Chcete se vyhnout přibírání v menopauze? Dopřejte si kvalitní spánek

Období menopauzy s sebou přináší mnoho nechvalně známých projevů, které souvisí s rozkolísanými hladinami hormonů. Jde například o návaly, podrážděnost, nebo nežádoucí přírůstek centimetrů v pase.

Podle studií je právě přibírání na váze v menopauze pro mnoho žen jeden z nejhorších symptomů tohoto období. Chcete předejít kilům navíc? Pro úspěšné hubnutí v menopauze je důležité si dopřát nejen zdravý jídelníček a dostatek pohybu, ale také kvalitní spánek. Prozradíme vám, jak spolu souvisí menopauza, přibírání na váze a spánek a zároveň poradíme 7 tipů na jeho zlepšení.

Menopauza a přibírání na váze: kvalita spánku ovlivňuje řadu procesů v těle

Po dlouhou dobu byl spánek chápán pouze jako činnost, která pomáhá k odpočinku organismu. Avšak jeho stále častější a podrobnější výzkumy ukazují, že je jeho přínos pro tělo daleko důležitější.

Během spánku dochází nejen k uvolnění a regeneraci těla, ale také k dalším důležitým procesům, jako je například správná produkce hormonů. Proto může dlouhodobě nedostatečný a nekvalitní spánek vést nejen k obezitě, ale také k vážným onemocněním.

Proč ženy v menopauze špatně spí?

Špatné usínání, nebo časté buzení během spánku také patří mezi symptomy typické pro období přechodu. Za narušení běžného režimu spánku v přechodu může nejen hormonální bouře, ale také nevyrovnané psychické rozpoložení.

Klimakterium je totiž složité období, které není jenom o ztrátě menstruace, nebo padání vlasů, ale také o tom, že příroda dává ženě jasně najevo, že se stáří pomalu blíží. A to může být pro nejednu ženu velmi stresující a deprimující.

TIP: Máte problémy s hubnutím, kvůli nedostatku času na přípravu zdravějších pokrmů? Možná vám mohou pomoci proteinové balíčky jídel, které jsou nejen chutné, ale především jednoduché a rychlé na přípravu.

Jak souvisí spánek a přibírání na váze v menopauze?

Nedostatek spánku má vliv na celou řadu procesů v těle. Proto dbejte na jeho dostatečnou míru nejen během hubnutí v menopauze. Jeho kvalita pravděpodobně ovlivňuje produkci hormonu ghrelinu a leptinu, které jsou označovány za hormony hladu.

Nekvalitní, nebo krátký spánek má pak za následek zvýšený hlad a chutě, takže sníte daleko více jídla, než kdybyste si dopřáli alespoň 7 hodin v posteli.

Unavený člověk má daleko horší rozhodovací procesy a jeho sebeovládání je na nulovém bodu. Jeho mozek je v útlumu, a proto si vybírá jednodušší řešení problému. Takže se není čemu divit, že místo hodiny v posilovně ji radši stráví na gauči před televizí.

Dreamly recenze: porazte poruchy spánku či příčiny nespavosti

Hubnutí v menopauze může překazit stres

Podle průzkumů je toho daleko víc. Málo spánku a jeho podprůměrná kvalita totiž úzce souvisí s hormonem stresu kortizolem. A jak určitě tušíte, tak zvýšený stres může zásadně ovlivnit váš apetit. Především ženy často deprese a stresující situace takzvaně zajídají různými sladkostmi, nebo nezdravými potravinami.

Odborně se tomuto nešvaru říká emoční jedení. Přechod u ženy může být právě jednou z velmi stresujících situací, kdy ženy místo vhodné diety, raději sáhnou po tabulce čokolády a následně si stěžují na přibírání v menopauze.

Jak zhubnout v menopauze? Porazte břišní tuk jednou provždy. Seznámíme vás s 9 způsoby, jak s ním účinně bojovat.

Jak se vyspat do růžova? 7 tipů na zlepšení spánku

Jak asi sami tušíte, spánek je pro váš organismus nenahraditelný. Proto je doslova životně důležité se na něj zaměřit a to nejen během hubnutí v menopauze. Kvalitní a dostatečný spánek vám pomůže zajistit lepší imunitu a podpořit vaše celkové zdraví.

Kromě toho, že byste měli dbát na jeho pravidelnou délku, která je kolem 7 hodin, tak byste se měli také zaměřit na jeho kvalitu. Jak na to? Prozradíme vám 7 tipů, jak vylepšit váš spánek.

  1. Večeře by měla být lehká a bez sklenky alkoholu

Aby tělo mohlo dobře během spánku regenerovat, nesmíte ho zbytečně na večer zatěžovat. Tučná jídla, nebo sklenička alkoholu možná uspokojí vaše chutě, ale tělu rozhodně neprospěje. Místo toho, aby se zaměřilo na opravné funkce, musí organismus vydat energii navíc na zpracování nezdravého jídla.

