitý nejen pro regeneraci svalů, ale také celého organismu.
Podpořit kvalitu spánku můžete bylinka ve formě doplňků stravy, které jsme samy vyzkoušely a ověřily si kvalitu.
Nedostatek spánku může mít vliv dokonce i na hubnutí nebo kognitivní funkce. Přesná optimální doba, jak dlouho spát je u každého člověka individuální. Všeobecně se však doporučuje spát kolem 7 hodin. Máte se spánkem problémy? Začněte se spánkovou rutinou. Co všechno do ní patří?
- před usnutím nepijte kávu, alkohol, nebo jiné stimulanty
- poslední jídlo před usnutím si naplánujte 2 až 3 hodiny před večerkou, zapomeňte na těžká jídla a raději volte takovou večeři, která nezatíží váš žaludek
- místnost, kde budete spát pořádně vyvětrejte
- omezte všechny rušivé elementy jako je pouliční světlo tím, že si zatemníte okna
- vyvarujte se modrému světlu, které vyzařuje z elektronických zařízení a to až několik hodin před spánkem
- investujte do kvalitní matrace a lůžkovin
- choďte spát a vstávejte ve stejný čas
- Dejte sbohem cigaretám a alkoholu
Podle studií se během menopauzy riziko infarktu u žen zvyšuje. Proto je důležité o zdraví pečovat a ne mu ještě takzvaně házet klacky pod nohy. Kouření, nebo častá konzumace alkoholu organismus zbytečně zatěžuje a v horším případě může způsobit vážné onemocnění.
Možná jste také netušili, že alkohol má mnoho kalorií a to s nulovou výživovou hodnotou. Proto se nehodí do žádného stravovacího režimu. Cigarety jsou další hrozbou pro váš organismus, která s sebou nese zdravotní rizika, jako je rakovina plic nebo třeba mrtvice.
Jak na snížené libido v menopauze? Těchto 5 sexuálních pozic pro ženy vás přivede k orgasmu. Nenechte vyhasnout jiskru ve vaší ložnici.
- Zkuste sílu přírody
Ještě předtím, než sáhnete pro pilulku z lékárny pro utišení bolesti, zkuste najít pomoc v přírodě. Její síla vám může efektivně ulevit od bolesti a to bez škodlivých chemických látek. V kamenných prodejnách nebo na internetu najdete různé čajové směsi, tinktury, nebo kapsle, které obsahují vhodnou kombinaci bylinek určené pro ženy v přechodu.
Za vyzkoušení rozhodně stojí Menoxin, Feminus nebo Menox 45, u nichž víme, že dokážou snížit negativní příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, nespavost, deprese, změny nálad, apod…
Jejich užívání je velmi jednoduché a rychlé. Jen počítejte s tím, že se efekt může dostavit za delší čas v porovnání s klasickými tabletkami z lékárny. Rozhodně si také pečlivě přečtěte složení a ještě před pravidelným užíváním se poraďte s vaším lékařem, zda je konkrétní doplněk stravy pro vás vhodný.
Při nákupu přírodních doplňků stravy vždy upřednostňujte kvalitu nad kvantitou. Nakupujte je pouze u prověřených prodejců, které mají vysoké hodnocení na internetu od nakupujících.
- Přestaňte se stresovat a věnujte se více sobě
Klimakterium většinu žen potkává v období, kdy už jsou jejich děti osamostatněné a mají svoje rodiny. Proto je nejvyšší čas začít se zase věnovat sama sobě. Každý den si vyhraďte alespoň 1 hodinu, kterou strávíte něčím pro vás příjemným.
Může to být čtení knížky, procházka venku, nebo třeba učením se nové dovednosti. Přestaňte se stresovat z maličkosti a začněte brát život více s lehkostí. Užívejte si přítomného okamžiku a berte každý nový den jako dar.
- Choďte na preventivní prohlídky
Říká se, že prevence je půlka zdraví. A to nejen v souvislosti se zdravou stravou a pohybem, ale také v rámci lékařských prohlídek. Čím je člověk starší, tím je riziko různých onemocnění vyšší, proto je důležité nezapomenout na pravidelné krevní testy a vyšetření.
Díky preventivním prohlídkám může váš lékař včas zjistit počátek nemoci a předejít často fatálním následkům. Mějte na paměti, že šance na uzdravení je u počátečního stádia onemocnění daleko vyšší, než u pokročilé nemoci. Už jen z tohoto důvodu není vhodné preventivní prohlídky zanedbávat.
Nepodceňujte situaci, menopauza a zdraví srdce jsou úzce spojení
Hormonální změny, které s sebou přináší klimakterium mají vliv nejen na bušení srdce v menopauze, ale také na další metabolické procesy v těle. Žena se může setkat s nespočetným množstvím symptomů a problémů. V prvé řadě je však důležité s menopauzou nebojovat a zbytečně se jí nestresovat.
Berte toto období jako nezbytnou součást určité fáze vašeho života. Podstatné je zaměřit se na celkové zdraví a to tím, že budete dodržovat zásady správného životního stylu a chodit na pravidelné preventivní prohlídky. Jen tak budete schopni v menopauze ochránit srdce a předejít dalším vážným onemocněním.
Přibrala jste v menopauze a nemůžete se tukových polštářků na břichu zbavit? Odtajníme vám 9 způsobů, jak účinně bojovat s kily navíc.
Napsat komentář