Slabé krvácení po menopauze: co to znamená? Mám se obávat?

Menopauza je u žen staršího věku přirozená. Nastává někdy okolo 40 až 60 roky života. Projevuje se především tím, že žena po menopauze už nemenstruuje a neměla by ani otěhotnět – existují ale případy, kdy ženy otěhotněly, nicméně je jich naprosté minimum.

Menopauza neboli období přechodu je doprovázeno mnoha příznaky, které mohou v některých případech ženy až omezovat v běžném životě.

Menopauza neboli klimakterium

Jednoduše by se menopauza dala shrnout jako konec mateřských povinností. Najednou začnete mít více času na sebe, a navíc se nemusíte během sexu stresovat, že otěhotníte.

Vaječníky u žen po menopauze už nejsou aktivní, to je také důvod, proč dochází k vymizení menstruace. Během menopauzy se snižuje hladina ženského hormonu estrogenu, který má ale mimo jiné vliv také na libido.

Častým omylem žen je, že po menopauze už nebudou sexuálně aktivní. Opak je ale pravdou. Sexualita žen v menopauze a po ní může být ještě vyšší, protože opadne stres, aby žena neotěhotněla.

Slabé krvácení po menopauze

Krvácení během menopauzy je naprosto normální. Ovšem, co dělat, když se objeví krvácení po přechodu? Nejdříve se ujistěte, že už je to rok, co jste měla naposledy menstruaci.

Pokud ne, je možné, že jste ještě stále v přechodu, protože menopauza je u žen různě dlouhá a vždy může probíhat odlišně. Pokud jste si jistá, že už je to 12 měsíců od vaší poslední menstruace (nebo déle), je na místě navštívit lékaře, který vás vyšetří a zjistí příčinu.

TIP: Co to je premenstruační syndrom neboli PMS a jak výrazně snížit jeho příznaky? Vhodné i pro ženy právě v menopauze.

Může krvácení po menopauze znamenat rakovinu?

Pokud začnete hledat na internetu slabé krvácení po menopauze, můžete zjistit, že se jedná o riziko rakoviny dělohy. Rádi bychom vás ujistili, že příčin krvácení po menopauze může být daleko víc, a ne všechny znamenají rakovinu.

Můžete zůstat v klidu, protože panika a špatný psychický stav vám na zdraví nepřidá. Objednejte se ke svému lékaři, popište mu své problémy a nedělejte předčasné závěry.

Někdy může pomoct udělat si test na menopauzu, můžete tak zjistit, jestli už jste v přechodu.

Nikdy ovšem neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dřív zjistíte, o co přesně se jedná, tím lepší bude vaše situace, tím vyšší šanci budete mít na vyléčení i v případě rakoviny. Ženy si často krvácení pletou s poraněním a odmítají ho právě proto, že už by se po menopauze vyskytovat nemělo. Nicméně krvácení po přechodu je opravdu varovným signálem.

Jaké mohou být důvody krvácení po přechodu

Jestliže je už žena po přechodu, tedy je to více než 12 měsíců od poslední menstruace, opravdu by ke krvácení docházet nemělo. Pokud se krvácení po menopauze objeví (klidně i slabé), může to být příznak zdravotního problému, který je vhodné řešit s lékařem. Podívejte se, co vše může krvácení po menopauze znamenat.

  • Zánět děložní sliznice nebo děložního hrdla
  • Zranění v oblasti pánve nebo v děloze
  • Vedlejší účinky některých léků, které pravidelně užíváte (typicky léky na ředění krve, případně nějaká hormonální léčba)
  • Ztenčování děložní sliznice
  • Ztenčování vaginální sliznice
  • Děložní polypy, tedy nezhoubné výrůstky v děložní dutině
  • Krvácení z močových cest

Kdy navštívit lékaře, když krvácím i po menopauze?

Kdy navštívit lékaře, když krvácím i po menopauze?

Pokud se u vás objeví slabé krvácení po menopauze, rozhodně na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Krvácení po přechodu totiž není přirozené a téměř vždy značí nějakou zdravotní komplikaci, která klidně nemusí znamenat nic vážného, ale určitě by vás měl vyšetřit lékař.

Součástí krvácení po menopauze jsou i typické příznaky menopauzy

Pokud se u vás krvácení po menopauze vyskytne, většinou s sebou přináší také typické příznaky menopauzy. Mohly se u vás probudit hormony, i když je velmi nakrátko. Znamená to, že můžete opět očekávat návaly horka, nadměrné pocení a další příznaky, které jsou s přechodem spojeny.

  • Návaly horka a nadměrné pocení, a to zejména v noci
  • Změny krevního tlaku a s tím spojená malátnost
  • Nespavost a podrážděnost, někdy dokonce úzkosti
  • Deprese – ano, skutečně ženy během menopauzy mohou propadnout vlivem hormonálních změn i depresi, aniž by si to uvědomovaly.

Přečtěte si, jaké jsou další příznaky menopauzy. Vše jsme pro vás detailně popsali v našem článku.

Nejčastější otázky ke krvácení po menopauze

Opravdu je krvácení po menopauze ojedinělé?

Ano, žena by po menopauze krvácet neměla, protože dochází k utlumení vaječníků a celkově ke snížení ženského pohlavního hormonu estrogenu, který mimo jiné vaječníky také produkují.

Je přirozené, když žena po menopauze nekrvácí. Nicméně vždy je důležité si uvědomit, jestli krvácení nastalo až po 12 měsících od posledního krvácení. Pokud ne, mohou to být ještě dozvuky probíhající menopauzy.

Má menopauza a období po menopauze vliv na sexuální život?

Určitě ano, ale rozhodně ne v negativním slova smyslu. Pokud některé ženy přijdou vlivem menopauzy o své libido, existují různé doplňky stravy, jak libido opět zvýšit.

Například můžete vyzkoušet Proerecta WOMEN. Většinou se ale ženy libidu těší a sex si užívají, protože se nemusí stresovat, že otěhotní. Ženy se shodují, že sex po menopauze je minimálně stejně dobrý jako před ní.

Opravdu nemůže žena po menopauze otěhotnět?

Není to pravděpodobné. Pokud je žena po přechodu, otěhotnět by už neměla. Existují však případy, kdy žena i přesto otěhotněla. Riziko je však naprosto minimální a prakticky je to téměř nemožné.

Je opravdu nutné navštívit lékaře při krvácení po menopauze?

Ano, a to vždy – ať už je krvácení slabé nebo silné, nezáleží na tom. Jakékoli krvácení po menopauze je nezvyklé. Pokud si nejste vědomé toho, že byste se jakkoli poranily a skutečně jde o menstruaci po přechodu, nechte se vyšetřit lékařem.

Jak zmírnit obtíže spojené s příznaky menopauzy?

Existují různé přírodní doplňky stravy, které vám mohou pomoct. Jedny z takových jsou například Menoxin, Feminus nebo Menox 45, které zmírňují projevy menopauzy, jako jsou návaly horka, náladovost či únava. Pokud už ale užíváte nějaké léky na tyto komplikace, poraďte se se svým lékařem. Jinak mohou i zmíněné doplňky stravy sloužit jako prevence.