Ženský přechod začíná poklesem hladiny estrogenu, obvykle několik let před poslední menstruací a trvá ještě několik let potom. Poslední menstruaci odborníci říkají menopauza. První příznaky přechodu ženy zaznamenají okolo 45. roku věku. Pravidelné měsíční krvácení ztratí asi v rozmezí 49 až 51 let. Obtíže spojené s přechodem končí kolem 55 let. Jiným názvem se přechodu také říká klimakterium.
Příčinou vzniku mužského přechodu je postupné snižování hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu. Testosteron je steroidní hormon produkovaný specializovanými Leydigovými buňkami ve varlatech. Ovlivňuje vývoj spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků, mezi které patří nárůst svalové hmoty, prohloubení hlasu a růst ochlupení. K poklesu testosteronu dochází už kolem 30. roku života, první příznaky přechodu se však projevují většinou až později.
Přechod u žen
V ženském těle dochází v období klimakteria k hormonálním změnám. Vyhasíná funkce vaječníků. V souvislosti s tím dochází ke změnám ve všech dalších orgánech, které jsou na vaječníkové hormony citlivé, a takové receptory jsou překvapivě třeba i v oblasti trávicího systému či kůže.
Příznaků klimakteria jsou popsány stovky, mezi hlavní patří:
- návaly horka, noční pocení
- nespavost, nervozita, úzkost, deprese
- ztenčení a snížení pružnosti kůže a sliznic
- pocity suchosti, pálení, řezání, bolestivého močení, bolesti při pohlavním styku, snížení libida
- osteoporóza, kardiovaskulární potíže
Přechod u muže
U mužů neprobíhá vyhasínání hormonů tak bouřlivě jako u žen. Mužský přechod se odborně nazývá andropauza. Andropauza označuje stav, který postihuje muže po 50. roce věku. Pojem andropauza byl poprvé použit v roce 1944. První studie o této problematice vyšla roku 1946.
Znáte, těchto 6 tipů, jak poznat muže v přechodu neboli v Andropauze
Andropauza – příznaky:
- ztráta sexuálního libida
- oslabená erekce až dysfunkce, předčasná ejakulace, poruchy plodnosti
- častější noční močení, návaly horka a pocení
- kardiovaskulární problémy s rizikem infarktu
- častá únava a malátnost, nechuť do života, podrážděnost, deprese
- problémy s koncentrací, výpadky paměti, problémy se spánkem
- viditelný úbytek svaloviny, přibývání tuku i bez změny stravovacích návyků
- řídnutí a slábnutí kostí, bolesti kloubů a svalů i bez revmatického onemocnění
- padání vlasů, řídnutí ochlupení, suchá, jemnější kůže bez lesku
Srovnání přechodu u ženy a u muže
Mezi menopauzou a andropauzou existují podstatné rozdíly. Ten největší se týká rozšíření tohoto problému v populaci. Menopauze se dříve nebo později nevyhne žádná žena, andropauza naopak zdaleka všechny muže nepostihuje. Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace.
Má smysl se připravovat na menopauzu? Případně jak?
V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy. Mužský přechod totiž vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím.
Dalším rozdílem je rozdílný průběh přechodu u obou pohlaví. Ženský přechod probíhá rychleji a objevuje se dříve, obvykle mezi 45 – 55 lety. U mužů je pokles hormonální hladiny pozvolnější, zhruba o 1 až 2 % ročně, a příznaky tak nemusejí být tolik patrné.
Feminus přírodní estrogen: Přípravek, který zvyšuje hladinu estrogenu
Mužský přechod pak začíná o něco později, typicky mezi 50 – 60 lety. Podstatným rozdílem je i to, že zatímco žena po dokončení menopauzy již není schopná přivést na svět dítě, mužské reprodukční schopnosti nejsou zásadně ovlivněny.
Dá se andropauza léčit?
Léčba andropauzy spočívá v tlumení příznaků, ale lze ji též zaměřit přímo na příčinu těchto potíží a dodávat mužům chybějící mužské hormony. Ty by však měly být podávány až po důkladném zvážení zdravotního stavu. Je nutné nejprve provést příslušná laboratorní vyšetření a posoudit mužův životní styl, ať už obvodním lékařem, urologem, sexuologem, endokrinologem nebo andrologem. Nezbytnou podmínkou je vyšetření prostaty. Je vhodné taktéž absolvovat vyšetření hustoty kostí.
11 osvědčených rad žen, jak snižovat příznaky menopauzy
Hormonální léčba je statisticky podávána méně než polovině mužů, kteří podstoupí vyšetření. Některým mužům ani nelze tuto léčbu předepsat. Jde o muže se zhoubným onemocněním prostaty, prsu a hypofýzy a o ty, kteří trpí spánkovou apnoe.
Jak zmírnit projevy menopauzy a andropauzy
Sníženou hladinu hormonů je možné zvýšit tzv. substituční terapií. Tato léčba však má svá rizika. Příznaky lze bezpečněji mírnit různými doplňky stravy, které se volně prodávají v lékárnách. Důležitá jsou i různá podpůrná opatření, mezi která patří pravidelná fyzická aktivita a správná životospráva. Ta zahrnuje dodržování pitného režimu. V jídelníčku by neměl chybět vitamin A, B, C, E, magnesium, zinek, mangan, selen a vápník.
Nezapomeňte, že detoxikace organismu je velmi důležitá a měla by se aplikovat, alespoň 1 ročně
Některé přírodní látky stimulují produkci hormonů v pohlavních žlázách a nadledvinkách. Z tradiční medicíny má tyto účinky například kotvičník zemní. S psychickými problémy pomohou přípravky s výtažky třezalky. Sexuální potíže umí částečně redukovat kořen kopřivy a ženšen. Mezi další podpůrné byliny patří šalvěj a ploštičník a potraviny s vysokým obsahem isoflavonoidů (fytoestrogenů). Ženy by se měly vyhýbat tučným, ostrým jídlům, alkoholu a kouření.
Stejně tak i mužům prospěje omezení kouření a umírněná konzumace alkoholu. Jako ženám jim hrozí osteoporóza, proto by měli dbát na dostatečné množství nejen vápníku, ale také hořčíku, vitamínu K2 a vitamínu D. Hladinu pohlavních hormonů pomáhá držet na odpovídající úrovni vitamín C a kyselina listová. Mírná, ale soustavná fyzická aktivita výrazně zvyšuje hladinu testosteronu v krvi.
Cvičení způsobuje uvolňování hormonů štěstí, které způsobí, že se budete cítit lépe nejen fyzicky, ale i psychicky. Samozřejmě i koníčky a volnočasové aktivity jednotlivě nebo s partnerem, zlepšují náladu a zvyšují sebevědomí. Velmi dobrou zbraní v boji s příznaky přechodu je dostatek kvalitního spánku. Nejvíce testosteronu se v těle tvoří především ve fázi hlubokého spánku.
Napsat komentář