Menopauza a výtok: je to normální a co s tím dělat?

Menopauza představuje pro mnoho žen okamžik, kdy už nemusí řešit typicky ženské problémy, jako je například menstruace nebo poševní výtok výtok.

Jenže oboje se u žen může objevit v pokročilejším věku, v průběhu menopauzy. Klimakterium neboli menopauza, nastává u žen typicky okolo 50. roku života – někdy se může ale objevit i dřív, není to až taková výjimka. Protože se tomuto tématu úzce věnujeme, snažíme se formou článků ostatním ženám pomáhat. Nyní si rozebereme výtoky v menopauze.

Menopauza: co si pod ní představit?

Novým čtenářkám v rychlosti vysvětlíme, co je to klimakterium neboli menopauza. Pokud víte, o co jde, můžete přejít níže k hlavnímu tématu. Menopauza je přirozenou součástí každé ženy. Nastává, jakmile žena překročí hranici 12 měsíců od poslední menstruace. Vždy je ale potřeba, aby menopauzu potvrdil také lékař.

Změny, které k menopauze spějí, ale začínají mnohem dřív. Ze všeho nejdřív začne postupně klesat produkce estrogenu a progesteronu. Jakmile klesne pod určitou hranici, nastávají viditelné příznaky menopauzy.

Někdy se může stát, že se objeví slabé krvácení v menopauze. Podívejte se, co v takovém případě dělat, a co to může znamenat.

Měnící se hladina hormonů má na každou ženu trochu jiný vliv. A právě s tím je spojen také výtok v menopauze. Může být podle hladiny hormonů silnější nebo naopak slabší.

Vaginální výtok je téměř běžný a normální po celý život ženy a jiné to není ani při výtoku v menopauze. Často se objevuje, pokud je potřeba upravit vaginální pH, typicky třeba při boji s infekcí. Pokud je výtok v menopauze opravdu silný a dlouhotrvající, měly byste mu věnovat větší pozornost.

TIP: Doplňte si estrogen, aby byly vaše hodnoty v normálu. Budete se cítit vitálněji, klidněji s menšíma návaly horka.

Jak od sebe rozeznat zdravý výtok a abnormální vaginální výtok v menopauze

Samozřejmě nemusí být vždy úplně snadné rozeznat, jaký poševní výtok je ještě v pořádku, a kdy se naopak mít na pozoru a ideálně navštívit lékaře.

Většina žen má ale výtokem zkušenosti, protože se objeví několikrát během jejich života. Není pak až takový problém poznat, kdy je vaginální výtok nepřirozený.

Menopauza s sebou přináší také nepříjemné příznaky. Víte, které to mohou být? Setkat se s některými můžete už před začátkem menopauzy.

Silná menstruace v menopauze: co dělat?

Zdravý vaginální výtok

Přestože se běžně výtok u žen liší, má shodné rysy, kdy ho můžeme považovat za přirozený a normální. Normální poševní výtok, se kterým si nemusíte lámat hlavu, je bílé barvy, případně čirý.

Jeho konzistence není hustá a může být naopak lehce vodová. Důležité je věnovat pozornost takové detailu, jako je zápach – přirozený a zdravý výtok nemá silný zápach.

Nepřirozený výtok v menopauze

Ovšem nepřirozený poševní výtok, kterému byste měly věnovat pozornost, má naopak jiné vlastnosti. Není tak složité si všimnout, že něco není v pořádku. Doporučujeme se zaměřit na barvu a zápach výtoku v menopauze, protože toho nejvíce prozradí.

 • Hustý bílý výtok s hustou konzistencí by mohl znamenat kvasinkovou infekci.
 • Šedivý výtok může být způsoben bakteriální infekcí.
 • Zelenožlutý výtok může být příznakem vaginálního zánětu nebo jiného onemocnění.
 • Růžový až hnědý výtok značí příměs

Právě příměs krve je abnormální a rozhodně by se neměla objevit ve výtoku po menopauze. Může to značit různé jiné zdravotní problémy a je vhodné navštívit lékaře. Mezi další signály, které značí, že s výtokem v menopauze není něco v pořádku, mohou být zápach, podráždění nebo bolestivý styk.