Stejně tak je to s alkoholem, který představuje pouze prázdné kalorie bez žádných zdravotních benefitů. Vyhnout byste se měli i pití kávy pár hodin před spánkem. Obsahuje totiž kofein, který se řadí mezi stimulanty.

  1. Omezte večer používání elektronických zařízení

Pokud se pravidelně díváte před ulehnutím do postele na televizi, nebo projíždíte sociální sítě, může se stát, že budete mít velký problém usnout. Elektronická zařízení vyzařují modré světlo, které má v našem organismu vliv na tvorbu melatoninu.

Proto alespoň 2 hodiny před spaním elektronická zařízení omezte na minimum, nebo je nejlépe nahraďte třeba knížkou. V případě, že potřebujete pracovat pozdě do noci, pořiďte si speciální brýle, které modré světlo potlačují.

Proerecta WOMEN: Získejte 2 balení + 1 Zdarma

  1. Vyvětrejte a spěte v chladné místnosti

Dostatečný přísun kyslíku je pro člověka životně důležitý. Aby organismus mohl správně fungovat i přes noc, je důležité ložnici, nebo místnost, ve které spíte dostatečně vyvětrat. Vzduch by měl být lehký a nevydýchaný.

Optimální teplota pro spánek je mezi 16 až 20 stupni. Přetopená ložnice vám způsobí nadměrné pocení, které vyústí v žízeň a nakonec budete muset vstávat a napít se uprostřed noci. Naopak velmi nízké teploty mohou způsobit prochladnutí.

  1. Zamezte hluku a zatemněte

Než se uložíte ke spánku dostatečně připravte vaši místnost. Kromě udržování optimální teploty a kyslíku nezapomeňte také zavřít dveře, nebo okna. Omezte všechny elementy, které by vás mohly vyrušit ze spánku.

Základem pro kvalitní spánek je samozřejmě tma. Proto pokud máte v blízkosti vašeho domu například pouliční osvětlení, pořiďte si kvalitní žaluzie, nebo závěsy. Jestli ani to nepomůže, není nic jednoduššího než si pořídit masku na oči.

  1. Pokuste se usínat vždy ve stejný čas

Abyste dosáhli kvalitního hlubokého spánku, který předchází přibírání v menopauze, musí mít tělo určitou spánkovou rutinu. O co se jedná? Nejde o žádnou složitost, stačí se zaměřit pouze na hodiny.

Pokuste se usínat a vstávat ve stejný čas. A to nehledě na to, jestli je týden, nebo víkend. Tělo se rytmu přizpůsobí, bude vědět, kdy se chystáte do postele a vy budete daleko více odpočatí.

Menopauza a přibírání na váze spolu úzce souvisí. Předejděte vzniku nevzhledných tukových polštářků vhodnou stravou. Ukážeme vám, jaká dieta je vhodná v menopauze.

  1. Matrace, lůžkoviny aneb vše se počítá

Potíte se v létě pod peřinou a v zimě zase naopak mrznete? Pořiďte si kvalitní deku, která je vhodná na určité roční období. Stejně tak je důležitý výběr matrace a polštáře.

Pokud se budíte s bolavými zády, bude problém nejspíš v jedné z těchto věcí. Kvalitní a zdravotní matrace, nebo polštář není levnou záležitostí, ale pamatujte, že kvalitní a zdravý spánek je k nezaplacení.

  1. Vsaďte na přírodu

Udělali jste, co jste mohli a pořád se vám nedaří usnout? Ještě předtím, než zamíříte k lékaři, zkuste zavolat na pomoc přírodu. Bylinky ukryté v přírodních doplňcích stravy vám mohou pomoci zklidnit mysl a navodit kvalitní spánek.

Jejich velkou výhodou je složení, které obsahuje pouze výtažky z bylin, a proto nezpůsobují závislost na rozdíl od některých medikamentů. Jedním z takových je i Dreamly, který je dokonce vyrobený v České republice.

Jak zhubnout v menopauze? Chce to trpělivost

Přibírání na váze v menopauze ovlivňuje mnoho faktorů. Od toho co jíte, přes vaše psychické zdraví, až po váš spánek. Ze všeho nejdříve je však důležité přicházející klimakterium přijmout a nebojovat s ním.

Mnoho žen se cítí ve stresu, protože si s nástupem menopauzy připadají staré a místo aby o sebe pečovaly, začnou dělat pravý opak. Dobré psychické rozpoložení je základem pro to, jak úspěšně zhubnout v menopauze. Buďte trpělivé a výsledky se určitě dostaví, chce to jen čas.