Jak je to s otěhotněním po 40?

Každá žena se narodí s jedním až dvěma miliony vajíček. Jejich množství se každý měsíc po stovkách snižuje. Po dosažení menopauzy zůstane ženě přibližně sto vajíček.

Klesající počet a kvalita vajíček přispívají ke snížení plodnosti. Přesto to automaticky neznamená, že nemůže otěhotnět. Pojmy menopauza a těhotenství se tedy u téže ženy nemusejí nutně 100% vylučovat.

Snižte negativní příznaky menopauzy dvě nejlepšími doplňky stravy: Menoxin nebo Menox 45

S čím počítat v těhotenství po 40

Zatímco v sedmdesátých letech rodilo po čtyřicítce v Česku ročně asi tisíc žen, v posledních letech jejich počet šplhá ke třem tisícům. České matky stárnou. Průměrné české rodičce je kolem třicítky.

Většina rizik u starších matek spojených s těhotenstvím je zhruba dvojnásobných ve srovnání se ženami, které čekají dítě v optimálním věku, tedy zhruba 25 let. Jde třeba o častější spontánní potraty, předčasný porod a nižší porodní váhu dítěte.

Vyzkoušela jsem přírodní estrogen Feminus a byla jsme ohromena

Stav matky navíc mohou komplikovat její vlastní onemocnění, jako je třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Zvyšuje se taktéž riziko preeklampsie. Většina starších rodiček je často adeptkami na porod císařským řezem, což s sebou nese další rizika.

Těhotenství po 40 letech bude stát matku mnohem více energie. Pokud v takhle pozdním věku otěhotní poprvé, je velká pravděpodobnost, že dítě zůstane jedináčkem. Matce nemusí být zrovna příjemné, že ji ostatní děti na hřišti budou oslovovat babičko.

Má těhotenství po 40 letech vůbec nějaké výhody?

 Těhotných po čtyřicítce stále přibývá. Velkou roli v tom hrají právě metody asistované reprodukce. Přestože z biologického hlediska je to nepřirozené a přináší to s sebou spoustu etických otázek, z vyššího rodičovského věku vycházejí i určité výhody.

Výhody otěhotnění po 40:

  • sociální zajištění
  • větší trpělivost s tzv. vymodleným dítětem
  • starší matky se snadněji vzdají svých koníčků a nemají pocit, že jim něco uniká
  • lepší organizace času
  • volné finanční prostředky pro občasné hlídání

Vím, jak zvětšit přírodně prsa i po 40

Byliny zvyšující šanci na otěhotnění po 40

  1. Kontryhel podporuje správnou funkci hormonálního cyklu ženy. Tato léčivka posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí.
  2. Meduňka stimuluje dělohu a pomáhá na nepravidelnosti menstruačního cyklu stejně jako heřmánek.
  3. Šalvěj je podobná ženským hormonům estrogenům a tradičně se používala při léčbě neplodnosti.
  4. Sporýš lékařský působí příznivě na ženské orgány, ovlivňuje činnost dělohy, zlepšuje funkci vaječníků.
  5. Na mužskou plodnost působí prášek z kořene jihoamerické rostliny Maca.
  6. Brahmi je tradičně užívaná bylinka indické ajurvédské medicíny pro léčbu mužské a ženské neplodnosti.

Snížení ženského libida v menopauze aneb, jak to zlepšit?

Rizika těhotenství po 40

Největším strašákem otěhotnění po 40 je vysoká pravděpodobnost výskytu různých chromozomálních vad. Jde o poškození genetické výbavy, která se projevují různými  onemocněními v dětském nebo pozdějším věku.

U maminek po čtyřicítce se lékaři setkali s těmito abnormalitami sedmkrát častěji než u matek mladších. Vyšší věk matky je také faktor, který může způsobit předčasný porod nebo vést k narození dítěte o nízké porodní hmotnosti. Zaznamenána byla také vyšší novorozenecká úmrtnost.

Porovnejte si rostoucí pravděpodobnost výskytu Downova syndromu pro věk:

  • 15 – 19 let – 1 : 1600
  • 20 – 24 let – 1 : 1400
  • 25 – 29 let – 1 : 1100
  • 30 – 34 let – 1 : 700
  • 35 – 39 let – 1 : 240
  • 40 – 44 let – 1 : 70
  • 45 – 49 let – 1 : 20

TIP: 5 tipů na alternativní léčbu menopauzy

Známe odpovědi na těhotenství po 40

Otěhotnění po 40

Pokud se i přes zmíněná rizika rozhodnete pro těhotenství ve vyšším věku, musíte počítat s tím, že neotěhotníte na povel. Na místě je i konzultace vašeho zdravotního stavu s obvodním lékařem či rovnou gynekologem.

Statistika je neúprosná, prognóza doby potřebné k početí je tato:

  • ve 30 letech – otěhotníte po 3 až 4 měsících
  • ve 35 letech – otěhotníte po 7 až 8 měsících
  • ve věku 38 let – otěhotníte po 13 – 14 měsících
  • ve věku 42 let – otěhotníte po 2 letech.

 I z těchto údajů vyplývá, jak plodnost s věkem rapidně klesá.

Možnost otěhotnění po 40

Jakmile je zřejmé, že jste již dvanáct po sobě jdoucích měsíců nemenstruovala, je šance na spontánní otěhotnění mizivá. Jediný způsob je metoda IVF, tedy umělé oplodnění. U nás zdravotní pojišťovny hradí čtyři cykly mimotělního oplodnění do 39 let věku ženy, do 49 let si ho ženy mohou zaplatit samy.

Pokud byste přece jen toužila po dítěti ve zralém věku, měla byste zvážit všechna pro a proti. Menopauza drasticky mění tělo ženy. Hormony estrogen i progesteron klesají a celkově se žena cítí jinak.

Položte si tyto otázky:

  • zvládnu náročné období těhotenství?
  • jsem psychicky připravena na případnou hospitalizaci během těhotenství?
  • ustojím případně předčasný porod dítěte a možné zdravotní následky z něho vyplývající?
  • chci a dokážu fungovat i s minimem spánku?
  • nebojím se, že nebudu mít dost energie a trpělivosti na výchovu dítěte?
  • přeje si v pozdním věku dítě i můj partner a je ochoten se na výchově spolupodílet?

Jedna věc je dostupnost možností, jak otěhotnět po 40, druhá věc je rozumnost takového rozhodnutí. Věděla jste, že příznaky klimakteria můžete mít již 13 let před poslední menstruací? Není zbytečně velký risk dopovat tělo hormony, v době kdy se již připravuje na klidový režim? Jste srozuměná s negativními dopady hormonální stimulace na své zdraví v dlouhodobém měřítku?

Vyzkoušejte, 12 vitamínů a minerálů potřebných při menopauze

Jak snížit rizika těhotenství po 40

Pokud jste si na všechny položené otázky odpověděla kladně, tak vám přeji hodně štěstí, zdraví a sil. Váš ošetřující lékař by vám měl po otěhotnění věnovat zvláštní pozornost. Bude pravidelně kontrolovat zejména hodnoty krevního tlaku a měřit hladinu cukru v krvi.

Vy jako nastávající matka byste měla striktně dodržovat zdravou životosprávu, dbát na dostatek vitaminů, minerálů, vlákniny i živin. Vhodné je zvýšit příjem kyseliny listové. Vzdejte se kouření, alkoholu i kofeinu.