Vyzkoušely jsme Proerecta WOMEN. Doplněk stravy určený pro ženy nejen v menopauze

Proč nastává vaginální výtok v menopauze

Samotný poševní výtok během menopauzy nemusí znamenat vůbec nic. Zkrátka čas od času nastane. Proč se tak ale děje?

Většinou je dáno to vlivem změn v našem organismu. Podle odborníků existuje hned několik důvodů, proč se u žen v menopauze také objevuje vaginální výtok.

Feminus přírodní estrogen: Přípravek, který zvyšuje hladinu estrogenu

Pokles hladiny hormonů

Jakmile v organismu dojde ke snížení hladiny hormonů, jako je především estrogen a progesteron, může se objevit také výtok. Během menopauzy jsou hladiny hormonů mnohem nižší, než bylo tělo zvyklé. To může zapříčinit například sušší pochvu a její snadnější podráždění, takže reaguje výtokem.

Víte, že menopauza není jedinou hormonální změnou v životě ženy. Podívejte se, jaké jsou nejčastější hormonální změny v životě ženy.

Změny kůže a její ztenčení

Postupem času, a zejména pak během menopauzy, nastává ztenčení kůže pochvy. Je jemnější a tenčí, to může znamenat mnohem více podráždění než dříve. To samo o sobě může opět vyvolávat výtok. Zároveň je takové prostředí náchylnější na infekce, které jsou opět spojené s vaginálním výtokem nejen v menopauze.

Úprava vnitřního prostředí vagíny

Všechny změny ve vagíně jsou spojeny se změnou vnitřního prostředí. Například ztenčení vaginálních stěn nebo zúžení může mít za následek vaginální suchost. Tu organismus opět může řešit výtokem. Stejně tak i jiné změny v pochvě během menopauzy.

TIP: Objevte léčivou sílu konopí ukrytou v české kosmetice Carun

Jak dlouho výtok v menopauze trvá

Není možné jednoznačně určit, jak dlouho by měl vaginální výtok v menopauze trvat. Samozřejmě má každá žena jiný organismus, proto může i výtok v menopauze trvat různě dlouho. Obecně ale platí, že čím nižší hladinu hormonů máte, tím méně výtoku by se mělo objevit. Během menopauzy by tak výtoky neměly být příliš silné nebo dlouhotrvající.

Navíc, jestliže jste právě vstoupila do menopauzy, mohou být výtoky spojeny právě s hormonálními změnami. V takovém případě prochází ženský organismus velkou změnou a vše by se mělo během 1 roku uklidnit. Samozřejmě je dobré průběh menopauzy konzultovat s odborníky.

Co dělat, jaká je první pomoc vaginálních výtoků

Poševní výtok rozhodně není příjemný. Na druhou stranu existuje několik rad, se kterými ho zvládnete mnohem lépe.

 • Základem je pohodlné spodní prádlo, které pravidelně měníte, pokud je vlivem výtoku mokré.
 • Pokud je výtok příliš silný, použijte obyčejnou neparfemovanou vložku.
 • Oblast pochvy při výtoku pravidelně umývejte čistou vodou, nepoužívejte mýdlo ani jiné přípravky.
 • Po umytí nezapomeňte pochvu dobře vysušit.

7 tipů, jak chránit zdraví při menopauze

Kdy navštívit lékaře s výtokem v menopauze

Jak už jsme zmínili, výtok v menopauze je normální. Pokud ovšem máte pochybnosti, je určitě vhodné navštívit lékaře. Pokud máte jakékoli obavy, lékař vám je s největší pravděpodobností vyvrátí, nemáte se čeho bát. Existují však příznaky, se kterými je téměř vždy vhodné se při výtoku obrátit na lékaře.

 • Pokud se objeví ve výtoku krev v období menopauzy nebo po ní
 • Velmi silný nepříjemný zápach výtoku
 • Svědění pochvy, zarudnutí
 • Bolestivé močení
 • Bolestivý pohlavní styk
 • Různé typy vyrážek

Lékař vás potom prohlédne, většinou se nejedná o nic vážné. Nicméně vám předepíše vhodné léky nebo jiné přípravky, se kterými se obtíží rychleji zbavíte a usnadní vám každodenní život.