Nejčastější hormonální změny v životě ženy

Během života každé ženy se objevují tři zásadní hormonální změny. Ty tak celé tělo ovlivňují a taky se mohou objevovat určité zdravotní komplikace. Mezi ně například patří chronická žilní choroba. Co to je?

Změny žilní stěny, které vznik křečových žil způsobují a také způsobují vznik hemeroidů nebo bércových vředů. Jako zásadní hormonální změny označujeme období puberty, období těhotenství a období klimakteria (přechodu).

Hormonální horská dráha – puberta

Začínají se nejdříve objevovat sekundární pohlavní znaky jako růst prsou a začátek první menstruace. Hormony mají úkol a to zajistit ženský tvar těla a připravovat jej na těhotenství. Perioda je ze začátku velmi nepravidelná, vajíčka se v cyklech neuvolňují.

Později a později se perioda stává pravidelnější, začíná být taky ovulační, je možno při ní přijít do jiného stavu. Hormony mají na ostatní systémy také vliv. Do stále vyššího rizika se začínají dívky dostávat a to nadměrným srážením krve. A tu se mohou objevovat první zmínky o žilních problémech.

Vše je jiné – těhotenství

Největší změny ženské tělo zaznamenává v těhotenství. To se vnitřní rodidla zvětšují a prsní tkáň dozrává. Jakmile žena otěhotní, organismus je pod zásahem vysoké hladiny hormonů. Při žádné léčbě není hladina hormonů tak vysoká. Hormony jsou důležité a to pro udržení těhotenství a také k tomu, aby těhotenství správně probíhalo. Rovněž se za jejich pomoci připravují ňadra na kojení.

Také se objevují nežádoucí vlivy, které sebou vysoká hladina hormonů přináší. Aby nehrozilo vykrvácení při porodu, zvyšuje se srážlivost krve a to rapidně. Zvýšená srážlivost krve však může mít za následek trombózu. Vysoká hladina estrogenu vede k rozvolnění žilních stěn, to způsobuje zhoršení nebo samotný vznik křečových žil v pánevní oblasti nebo v dolních končetinách. Můžou se objevovat také hemeroidy.

S přibývajícím těhotenstvím se objevuje také tlak rostoucí dělohy. Návrat krve z dolní poloviny těla to pak zpomaluje. Může to opět zhoršit v nohách křečové žíly, v rodidlech a také se může zhoršit stav hemeroidů. Tlak dělohy na malou pánev a samotné tlačení ve chvílích porodu je riziko pro hemeroidy. Nadváha je další riziko.Věk ženy při těhotenství má také vliv na srážení krve.

Když je žena starší, větší sklon je k nadměrnému srážení krve. Podávají se pak injekce s protisrážlivými látkami a to jako prevence trombózy. Když se křečové žíly a hemeroidy rozvíjí, lékaři ženě doporučují venofarmaka, která jsou ověřená a taky bezpečná.

Snižování hormonů – klimakterium, menopauza

Poslední hormonální změna, která u ženy nastává, je klimakterium neboli přechod. Při něm se postupně snižuje funkce vaječníků. Objevuje se u žen okolo padesátého roku věku, ale také se menopauza může projevit po 4 letech života. Postupný úbytek hormonů se objevuje u všech žen a jako následek porucha periody. Období trvá různě dlouho, od šesti měsíců až po dva roky.

Nedostatek estrogenů u ženy může způsobovat noční pocení, podrážděnost, pocity ublíženosti, nevyrovnanosti, návaly horka, palčivost, nervozitu a další příznaky menopauzy. Tkáně v pozdějším věku stárnou a elasticita žilního systému se snižuje. A to je hlavní důvod pro to, že se křečové žíly v pozdějším věku rozvíjejí a rychlejším tempem přechází do horšího stádia. Všechny změny, které se u ženy objevují, je dobré konzultovat přímo se svým lékařem.

TIP: Více o menopauze se můžete dozvědět na našem magazínu. Doporučujeme se podívat na vynikající doplněk stravy Menoxin, Test na menopauzu a nebo na článek v němž naleznete 50+ potravin, při boji s menopauzou.

Umělé hormony – jak to s nimi je?

V průběhu života je mnoho žen, které užívají terapeutické hormony. Nejčastěji to je hormonální léčba či hormonální antikoncepce. Objevuje se řada mýtů, které se spojují s antikoncepcí a křečovými žílami.

Jasný důkaz toho, že hormonální antikoncepce riziko křečových žil zvyšuje, není. Hladina hormonů v těle může být v rámci užívání hormonální antikoncepce i nižší, než by tomu bylo, kdyby žena hormonální antikoncepci nebrala. Některé ženy však popisují zhoršení křečových žil či příznaky chronické žilní choroby a to ve chvíli, kdy zahajují užívání hormonální antikoncepce“ vysvětluje lékař. „

Příznaky chronické žilní choroby mohou být například křeče a bolesti dolních končetin, otoky nohou, pocity těžkých nohou a oteklých nohou. Svou roli má při výskytu těchto příznaků taky hormonální složení produktů a dávka hormonů.

Existují odborníci, kteří nedoporučují braní hormonální antikoncepce ženám, které trpí křečovými žílami. Křečové žíly jsou projev chronické žilní choroby. Ta působí oslabení stěny žilní. I na žilách v hlubším žilním systému se mohou vyskytovat podobné shluky křečových il, jako na žilách povrchových, které jsou viditelné.

V těchto křečových žilách pak zpomalení toku krve může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a taky uzavření žil. Hormonální antikoncepce je s takovýmto onemocněním významně spojena a rozhodně není dobré, když se bude toto riziko nadále zvyšovat. Toto samozřejmě platí jak pro hormonální antikoncepci, tak i pro hormonální substituční léčbu.

Které ženy jsou ohrožené nejvíce?

Během celého života ženy může k rozvoji chronického žilního onemocnění dojít. Dědičné předpoklady, které mají ženy v rodině, naznačují, že budou tyto ženy více ohrožené. Onemocnění je zpočátku velmi nenápadné, otékají nohy, objevují se rozšířené žilky a taky křeče.

Obecně lidé často toto onemocnění zanedbávají. Zánět žil se však může hodně rychle zhoršovat, je proto dobré jít pro radu k lékaři a neodkládat to.

Pomáhám ženám s menopauzou

Vím vše o menopauze - Andrea Vaňková

Jmenuji se Andrea Vaňková a snažím se pomáhat ženám v období menopauzy, protože jsem si sama prošla tímto cyklem. pomáhat. Jelikož velice ráda píši a tvořím, požádala jsem svého nevlastního synovce, zda by mi vytvořil magazín, kde bych mohla pomáhat ženám s jejich problémy. Netrvalo to dlouho a já měla vlastní webové stránky. Vše dělám ve volném čase, protože žiji běžný život a aby návody s tipy měly nějakou publikovatelnou frekvenci, požádala jsem o pomoc mé dvě dlouholeté kamarádky.

Veškeré tipy a rady, které najdete v našem magazínu, jsou skutečně funkční a sami na sobě jsme je otestovali, proto věřím, že pomůžeme mnoha ženám s jejich obtížemi a vysvětlíme vše, co se pod pojmem menopauza neboli klimakterium skrývá. Především doporučuji všem ženám, aby jejich menopauza neovlivnila jejich psychiku a uvědomily si, že jde o běžný životní cyklus, kdy žena přechází do jakési hlubší moudrosti.